PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658802}

Przełęcz ocalonych

Hacksaw Ridge
8,1 233 227
ocen
8,1 10 1 233227
6,4 38
ocen krytyków
Przełęcz ocalonych
powrót do forum filmu Przełęcz ocalonych

Byłem na nim w łódzkim Heliosie i naprawdę wciska w fotel. Mel Gibson doskonale skomponował całą opowieść, o tym dzielnym, zwyczajnym chłopaku. Nie jestem jakimś wielkim fachowcem, ale trudno mi sobie wyobrazić, jak można było tę historię lepiej pokazać. W sposób bardzo mądry, a jednocześnie wzruszający pokazuje część "cywilną", rodzącą się miłość, trudne, z wielu względów, szkolenie. W drugiej części zjawiskowo przedstawia wojnę, która pokazuje odwagę Desmonda przez duże O. Odwagę, którą podziwia się w każdym jej aspekcie. Zarówno odwagę osobistą (jeszcze w USA), jak i w ogniu walki na Okinawie. Nie sposób oderwać się w tym miejscu od kwestii wiary w Boga, która jest kluczem do zrozumienia postawy Desmonda Dossa. Ta kwestia, która tak naprawdę jest osią całego filmu, jest przedstawiona bardzo subtelnie i dojrzale. Oczywiście, w tym miejscu, część z moich Szanownych Filmwebowców, zatrzęsie się z oburzenia. Jednak dobro i poświęcenie tego człowieka nie wynikało tylko i wyłącznie z cech jego charakteru. To właśnie miłość bliźniego, umiłowanie Ojczyzny oraz mocna, ale nie dewocyjna, wiara, pozwoliła mu stać się takim bohaterem. Nasuwa mi się także inna refleksja. Desmond, poprzez swoją wiarę, stał się narzędziem w rękach Boga. Uratował, dzięki niej, kilkadziesiąt ludzkich istnień. Gdyby uległ, bardzo zresztą słusznym i uczciwym, naciskom, zarówno swoich najbliższych jak i wojskowych, zapewne nie byłby tak wytrwały i mężny na polu bitwy. Gdyby zabił, wbrew swoim przekonaniom, choćby jednego wroga, z pewnością zachwiałoby to jego wewnętrzną siłą. I być może, nigdy nie zdecydowałby się na pozostanie na górze klifu. Bóg często w naszym życiu, stawia nas przed trudnymi wyborami. Często nie wiemy którą drogą iść. Powinniśmy jednak być w naszych decyzjach uczciwi wewnętrznie. Gibson doskonale tę kwestię w filmie pokazuje. Pokazuje też innych odważnych ludzi. Ich droga była odmienna niż ścieżka głównego bohatera. Jednak i oni, pod jego wpływem, się zmieniają. I, głęboko w to wierzę, że na lepsze. Mam nadzieję, że ten film choć trochę także mnie zmieni. Może będę wierniejszy, na co dzień, temu w co głęboko wierzę. Bardzo bym chciał. I tego samego, po obejrzeniu tego wspaniałego filmu, także Wam, z całego serca, życzę.

ocenił(a) film na 7
CaliforniaSun

Nie ma żadnych szans na Oscary

ocenił(a) film na 10
Ork_

Obyś się mylił :)
http://www.filmweb.pl/news/Hollywood+oficjalnie+przebaczy%C5%82o+Melowi+Gibsonow i-120078

ocenił(a) film na 7
CaliforniaSun

Będzie Silence, Moonlight który ma chore oceny i jeszcze pewnie wiele ciekawych filmów

ocenił(a) film na 10
Ork_

Nie widziałem jeszcze wielu innych filmów. Na dzień dzisiejszy, film Gibsona jest u mnie na bardzo wysokim miejscu w wyścigu do Oskarów (nie mówię wyłącznie o najważniejszych kategoriach - ale np: za zdjęcia i montaż).

ocenił(a) film na 8
Ork_

Chyba kpisz. Podpierasz się stronami, które myliły się już niezliczoną ilość razy, czy typami filmów, które widziała garstka osób związanych z produkcją (Silence).

Jak najbardziej jest szansa na Oscary, film jest skrojony wprost pod Akademię, porusza ludzi i krytyków, dostaje nagrody, 10-minutowe owacje w Wenecji.

ocenił(a) film na 7
Karule

I co z tego że jest idealnie skrojony? To jeszcze nic nie znaczy

ocenił(a) film na 8
Ork_

Wyjąłeś sobie jeden punkt z mojego wyliczenia, kompletnie olewając resztę i skwitowałeś, że to nic nie znaczy.

Otóż - po pierwsze, tak, to coś znaczy. Po drugie, film dostaje nominacje, nagrody, owacje (10 minut w Wenecji), przeważająca część krytyków i widzów jest zachwycona. To też coś znaczy.

Także gadka, że na Oscary nie ma szans, jest średnia. Poczekamy, zobaczymy.

ocenił(a) film na 8
Karule

Na chwilę obecną nie-taka-garstka osób widziała 'La La Land', 'Manchester by the Sea', 'Moonlight', 'Jackie', 'Arrival' i jest nimi zachwycona. Myślę, że jednak to będą tegoroczni faworyci, a dołączą do nich prawdopodobnie 'Fences', 'Silence', 'Hidden Figures' albo coś jeszcze innego z worka. Ale wątpię, żeby znalazło się tam 'Hacksaw Ridge', przynajmniej w głównych kategoriach. Jak już to w pełni zasłużenie na pewno za: zdjęcia, muzykę + wszystkie kategorie dźwiękowe, montaż, scenografię, charakteryzację. To chyba wszystko. Ewentualnie za reżyserię, choć to naciągane, bo znaleźliby się tegoroczni reżyserowie, którzy na to bardziej zasłużyli. Film porusza zdecydowanie bardziej widzów niż krytyków. A i z pewnością duuuuża część Akademii będzie miała w głowie żydowskie wybryki Mela, więc uważałbym też ze stwierdzeniem, że 'Hollywood mu wybaczyło'

ocenił(a) film na 8
kingjulianPL

Z drugiej strony Akademia uwielbia takie powroty. Odstawił alkohol, przeszedł terapię kontroli gniewu, zmienił swoje życie, teraz wraca wielkim filmem.

Wymienione przez Ciebie tytuły w większości są.. hmm peryferyjne jeśli chodzi o gatunek? Może się znaleźć miejsce dla monumentalnego Hacksaw (chyba że Silence przejmie tę pałeczkę). Ostatnio starają się te nominacje różnicować.

ocenił(a) film na 9
Ork_

pewnie nie ma szans na oskary, ale nie dlatego, że jest słaby. Wręcz przeciwnie. A po co Melowi oskar, myślę, że mu wcale na tym nie zależy.

Ork_

nie prognozuj. Ja w maju zeszłego roku, gdy wróciłem z kina z Mad Maxa 4 ( byłem w kinie dwa razy na tym) wszystkim mówiłem, że ten film na bank zgarnie Oscary i to Arcydzieło gatunku- śmiano się ze mnie. Mad max zdobył 10 nominacji do Oscarów w tym za najlepszy film i reżyserię. Do tego zdobył nagrodę FIPRESCI za film roku i mnóstwo nagród za wirtuozerską reżyserię Millera.

ocenił(a) film na 7
Ozjasz_fw

Tylko że Mad Max to arcydzieło w swojej dziedzinie

ocenił(a) film na 7
CaliforniaSun

Właśnie ja oczekiwałem po tym filmie czegoś więcej, dla mnie to jest pusta wydmuszka :(

ocenił(a) film na 10
Ork_

Nie czytałem jeszcze Twoich innych wypowiedzi, ale trudno mi zgodzić się, że to wydmuszka. Może miałeś kiepski dzień na "wejście" w klimat tego filmu. To naprawdę kawał dobrego kina. Tak przynajmniej mi się wydaje.

ocenił(a) film na 7
CaliforniaSun

To wszystko wydało mi się zbyt sztuczne i patetyczne. Taka historia moim zdaniem zasługuje na coś lepszego

ocenił(a) film na 10
Ork_

Może ja na niego inaczej patrzę. On po prostu bardzo do mnie przemawia. Kluczem opowieści jest Desmond. I zrozumienie oraz wiarygodność jego osobistej postawy jest dla mnie niezwykle istotna. Jeśli odejmiesz od tego filmu jego przekonania i wartości które wyznaje, to ten film jest wydmuszką i fajną bajką. Ale podobnie jest z chrześcijaństwem. Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to chrześcijanie są najbardziej pożałowania godnymi ludźmi na świecie. A przecież Desmond jest wierzącym chrześcijaninem. To jest bardzo ważne. Nie chodzi o sam fakt wiary, ale to w Kogo on wierzy. Czy byłby gotowy na takie poświęcenie np dla "Latającego Potwora Spaghetti"?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones