PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31782}

Samuraj

Le Samouraï
7,7 5 643
oceny
7,7 10 1 5643
7,7 11
ocen krytyków
Samuraj
powrót do forum filmu Samuraj

Jestem w trakcie oglądania (uwielbiam starsze francuskie kino sensacyjne spod znaku
Dellona i Belmondo; podobnie jak filmy o zawodowych mordercach) - klimat filmu już
bardzo mi odpowiada, tym niemniej powalił mnie brak profesjonalizmu głównego bohatera
już w scenie pierwszego zabójstwa: 1) niepotrzebne gadki szmatki do przyszłej ofiary 2)
oczekiwanie aż ten wyciągnie broń spod stołu 3) brak zabicia kobiety/świadka która miała z
nim przez dobrych kilka sekund pełen kontakt wzrokowy 4) nerwowe wychodzenie z lokalu
po dokonanym zabójstwie 4 ) ŻENADA - gość pozostaje przez całą noc w tym samym
charakterystycznym prochowcu i kapeluszu, zamaist przebrać sie w cokolwiek - dres, krótkie
spodnie i T shirt lub kombinezon robotnika 5) zamiast sie zaszyć udaje się do nielegalnego
kasyna/meliny doskonale znanej lokalnej policji...Przepraszam ale tego nie kupuję.

ocenił(a) film na 9
piotrbimbasik

Hmmm. Jasne, masz rację to są spore niedociągnięcia. Ale w tym filmie nie jest najwazniejsze, czy delon chodzi w prochowcu a powinien sie przebrać, bo wyglada na niewiarygodnego zawodowego mordercę.. Te wszystkie niedociągnięcia giną gdzieś, przestają się liczyć wobec niepowtarzalnego klimatu, wspaniałych zdjęć i płynności obrazu. Film zachwyca, działa na odbiorcę niesamowitym "naturalizmem", przykuwa uwagę, sprawiając ze mimo dosyc oszczednych srodkow wyrazu (glownie chodzi mi o dialogi) jestesmy dosyć blisko, stajemy się niejako bliskimi towarzyszami niedostępnego, tajemniczego bohatera.....)

sourceman

Zakończyłem seans i niestety pomimo że wolę takie kino - po tysiąckroć wolę od współczesnej CGI papki - to jednak filmik mnie zawiódł na całej linii - Borsalino i Borsalino i spółka to przy tym arcydziela !!!

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Ale postac Delona nie została wykreowana na typowego mordercę. Zastanawiam się tylko, skoro tak racjonalnie podszedłeś do jego postępowania, to dlaczego wśród błędów popełnionych przez głównego bohatera nie wymieniłeś braku amunicji w ostatniej scenie?

Arvanity

Bo on po prostu nie chciał jej zabić, w zasadzie wyszło na to że chciał w ten sposób popełnić samobójstwo vide Eastwood w Gran Torino...

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Oczywiście, jednak tym przykładem chciałem ci udowodnić, że może postępowanie bohatera trzeba rozpatrzyć pod innym kątem, aniżeli ty to zrobiłeś.

użytkownik usunięty
Arvanity

Jest cos takiego jak kodeks honorowy i nawet platni zabojcy go posiadaja. Jezeli kazdy twierdzi ze nie zabijanie kobiet i dzieci to domena Luca Besona Leona granego przez Jeana Reno sa w bledzie. Warto czytac ksiazki i wiedziec czemu nie zabijano kobiet i dzieci albo np pomyslec czemu tytul filmu brzmi Samuraj. Nie chce mi sie tlumaczyc ludziom nieoczytanym czemu nie przeladowal broni, czemu utrzymywal kontakt zwrokowy ze swoja niedoszla ofiara albo tak banalnego pytania o jednolity stroj. Hagakure albo Gorin no sho polecam zeby zrozumiec czym byl kodeks honorowy Bushido samuraja albo Etyka zabojcy Russela od Triady po Jakuze i Cosa Nostra. Kazda ze sztuk jest uzupelnieniem tej pierwszej i nastepnej a byc moze ostatniej bez czytania ksiazek nie da sie zrozumiec filmow i na odwrot.

Myślę że przez 40 lat życia przeczytałem dość dużo książek, i wciąż to robię - kodeks honorowy nie jest jednak jednoznazny z głupotą i chęcią popełnienia samobójstwa - chyba ciężko podejrzewać pospolitego bądź co bądź zabójcę z Francji o chęć noszenia stoju bitewnego/zbroi samuraja w xx wieku ???

użytkownik usunięty
RogerVerbalKint

widac malo skoro nadal nic nie pojmujesz moze za nastepne 40 lat kto wie?

ocenił(a) film na 2
sourceman

a mnie nie zachwyca tylko nudzi. i co? guwno!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones