PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98249}
7,9 18 232
oceny
7,9 10 1 18232
7,8 12
ocen krytyków
Perfect Blue
powrót do forum filmu Perfect Blue

Większość osób tu na forum zgadza się z dość prostą interpretacją, że Rumi jest schizofreniczką i morderczynią. Parę osób dodaje mimochodem, że z Mimą też jest coś nie tak, że może też ma schizofrenię. Wiele scen nie pasuje mi jednak do tej wersji, i jest ona dla mnie - tak jak powiedziałam - o wiele zbyt prosta. Wydaje mi się, że Satoshi Kon nie tworzy filmów tak, jak Lynch, tzn. montując surrealistyczne sceny, które mają specjalnie zaburzać logikę fabuły. Reżyser wydaje mi się, przeciwnie, wybitnie logiczny, a po dłuższym zastanowieniu myślę, że logikę tę znalazłam.
Myślę, że tak naprawdę jest to poniekąd film fantasy, przedstawiający postać, którą nazwę tu Widmem. Chodzi mi o Widmo Mimy sprzed zmiany kariery, pojawiające się zawsze w stroju z ostatniego koncertu. Pokazuje się ono trzem różnym osobom, które nie uważają zmiany kariery za dobrą decyzję: samej Mimie, jednemu z jej fanów Me-Manie i jej agentce Rumi. Po pewnym czasie Widmo rośnie w siłę i dochodzi do opętania bohaterów. Po kolei:
1. Widmo ukazuje się Me-Manie, skłaniając go do założenia bloga.
2. Widmo ukazuje się Mimie, wywołując u niej wyrzuty sumienia z powodu zmiany kariery.
3. W pewnym momencie obie te osoby widzą Widmo w tym samym momencie - na koncercie duetu CHAM - Mima zza kulis, Me-Mania z widowni.
4. Widmo dręczy Mimę: traci ona pamięć, świadomość, nie wie ona momentami co jest serialem, w którym gra, a co rzeczywistością, wydaje jej się, że oszalała. Przy tym dalej ukazuje jej się, nasilając wyrzuty sumienia.
5. Widmo przekonuje Me-Manię, że prawdziwa Mima - aktorka - jest oszustką, fałszywą wersją piosenkarki. Me-Mania wysyła list-bombę, próbując zabić Mimę.
6. Widmo doprowadza do pierwszego morderstwa, scenarzysty (wydaje mi się, że skłania do tego Me-Manię, ale nie jestem pewna).
7. Widzimy drugie morderstwo, fotografa. Oczywiste dla mnie jest, że dokonane zostało własnymi rękami Mimy, opętanej przez Widmo. Na zdjęciu widać, jak sama Mima kupuje strój dostawcy, potem znajduje w swojej szafie zakrwawione ubranie, nie mówiąc o tym, że śni jej się morderstwo dokładnie tak, jak się wydarzyło.
8. Widmo skłania Me-Manię do zgwałcenia i zabicia Mimy. Ta zabija go w obronie własnej (nie opętana).
9. Mima nie znajduje później ciała, ponieważ Widmo zdążyło się go pozbyć. Myślę, że w tym momencie opętało już Rumi. Również rękami Rumi dokonało kolejnego morderstwa, pana Tadokoro.
10. Opętana przez Widmo Rumi atakuję Mimę.
Zakończenie zinterpretowałabym tak: Rumi zostaje przez policję obarczona winą za wszystkie morderstwa i określona schizofreniczką. Widzimy, że Widmo zostaje z nią, myślę, że na stałe, w psychiatryku. Myślę też, że Mima pod koniec zdaje sobie z wszystkiego sprawę, a jej stwierdzenie "jestem jej wdzięczna, zawdzięczam jej wszystko" nie dotyczą Rumi, tylko właśnie Widma. Prawdopodobnie Mima wróciła do śpiewania.

ocenił(a) film na 8
yossarian_22

Dość ciekawa interpretacja. Jednak:
1. Czy to na pewno Me-Man zakłada bloga? (w sensie - wg tej interpretacji, piszę później sam ze sobą, raz podczas opętania raz, jako on sam?)
10. Ten atak na serio wyglądał jak opętanie, biorąc jednak to pod uwagę, samo zakończenie, konkretnie podziękowania Mimy, nie mogłyby dotyczyć Rumi, jako tej która przejęła na stałe to widmo jakoś?
Jakoś biorąc pod uwagę te gatki kobiet przed szpitalem, wydawało mi się, że rozpoznają Mimę jako aktorkę. Wiec może w końcu mogła być sobą bez widma? :)
Takie luźne spekulację, bo spodobało mi się zastanawianie nad twoją interpretacją ;)

ocenił(a) film na 10
Mippi

Ja odniosłam wrażenie, że to koleś pisze bloga, w końcu Mima czyta go jeszcze przed zagraniem w pierwszej scenie kiedy surrealizm pojawia się po raz pierwszy. Koleś który stał się psychfanem przed pojawieniem się widma może pisać z oszołomiona przez nie Mina

ocenił(a) film na 10
yossarian_22

Bloga na pewno pisze Rumi.

Viljar

Zgadzam sie, przeciez to ona byla menadzerką mimy i wiedziala o calym jej zyciu

ocenił(a) film na 9
yossarian_22

ciekawa interpretacja. jedyne co bym poddal w watpliwosc to ze Mima wrocila do spiewania (bo wyglada na to ze na koncu jest gwiazda a w piosence przeciez nie umiala sie wybic) i to ze widmo zostalo zamkniete razem z Rumi. Bo skoro rosnie w sile to czmeu nagle mialoby sie poddac te widmo. Moim zdaniem widmo zawsze bylo zwiazane z Rumi. A te sceny z innymi bohaterami po prostu mialy symbolizowac wplyw Rumi na nich. Moze np podawala jakies psychotropy Mimie, albo pisala do tego psychofana. Sam nie wiem. Ciezko tu na 100% cokolwiek powiedziec.

ocenił(a) film na 7
pinang

Na 100% pisała do psycho fana, co do tych psychotropów to niestety jestem świeżo pierwszym seansie filmu, i jakoś nie zauważyłem aby Rumi coś podawała Mirnie, może przy następnym seansie skupię się na wyłapaniu takiej sytyacji

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 7
gacusdtp

Tak,tak

ocenił(a) film na 9
tomaszjozefowski2884

Przed konfrontacją Mimy z Rumi mamy scenę gdzie będąca w ciężkim stanie Mima niszczy w dłoniach filiżankę. Uznając waszą teorię, możnaby uznać, że nie wypijając herbaty uratowała się przed kolejną dawką rzekomych środków psychotropowych i zaczęła "wracać do siebie". Swoją drogą byłby to genialny zabieg w stylu "najciemniej pod latarnią", gdyż scena skupia uwagę na Mimie i tym, że to z nią jest coś nie tak. Od siebie dodałbym jeszcze kwestię pokoi. Rumi była menadżerką, która miała pełną kontrolę (rybki, poczta itd.). Organizowała karierę i życie Mimy. Przed walką dziewczyn widzimy zupełnie nowy pokój zaaranżowany na wzór starego pokoju Mimy. Była to pierwsza scena gdzie pojawiał się (chyba) pociąg naprzeciwko mieszkania. (jeśli co do tego się mylę, to można też założyć że dwa pokoje mieliśmy już od rozpoczęcia drugiej kariery). Na poparcie powyższej teorii można jeszcze dodać kwestię tego jak Rumi reagowała np. na scenę gwałtu. Była zżyta z Mimą. Nowa Mima chciała robić wszystko dla nowej kariery porzucając starą, w którą to Rumi też wkładała serce. Oglądając drugi raz przyjrzałbym się bardziej reakcjom Rumi, która przez cały film jest raczej pozytywną postacią, na którą widz nie zwraca uwagi w sposób podejrzliwy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones