PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105608}

Prośba o śmierć

Pray for Death
5,9 416
ocen
5,9 10 1 416
Prośba o śmierć
powrót do forum filmu Prośba o śmierć

Rewelacja 

ocenił(a) film na 9

Tak w skrócie można napisać o filmie "Prośba o Śmierć". No ale po kolei. Fabuła jest co prawda prosta ale naprawdę wciągająca, śledzimy losy bohaterów z zaciekawienie i bez chwili znudzenia. A wśród bohaterów najlepiej wypada Akira grany przez Sho Kosugiego, śmiem twierdzić, że to najlepsza kreacja tego aktora w ogóle. Dobrze wypada również Limehouse, grany przez Jamesa Bootha. Historia zasuwa bez zbędnych dłużyzn do emocjonującej końcówki, która naprawdę robi wrażenie. No dobra, być może trochę nie wytrzymała próby czasu ale nadal nie jest źle, ehh kiedyś widząc te popisy czarnego ninji, nie marzyło się o niczym innym niż bycie takim jak on :) Mamy tu więc akrobatyczne popisy, mnóstwo gadżetów, kozacki strój, tajne sztuczki, wszystko co każdy fan wojowników ninja może sobie wymarzyć. Pod tym względem to zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o tej tematyce w historii. Jest też dość krwawo i brutalnie* a same walki w choreografii Kosugiego wypadają naprawdę dobrze. Warto tez zwrócić uwagę na przekozacki motyw przewodni "Back To The Shadows", który przygrywa nam od czasu do czasu. Podsumowując rewelacyjny film, z tym, że na pewno nie dla wszystkich, polecam raczej fanom kina akcji klasy B ery VHS (moja kaseta została swego czasu zajechana na śmierć).
Ode mnie: 9/10

*PS. Polecam oglądać wersję uncut. Usunięte sceny dodają filmowi jeszcze więcej pazura. Niestety jest ona naprawdę trudno dostępna bo większość wydań DVD z tym filmem to wersje pocięte :( Podobno nawet odnowiona cyfrowo wersja od MGM to niestety pocięta wersja telewizyjna :( Jeśli kogoś to ciekawi mogę napisać jakie sceny zostały wycięte, tymczasem nie będę spoilerował.

ocenił(a) film na 8
nightmare_1985

Zgadzam się, bardzo dobry film, przypomina czasy dzieciństwa :) Choć mnie "Revenge of the ninja" podobał się bardziej, mam do niego większy sentyment :) A mógłbyś polecić inne dobre filmy o ninja ? Jakoś mnie tak teraz wzięło na sentymentalne powroty do dawnych czasów i filmów właśnie o ninja :)

ocenił(a) film na 9
barnabus

"Revenge of the ninja" śmiało uzupełniłbym "Enter The Ninja" i "Ninja 3: Domination", nie są to jakieś wybitne dzieła ale można zerknąć. Do tego oczywiście "American Ninja" :) Z mniej znanych polecam "The Last Ninja" z 1983, przyzwoita telewizyjna produkcja, bardzo dobry "Kommando Ninja" z 1982 (reżyseria Corey Yuen) czy jako ciekawostkę skandynawska produkcja "Misja Ninji", z 1984 z polskimi aktorami w obsadzie!

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
nightmare_1985

Super, dzięki :) Trylogię z Sho Kosugi oczywiście znam, tak samo Amerykański Ninja :) - rewelacyjne filmy :) Reszty, o których piszesz nie kojarzę, więc na pewno zerknę :) A kojarzysz takiego reżysera Godfrey Ho ? Nakręcił mnóstwo filmów o ninja, dopiero ostatnio jakoś natrafiłem na niego, ale nie oglądałem żadnego z jego filmów, a czytałem, że są kiepskie. Oglądałeś może jakiś jego film ? :)

ocenił(a) film na 9
barnabus

Co do Godfreya Ho to kojarzę ale widziałem może z 2-3 filmy, ogólnie nic ciekawego, gość hurtem kręcił filmy, potrafił nawet wykorzystać dokładnie te same sceny i ujęcia w kilku filmach zamieniając po prostu kolejność akcji, dziś nie do pomyślenia... :D

ocenił(a) film na 6
nightmare_1985

Zapomniałeś napisać o "Octagon" 1980 (polski tytuł - Ośmiokąt)
Przecież to obok Zemsty ninja 1983, Prośba o śmierć 1985, American ninja 1985 najlepszy film o Ninja.
Zwłaszcza wrażenie robi jedna z końcowych walk. Poza tym tytułową rolę gra tam 7-krotny mistrz karate w wadze średniej pod rząd 1968-1974 Chuck Norris.
Z jego filmów polecam zwłaszcza te:
Droga smoka 1972 (jego słynny pojedynek z Brucem Lee)
Octagon 1980
Oko za oko 1981
Mściciel z Hong Kongu 1982
Utajona furia 1982
Samotny wilk McQuade 1983 (najlepszy jego film, słynny pojedynek z Carradine)
Zaginiony w akcji 1984
Zaginiony w akcji 2 1985
Kod milczenia 1985
Inwazja na USA 1985
Oddział Delta 1986
Bohater i strach 1988
Oddział Delta 2 1990
Zabójca 1991

W najlepszych swoich filmach między 1980-1991 Norris grał mając 40-51 lat. Wcześniej, gdy był w optymalnej formie 1968-1974 zdobywając tytuł mistrza karate wiadomo skupiał się na karierze sportowej.
Podobnie Seagal późno zaczął grać mając 38 lat i najlepsze swoje filmy miał miedzy 1988-1992
mając 36-40 lat (Nico, Wybraniec śmierci, Wygrać ze śmiecią, Szukając sprawiedliwości, Liberator)
A potem było co raz gorzej. Po roku 2000 właściwie jest parodią samego siebie. Otyły 50-60 latek.

returner

A czy żona Akiry po tym, jak została zabita w szpitalu, nie został zgwałcona? Mam ten obraz przed oczami, ale ostatnio oglądałem ten film i nie było tego fragmentu. I teraz nie wiem, czy został wycięty, czy pomyliłem z innym filmem (choć do tej pory byłem na 100% przekonany, że gwałt był).

ocenił(a) film na 9
lachus77

Masz rację, została zgwałcona w szpitalu. Scena ta została wycięta z większości wydanych wersji filmu, ale... W zeszłym roku w jakimś francuskim archiwum filmowym znaleziono taśmę z pełną, nieocenzurowaną wersją. Ludzie z Arrow Video postanowili wydać więc pełną, niepociętą wersję filmu i tak po zrekonstruowaniu wyciętych scen do HD i wmontowaniu w wydany wcześniej przez MGM HD master otrzymaliśmy wypasioną edycję Blu-ray. Na tym wydaniu od Arrow znajdziemy więc wersję pociętą, wersję uncut, ze wszystkimi wyciętymi kiedykolwiek scenami i kilka fajnych dodatków, między innymi archiwalny wywiad z Sho Kosugim po premierze filmu i zupełnie nowy wywiad przygotowany specjalnie do tego wydania. Fajna rzecz, szkoda tylko, że filmy wydane przez Arrow nie są u nas wydawane ale w zagranicznych sklepach można takiego Blu-raya dostać od ręki.

nightmare_1985

No właśnie, tak mi się wydawało; dzięki za odpowiedź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones