PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=714564}

Sens życia oraz jego brak

VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan
6,7 2 872
oceny
6,7 10 1 2872
6,4 5
ocen krytyków
Sens życia oraz jego brak
powrót do forum filmu Sens życia oraz jego brak

Film jest ciekawym połączeniem dramatu/filmu obyczajowego z komedią, w kilku momentach autentycznie parsknąłem śmiechem. Zastosowano też kilka ciekawych pomysłów np. przedstawienie rozmyślania o swojej byłej jako tłumu jej klonów idących za bohaterem. Kina węgierskiego nie znam zupełnie więc ciężko mi porównać ten film do innych, ale jak na człowieka przywykłego do amerykańskich komedyjek film oglądało mi się wyjątkowo przyjemnie. Jedyne co mnie boli to brak zakończenia czy też jasnego przesłania, cały film czekamy, aż bohater znajduje ten sens i... nie doczekujemy się. Ale może to wina amerykańskiego schematu: smutny bohater->inspiracja->szczęśliwy bohater. Tutaj to tak nie działa i jest to jakaś nowość. Film jakościowo nie odstaje od produkcji zachodnich, ujęcia są ciekawe i dobrze dobrane.
Dziwi mnie natomiast wiek bohatera: 29 lat. Uważam, że powinien on być kilka lat młodszy, ale może miało to wzmocnić jego "niedopasowanie" życiowe. Ogólnie mam wrażenie, że film kierowany jest do osób młodych bo pokazuje np. rodziców którzy na informację o zakupie biletu reagują negatywnie, jak już ją przetrawią to są "upierdliwi" starając się przygotować syna na każdą okoliczność: "Kupiłam ci dwie koszule -Po co mi koszule? Jadę na wakacje!" a potem okazuje się, że miel rację (bohater "na wakacjach" znajduje pracę do której musi chodzić.... w koszuli!).
Krótko mówiąc polecam, pomimo ubogiego zakończenia.

ocenił(a) film na 8
Piterek83

hmm.. a według mnie właśnie zakończenie jest bardzo dobre. oglądając film, będący połączeniem dramatu i komedii, obawiałam się, że na końcu dostanę jakąś słodką papkę rodem z komedii romantycznej, a tymczasem: nie. dostałam bardzo dobre, ale nie nachalne wytłumaczenie, może nawet morał. scena, podczas której bohater spotyka się ze swoją byłą dziewczyną, według mnie, mówi wszystko, na temat jego wcześniejszych "poszukiwań" i pokazuje, że człowiek gonił za czymś, czego nie ma. a gdy to zauważył, w końcu mógł sobie pobiec ulicą, ale nie tak, jak wcześniej, gdy za nim szły jakieś obrazy, ale tak, że spokojnie sam je wymijał.

Piterek83

yyy przecież zakończenie jest niezwykle wymowne (przynajmniej jak dla mnie;))
Spotkanie z byłą uświadamia mu, że się zmienił, że już się z niej "wyleczył", że nie było warto, że szczęścia nie znajdzie w byciu z nią (lub jakąkolwiek inną dziewczyną, choćby tą Portugalką), że może jedynie odnaleźć je w sobie, w życiu, w chwili bieżącejie.
Później są ukazane jego stopy, jakby się wahał czy zrobić krok, czy jednak iść na przód...po czym decyduje się biec! Biegnie ile sił, czerpie radość z życia. Piękna metafora :)
Nie pasuje mi jedynie to, że na końcu zawraca... wg mnie powinien biec naprzód, nie patrząc w tył.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones