PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36235}
7,5 1 256
ocen
7,5 10 1 1256
Profesor Wilczur
powrót do forum filmu Profesor Wilczur

niech no mi ktoś napisze jak wie jak się skończył film i książka

ocenił(a) film na 8
rei_hino17

Zatem UWAGA SPOJLER :) Nie wiem jak skończył się film, ponieważ (jeszcze) go nie oglądałam, ale książka skończyła się tak:
1) prof. Wilczura ugryzł w lewą rękę wściekły piec, mimo podania szczepionki doznał częściowego paraliżu w wyniku czego ręka stale drgała, przez co niestety jako chirurg stał się bezużyteczny, co dodatkowo go podłamało i "uczyniło starszym)
2) prof. Dobraniecki miał guza mózgu, jego żona wraz z doktorem Kolskim (który już nie był jej kochankiem) wyjechali do Radoliszek, aby przekonać prof. Wilczura, aby operował Dobranieckiego (ten nie chciał się zgodzić na operację przeprowadzoną przez jakiegokolwiek innego chirurga), zadaniem Kolskiego było przekonać Wilczura, że mimo drgania lewej ręki jest w stanie przeprowadzić operację za pomocą innego chirurga - chodziło o sam "geniusz" Wilczura :)
3) Wilczur wraz z Dobraniecką wyjeżdżają do Warszawy a Kolski na polecenie Wilczura zostaje w Radoliszkach, aby pomagać doktor Łucji Kańskiej w lecznicy (w rzeczywistości Wilczur jest przekonany, że mimo jego chęci ożenku z Łucją niektórzy ludzie mają rację - jest dla niej za stary i prędzej czy później pozna kogoś młodszego, kogo pokocha)
4) Wilczur przeprowadza operację, której wynik pozytywny oceniono wcześniej jako szansę 1 : 100 000, wycina nowotwór osobiście (ręka przestaje drgać kiedy lekarz przeprowadzający operację stwierdza, że nie da rady wykonać precyzyjnego cięcia, że starania są beznadziejne i trzeba zamknąć czaszkę) i prof. Dobraniecki odzyskuje zdrowie, dziękuje Wilczurowi, ale ten się nie spoufala z wiadomych względów
5) w tym czasie Łucja z doktorem Kolskim zbliżają się do siebie, odbywają długie spacery, jeżdżą konno itd. (robią to, czego Łucja nie mogłaby robić ze starszym profesorem), Łucja jest zazdrosna, ochrzania Donkę za rzekome próby spoufalania się z doktorem Kolskim
6) Wilczur wraca do Radoliszek i zauważa zmianę w Łucji, jest przekonany, że mimo iż ta nie zdaje sobie z tego sprawy, jest zakochana w Kolskim, dodatkowo Donka zwierza się profesorowi, że Łucja chciała jemu na nią naskarżyć, że "strzela oczami" do doktora Kolskiego i tym samym wydaje, że Łucja jest zazdrosna o młodego lekarza
7) Kolski chce wracać do Warszawy, Wilczur zatrzymuje go jeszcze, daje mu do zrozumienia, że nie zamierza żenić się z Łucją i żeby ten o nią walczył jeśli ją kocha, wykręca się od uczestnictwa w balu
8) na bal u żony doktora Pawlickiego (tego "złego" lekarza ze Znachora :)) idą Łucja z Kolskim, pan Jurkowski (który oświadczył się Łucji a ta odmówiła zwierzając się, że kocha profesora i że zostanie jego żoną) podczas tańca z Łucją pyta, dlaczego "mydliła mu oczy profesorem", podczas gdy widać, że jest zakochana w Kolskim
9) Łucja dzięki słowom Jurkowskiego zdaje sobie sprawę, ze kocha Kolskiego, ale postanawia, że nie może zostać jego żoną bo obiecała rękę Wilczurowi
10) Kolski w rozmowie z Łucją stwierdza, ze ona go kocha, Łucja przyznaje mu rację, ale stwierdza, ze nie może zostać jego żoną i każe mu wyjechać następnego dnia
11) Kolski chce wyjechać, ale Wilczur mu nie pozwala, chwali go jako lekarza i człowieka przed Łucją, daje jej swoje błogosławieństwo i stwierdza, że i nie mógłby się z nią ożenić tym bardziej wiedząc, że kocha Kolskiego, że takiej ofiary nie przyjmie, każe jej się pakować, ponadto pokazuje jej list od profesora i chyba rektora akademii medycznej (czy czegoś podobnego :)) w Wilnie, który w odpowiedzi na list Wilczura zapewnił, że będzie przysyłał mu praktykantów, młodych lekarzy do pomocy w lecznicy, przez co kolejny argument Łucji (że jest potrzebna Wilczurowi do pomocy) zostaje obalony
12) Kolski i Łucja wyjeżdżają razem do Warszawy oczywiście z zamiarem ożenku
13) Wilczur rozmawia z Jemiołem i twierdzi, ze i on go opuści, Jemioł zapewnia, że on nie odejdzie, ponieważ polubił Wilczura bo ten jest głupi (w domyśle dobry, Jemioł wcześniej twierdził, że nie ma dobrych ludzi i przez to nigdzie nie mógł zagrzać miejsca), Jemioł podsumowuje postępowanie Wilczura słowami, że widocznie profesor istnieje, aby dawać dobro i szczęście innym nie myśląc przy tym o sobie oraz stwierdza, że nie wie po co on sam istnieje, szuka tej informacji na dnie każdej butelki alkoholu i jeszcze nie znalazł takiej, w której znalazłby odpowiedź, ale jest przekonany, że kiedyś taką znajdzie

KONIEC :)

Może w sumie bardziej wyszło mi streszczenie ostatnich kilkudziesięciu stron, ale mam nadzieję, ze pomogłam :)

malll

A jak w książce toczą się losy Marysi i Leszka ?

marekwyszosiat

Marysia i Leszek w adaptacji książkowej nie występują - wyjechali na stałe do Ameryki. Są tylko wspominani przez profesora. Film i ksiazka znacznie się różnią fabuła.

rei_hino17

Film kończy się śmiercią profesora Wilczura w otoczeniu zespołu lekarzy ( wcześniej Wilczur ratuje Dobranieckiego na prośbę jego żony i mimo protestów córki ) oraz państwa Czyńskich i Jemioła

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones