PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1185}

Potop

7,4 79 876
ocen
7,4 10 1 79876
7,1 18
ocen krytyków
Potop
powrót do forum filmu Potop

Szeroki oddech, wielkie sceny batalistyczne, znakomita intryga (to zasługa H. Sienkiewicza), świetna gra aktorów. Powala mnie szczególnie na kolana gra tych drugoplanowych: Poczciwy Kargul w roli pysznego księcia Janusza Radziwiłła? Chyba jakiś żart! Ale nie! książę jest wielkopański, przebiegły,skryty, chytry, okrutny... I nawet śladu Kargula! Ślązak w roli szlachciury - zabijaki? Toż to nieprawdopodobne. A jednak! Froncek Pieczka jako Stary Kiemlicz jest po prostu niesamowity! Z początku błazen, kłamca i zwykły zbój bez sumienia w ostatniej scenie ze swoim udziałem wznosi się na wyżyny patetyzmu kiedy wiedząc, że zginie mówi ściszonym głosem do synów: "Synkowie... Odpuście". A kiedy oni odpuszczają i proszą o odpuszczenie odpowiada melancholijnie: "Odpuszczam..." Franciszek Filipski jako wierny Soroka jest akurat taki jak być powinien: Moja ulubiona scena z jego udziałem: Ubiera słabego Kmicica i z zachwytem w oczach wygładza delikatnym, czułym gestem załamania materiału. I tu nie trzeba słów: Po prostu - wierny sługa. Tę litanię można by kontynuować bez końca...

ocenił(a) film na 9
rejmons

Ryszard Filipski, jako wierny wachmistrz Soroka wymiata!

rejmons

Fakt ze Hancza zagral wsiowego Kargula to tylko epizod w jego zyciu aktorskim.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones