PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8535}

Paragraf 22

Catch-22
7,0 4 693
oceny
7,0 10 1 4693
6,3 3
oceny krytyków
Paragraf 22
powrót do forum filmu Paragraf 22

No bo z tego co pamiętam to głównie był używany jeśli chodzi o zwolnienie ze służby i powrót do kraju. Jednak była taka scena w której żołnierze powołując się na paragraf wyprowadzili wszystkie prostytutki z domu publicznego i zabili alfonsa. Paragraf chyba oprócz tego, że jego treść jest bardzo absurdalna jest totalną ściemą. ?
Zaznaczam, że nie chodzi mi o real tylko o książkę/film.

ocenił(a) film na 4
kacpernik

Oczywiście, że nie istnieje. Zgodnie z prawem, nie ma nawet obowiązku pokazywania tego paragrafu:
"– Musiał być jakiś powód. (...) Nie mogli ot tak sobie włamać się tutaj i wszystkich wypędzić.
– Żadnego powodu (...) Paragraf dwudziesty drugi mówi, że mogą zrobić wszystko, czego nie możemy im zabronić.(...) Nie ma obowiązku pokazywania paragrafu dwudziestego drugiego.(...) Tak mówi prawo."
:)

Ogre2000

Piękny cytat:). Ale w książce są przedstawione dwie albo trzy jego wersje najbardziej podobała mi się ta że wariaci nie mogą latać, ale jeżeli pilot twierdzi że zwariował to znaczy, że jest normalny, bo szaleniec nie wie że jest szalony czy jakoś tak:D.

ocenił(a) film na 4
lwidz

Ogólnie to wersji jest tyle ile potrzeb, paragraf 22 jest właśnie po to, żeby wytłumaczyć dowolne postępowanie.
"Był więc tylko jeden kruczek — paragraf 22 — który stwierdzał, że troska o własne życie 33 w obliczu realnego i bezpośredniego zagrożenia jest dowodem zdrowia psychicznego."
Jak dla mnie - nikt nie wymyślił lepszej książki. Uwielbiam SF i ta książka to taka perełka wśród fantastyki :)
Wiem, wiem... to nie prawdziwe SF bo nie dzieje się w przyszłości i takie tam definicje ale wystarczy spojrzeć na jej NIErealność i rzeczywistość w jednej postaci. :) Podróże w czasie się chowają :)

lwidz

Odmowa Yossariana do wykonywania lotów jest oznaką zdrowia psychicznego, co oznacza, że bohater jest zdrowy i tylko udaje wariata, żeby uniknąć lotów, a więc... może latać. :) Oooo tak!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones