PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=450390}

Pożegnania

Okuribito
7,7 9 971
ocen
7,7 10 1 9971
7,3 7
ocen krytyków
Pożegnania
powrót do forum filmu Pożegnania

Wiem, że w niektórych rejonach Azji ludzie naprawde wierzą w duchy ale uprzedzań jakie pokazano w tym filmie nie bardzo jestem w stanie zrozumieć. Czy ten gościu nie wykonywał bardzo pożytecznej roboty? Inne spostrzeżenie po obejrzeniu kilku współczesnych filmów ze wschodu to że ich ulubionym spedzaniem wolnego czasu jest jedzenie?
Ogólnie film jak najbardziej dobry ale nie było w nim nic wyjątkowego (może poza jednym motywem muzycznym, nie wiem czy autorski).
edit: http://www.youtube.com/watch?v=UiyFeT0Tpkk

ocenił(a) film na 9
Woland88

@Woland88: w Japonii nadal pokutuje przyjęty dawno dawno temu struktura społeczna, u nas już się nie pamięta za bardzo o podziale na szlachtę/chłopstwo, w Japonii, szczególnie w małych wiochach nadal "eta" - "nieczyści" są traktowani gorzej, a do tej klasy społecznej zalicza się właśnie m.in. ludzi pracujących przy zwłokach - chowających ich, przygotowujących ich do pochówku itp. związane jest to z tym, że jedna z bardziej przyjętych religii w Japonii tj. shinto uważa właśnie kontakt ze zmarłymi za coś nieczystego, bardzo złego, przez to "czarną robotę" wykonywali tylko eta. ba, nawet potomkowie eta są traktowani dużo gorzej :/ niby sytuacja się poprawia, ale...
sorry za tak długą odpowiedź, ale pewnie nie tylko ty zastanawiasz się co tym ludziom odpier..., że tak kolesia się czepiają o tę pracę ;) dla nas w Polsce praca jak każda inna, a dla Japończyków to trudny temat, pewnie film powstał po to, żeby trochę zmienić spojrzenie ludzi na eta ;)

ocenił(a) film na 9
kasia_radz

Uważanie kontaktu ze zwłokami za coś nieczystego to zresztą nic oryginalnego, tak samo jest przecież u Żydów, a nie jestem pewien czy u muzułmanów przypadkiem też.

kasia_radz

"sorry za tak długą odpowiedź" - nie przepraszaj jak ktoś niechce to nie będzie czytał :). Ja np. w swoim imieniu dziękuję :)

kasia_radz

również, dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń

ocenił(a) film na 9
kasia_radz

nawet w obecnej Polsce, jesli powiesz komus ze pracujesz w prosektorium badz zakladzie pogrzebowym, wiele osob przez sekunde zawaha sie z podaniem reki. Nie chodzi o zabobony ale o ... higiene? Sam nie wiem. Wiele osob po prostu nie moze sobie wyobrazic jak mozna dotykac nagich zwlok. Z jednej strony to dziwne rowniez dla mnie, z drugiej strony zawod jak kazdy. Szczerze, to bardzo szczegolne i nieprzyjemne uczucie dotykac zimnego ciala nieboszczyka....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones