PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630}
6,3 118 287
ocen
6,3 10 1 118287
6,1 29
ocen krytyków
Pan Tadeusz
powrót do forum filmu Pan Tadeusz

Czytaliście kiedyś Pana Tadeusza? Cała magia i sens tego utworu tkwi w JĘZYKU jakim został napisany. Nie wyobrażałam sobie nawet, że ekranizacja mogłaby być dobra. Musiałby to być film nakręcony przez prawdziwego mistrza. A tak obnaża to co sam autor eposu wprowadził jako drugoplanowe: nieciekawą akcję, pseudo-komediowe scenki. Kondrat i Linda bardzo dobrzy w swoich rolach, Szapołowska też idealnie dobrana - nie wyobrażam sobie któż inny mógłby zagrać Telimenę. Ale na tym koniec pozytywów. Niestety, to tak jakby Dziady przenieść na szklany ekran - oznacza to porażkę na całej linii, dlaczego ci podstarzali reżyserzy nie zostawią niektórych dzieł tam gdzie ich miejsce: czyli na papierze. Bez heksametru Pan Tadeusz pozostaje jedynie obyczajową banalną historyjką, bo wszystko co czyniło go czymś więcej (czyli język!) zostało zamienione na mniej doskonały obraz.

ocenił(a) film na 8
credit

Myślę, że większość Polaków czytała "Pana Tadeusza", oczywiście ja również i podobały mi się zarówno ona sama jak i ekranizacja Wajdy. Co do języka to przecież został on przeniesiony na ekrany w postaci dialogów jak i narratora. Może nie jestem wielkim znawcą kina czy tam Krytykiem, ale film widziałem kilkukrotnie i za każdym razem obejrzałem z przyjemnością. I to jest DLA MNIE wystarczający dowód na to, że była to udana produkcja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones