PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=876864}
7,3 16 988
ocen
7,3 10 1 16988
7,4 33
oceny krytyków
Powrót do tamtych dni
powrót do forum filmu Powrót do tamtych dni

Są takie doświadczenia, do których nie chcesz wracać. Jak wojna. Obejrzałem ten film jak dziecko oglądające horror. Ukradkiem. Tylko podglądałem. A i tak na końcu miałem ochotę się zabić. Wszystko wróciło. Blokowisko, awantury, dzikie wrzaski na klatce schodowej. Kobieta, matka, błagająca o pomoc sąsiadów. Delikatna różnica z filmem: bił, nap...... kobietę i syna. Pięściami, pasem. Halucynacje, szczanie w dużym pokoju (16 m2 to nie salon) dwupokojowego mieszkania, matka śpiąca z synem w drugim pokoju (9 m2). Koledzy skradający się pod drzwiami, nasłuchujący czy mogą zapukać. Potem mówili w szkole: byłem pod twoimi drzwiami. Ale nie, to nie była patologiczna rodzina. Miałem świadectwo z czerwonym paskiem. Prawie wszyscy w bloku chlali. Ale nie wszyscy bili, ta różnica. Zatem pijamy na wesoło sąsiad A ratował żonę i syna sąsiada B, najeb.... agresywnie. Często - jak w filmie- ów ratunek polegał na upiciu sąsiada B do nieprzytomności, tak że nie umiał wymierzyć ciosów. Zasypiał zaszczany na wersalce. Na odgłos windy serce truchlało - on wraca do domu. W jakim stanie? Nie umie trafić kluczem do zamka - wiadomo, będzie piekło: serce bije jak oszalałe, ciało szuka kryjówki. Ale gdzie? Na 36 m2 nie możesz się schować. Więc siedzisz i czekasz, jak żołnierz w okopie, na piekło, i nie wiesz, czy przeżyjesz. Niebywałe ilu was tutaj. Ten kraj potrzebuje zbiorowej psychoterapii po alkoholowym PTSD.

ocenił(a) film na 8
Vanguard1568

Tak, ten kraj potrzebuje mądrych, powszechnych działań do mierzenia się z przemocą i alkoholizmem. To, co napisałeś było dla mnie chyba jeszcze bardziej bolesne niż sam film. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
Vanguard1568

Jeden z najmocniejszych filmów ostatnich lat w polskim kinie i chyba najlepiej oddający alkoholizm w rodzinie 2+1, w którym decydującą rolę tego ,,złego'' odgrywa ojciec.

Zdecydowanie będzie to film ponadczasowy - opowiadający o ważnym problemie, który nie zginął w odmętach lat 90 i przełomu 90/2000, ale trwa nadal w wielu polskich domach. Polacy mają problem z alkoholem i duża jej część nie powinna w ogóle schylać się po kieliszek, szklankę, kufel jakiegokolwiek alkoholu.

2. W przyszłości warto będzie jeszcze opowiedzieć w polskiej kinematografii historię rodzinną, w której decydującą rolę tego ,,złego'' odgrywa matka. Zazwyczaj na ekranie widz widzi brutalność mężczyzn. Tymczasem, niestety, kobiety też popełniają swoje występki wynikające z choroby alkoholowej.

ocenił(a) film na 7
Vanguard1568

Ale dobrze, że powstał. Rozsypujesz się na kawałeczki po obejrzeniu po to, żeby się w końcu pozbierać. I to ilu ludzi miało takie dzieciństwo, a wtedy każdy myślał, że jest z tym sam.

ocenił(a) film na 8
Vanguard1568

U mnie takich akcji nie było, ale chlanie jako takie to była norma, jak ktoś był towarzyski. Marudzenie po pijaku też się zdarzało. Czasami jakieś kłótnie. Ogólnie to w sumie wszyscy chlali, a i zdarzało się, że z pracy wracali nawaleni tak, że ledwo potrafili ustać na nogach. Na 2 osiedlach, na których mieszkałem, to była norma. A jak wziąć pod uwagę odsetek ludzi, którzy twierdzą, że kiedyś było lepiej, to rzeczywiście ten naród potrzebuje terapii. Zresztą duża część świata jej potrzebuje, bo nie tylko Polacy dużo piją i nie widzą w tym problemu. A Ruscy to już w ogóle. Spora część zbrodni, jakie popełnili na Ukrainie, miała miejsce po pijaku. Morderstwa, gwałty. To się tam nie zmieniło od końca II-giej Wojny Światowej.

ocenił(a) film na 10
Vanguard1568

Kilka dni temu obejrzałem ten film pierwszy raz w życiu i do dziś o nim rozmyślam. Przypomina mi się dzieciństwo, schyłek lat 80-tych i lata 90-te. Z jednej strony kocham te lata acz z drugiej nie cierpię. Ojciec piekło w domu zrobił. Policja g#wno była w stanie zrobić. Tak też narodziła się we mnie od dziecka nietolerancja na nich. Wieczne awantury, u nas, u sąsiadów. Bijatyki, damscy bokserzy. Tak było w każdej klatce, w każdym bloku, na całym osiedlu, na wielu osiedlach, wszędzie, jak rak. Widok ojca, sąsiadów, razem stojących pod garażami czy np. w parku i chlejących alko. Sic! To ciągle siedzi z tyłu głowy. Tyle rodzin ile alko rozdzieliło, zepsuło, upośledziło... Jesteśmy dorosłymi ludźmi a żyjemy z taką traumą tamtych lat. To jest straszne. Ten film jest tak dobry że drugi raz do niego już nie wrócę. Nie umiem zapomnieć tamtego okresu mojego życia, to jak kula u nogi. Pozdrawiam

Vanguard1568

Jaka piękna, egzaltowana literatura.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones