PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658802}

Przełęcz ocalonych

Hacksaw Ridge
8,1 233 551
ocen
8,1 10 1 233551
6,4 38
ocen krytyków
Przełęcz ocalonych
powrót do forum filmu Przełęcz ocalonych

To chyba w tym filmie najbardziej rzuciło mi się w oczy. Banda dorosłych facetów gania to w jedną to w drugą stronę rozrywając się na strzępy czym popadnie. To nie ich wina bo wykonują tylko rozkazy swoich zadufanych rządów, żeby stojące nad nimi korporacje i banki mogły się obłowić. Zwykli ludzie nic tu nie znaczą. Bohater filmu wydaje się być jednak ponad tym i o dziwo rzeczywiście jest.

ocenił(a) film na 7
2222

Niemalże każda wojna służy interesom ludzi u władzy, którzy chcą jeszcze bardziej się wzbogacić lub są po prostu szaleńcami. A zwykli ludzie, żeby uzasadnić niepotrzebną śmierć dorabiają do tego filozofię i uzasadnienia w postaci bogoojczyźnianych uniesień i innych patriotycznych sloganów.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Zastanawiające, że mimo tego całego okrucieństwa można być ponad to stojąc w samym środku tego po uszy i jeszcze komuś pomóc. Życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

ocenił(a) film na 7
2222

Po części masz rację. Ale uważam że wszyscy lekarze, czy to na froncie, czy to w koszarach robili tylko dobre rzeczy, bo do tego zostali powołani, czy też zatrudnieni. Ale slogany typu - idę na wojnę, bo ojczyzna mnie wzywa są... bez sensu ! Historia uczy, że Amerykanie dobrze sobie radzili, ale poza granicami swojego kraju, już w obrębie byli nadzy. Ale to historia, poglądy są różne. Ale ten film doskonale pokazuje, że w parę minut można odebrać bardzo wiele istnień ludzkich zupełnie bezsensownie. Ci co dostaną kulkę i przeżyją są później traktowani jak bohaterowie, a ci umrą to jak nikt.

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

Po części masz rację. Bo np doktor Mengele...

ocenił(a) film na 7
2222

no to był promil w stosunku do wszystkich lekarzy ;)

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

Ok. Piszesz "wszyscy lekarze, (..) robili tylko dobre rzeczy". No własne nie wszyscy. Nawet jeśli jeden by nie robił to już nie są wszyscy. Po stronie niemieckiej było ich około 350. Może to i promil ale jeden seryjny morderca w milionowym społeczeństwie to procentowo jest jeszcze mniej a potrafi zniszczyć życie wielu ludziom i wielu zastraszyć. Wyobraź sobie zatem 350 seryjnych morderców i psychopatów w swoim mieście, bo ci wszyscy lekarze praktykowali swój proceder na bardzo ograniczonej przestrzeni.

ocenił(a) film na 7
2222

to samo można powiedzieć o każdym zawodzie, czyż nie?

ocenił(a) film na 9
Mauna_Kea

No właśnie nie. Nic mi nie wiadomo o tym, żeby przedstawiciele wszystkich innych zawodów wykonywali swoją profesję po to aby mordować. Bardzo niewiele zawodów ma taką okazję (bezpośredniego odebrania życia) z punktu widzenia swojej profesji. Praktycznie czynną możliwość mordowania przy sprzyjającym ku temu prawie mają jedynie zawody związane z ratowaniem i obroną ludzi. Wśród nich na czoło wybijają się kaci w zakładach karnych, żołnierze, policjanci, tajne służby, służby porządkowe i lekarze. Teoretycznie mogli by jeszcze mordować strażacy ale nie słyszałem o takim przypadku. Mówimy oczywiście o mordowaniu usankcjonowanym jakimś tam prawem, wynikającym z zawodu a nie mordowaniu amatorskim.

ocenił(a) film na 7
2222

ale nie chodzi mi tutaj o mordowanie, tylko o to, że każdy zawód ma czarne owce w stadzie ! A ze wszystkich zawodów czy profesji, to lekarze i sanitariusze najwięcej istnień uratowali od kalectwa, czy uratowali w ogóle...

2222

Masz tylko częściowo rację. To co piszesz jest prawdą co do współczesnych wojen - Afganistan, Irak, Syria, za niedługo może dołączy do tego Iran. Wojny wywoływane prze amerykański rząd tylko po to aby położyć łapy na jak największej ilość złóż ropy i utrzymać status potęgi.

Z wojną przestawioną w filmie było inaczej.... Wtedy walka musiała być podjęta, bo to była najprawdziwsza wojna ze złem. Z nazizmem, z faszyzmem - ogólnie z nienawiścią do drugiego człowieka. Najstraszniejszy okres w historii ludzkości. Ale nie można mówić że walczący wtedy Amerykanie, Polacy czy Brytyjczycy walczyli dla jakiegoś banku czy korporacji.

ocenił(a) film na 9
tralfaz

Myślę, że musisz lepiej poznać historię wybuchu i finansowania II Wojny Światowej.

2222

A ja myślę że nie muszę, bo historię wybuchu znam dobrze :)

ocenił(a) film na 9
tralfaz

Zatem spocznij w błogim samozadowoleniu :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones