PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=566501}

Tajemniczy świat Arrietty

Karigurashi no Arrietty
7,6 15 580
ocen
7,6 10 1 15580
8,4 7
ocen krytyków
Tajemniczy świat Arrietty
powrót do forum filmu Tajemniczy świat Arrietty

i muszę powiedzieć, że jest jednym z lepszych ze stajni Ghibli.

Porównac go można z Totoro: i tu i tam mamy studium życia w wiejskim domu, wśród bujnej przyrody. Emocje rozgrywają sie wokół uczuć osamotnienia, w cieniu choroby. Główna bohaterka pozostaje małą, rezolutna dziewczynką, której rozwijająca sie przyjażń z "duzym" chłopakiem pozwala uświadamić sobie dojmujaca samotność. Jest w końcu jedynaczką, poza rodzicami nie zna nikogo ze swego gatunku "małych ludzi". Żadnych towarzyszy zabaw, rozmów z rówiesnikami.
Ukazane to jest z wielkim wyczuciem i subtelnością. Film trzeba ogladac w ciszy i skupieniu.
Wiekszośc rozgrywa sie tu bez słów, świecie gestów i mimiki, w kilku nastepujacych po sobie scenach (polecam zwłaszcza fragment gdy chłopak odgaduje, gdzie ukryta jest...)

Twórcy umiejetnie graja na emocjach, o czym nie moge wiele napisać, zeby nie spojlerować.

Ogladając ten film, mozna takze sie zastanowić, ilez odwagi, dzielności i sprawności fizycznej potrzebuja do życia Pozyczalscy. Jak trudne i niebezpieczne jest ich zycie!

Córka była zachwycona, znalazła w Ariettcie cząstke siebie. Były momenty wzruszenia i chwile strachu. Wreszcie wielki zawód, że film za szybko sie skończył.

Mamy nadzieję, że Ghibli nakręci część II.

ocenił(a) film na 8
rawkaz

Nie, część 2 nie. Ale równie ujmującą historie, tak.

rawkaz

Liczę na to, że o ile będę mieć dzieci, po obejrzeniu tego filmu będą rozkładać wszędzie kostki cukru z wiadomych względów :)

rawkaz

a mi sie nie podobała idea filmu, bo oni nie pożyczali tylko kradli, a nazywali siebie pozyczalskimi, tak jakby cokolwiek oddawali!poza tym okrutny baba bije butem wronę która wbila sobie głowę w szybe, nie ogladałabym tego filmu z dzieckiem

ocenił(a) film na 9
milenasy

Jeśli chodzi o scene z wroną to według mnie nie jest to "nieodpowiednie" ponieważ jest to zachowane w stosunkowo żartobliwym klimacie.
Ogólnie jest to jeden z najlepszych anime jakie oglądałem bardzo ciekawa jest perspektywa na świat "pożyczalskich" :)

użytkownik usunięty
milenasy

Ten film nie ma wiele wspolnego z Ghibli - calkowicie sie zgadzam. Ciesze sie, ze sa jeszcze tacy, ktorzy ogladaja filmy szczegolowo, wylapujac wlasnie takie potworki, a nie tylko widza i pozniej stwierdzaja "to najslitswiejszy film jaki w zyciu widzialam/em - nawet lepszy od Harrego Pottera". Mnie osobiscie Karigurashi no Arrietty wrecz odrzuca.

ocenił(a) film na 7
milenasy

W książce jest pokazane to tak, jakby Pożyczalscy byli też odmienni niejako kulturowo, a tam nie biorą sobie tylko jakichś tam kostek cukru - biorą też np. drgocenny zegarek.
Scena z wroną może i śmieszna, ale okrutna total i jeśli bym miał tłumaczyć jakkolwiek to okrucieństwo to tylko tym, że sam bym się przestraszył, gdyby mi wrona tak szalała w oknie. Poza tym, czynienie okrutnego w gruncie rzeczy fragmentu żartobliwym jest słabe. Odwraca uwagę od tego, co się tam tak naprawdę stało. Poza tym, żałośnie przedstawia wronę jako czarny charakter - po Miyazakim spodziewałbym się mniej schematycznych rozwiązań.

A zakończenie, ktoś napisał - bez pomysłu. Uważam, że jest świetne! Wieńczy ten cały tort goryczy w lukrowym świecie.

ocenił(a) film na 6
milenasy

A co robią ludzie? czy nie kradną? Codziennie musimy płacić podatkowy haracz rządom i korporacjom za to co tak naprawdę nie należy do nich- dostęp do wody, powietrza, żywności, ziemi.

użytkownik usunięty
milenasy

Lol, wrona oberwała kapciem i od razu "nie oglądałabym tego z dzieckiem". Odradzam w takim razie też Potwory i Spółka, bo Mike'a Wazowskiego w pewnym momencie gryzie w łapę jakiś potwór-dzieciak ze szpiczastymi zębami. No myślałem, że zwymiotuję, co za odrażająca brutalność. Ghibli i Pixar powinni się wstydzić wystawiając dzieci na tak okrutne widoki!

ocenił(a) film na 10
milenasy

W życiu głupszego komentarza nie czytałam. Tzn, że chyba nic(!) nie oglądasz z dzieckiem. Bo ja łagodniejszego filmu nie widziałam. Czerwonego kapturka dziecku nie czytaj, ani Calineczki, ani Kopciuszka, ani baśni Andersena, ani (uchowaj boże) braci Grimm. I wyrzuć telewizor, bo tam chyba tylko Figu i Migu spełnią twoje oczekiwania. W bajkach zawsze jest szczypta okrucieństwa, od zawsze. W każdej to znajdziesz. Chyba, że jakieś politycznie poprawne bzdety z dzieckiem oglądasz. Ghibli ma to na minimalnym poziomie. Wyłącznie dla podkreślenia kto jest dobry, a kto zły. Jeśli tego nie rozumiesz to przełącz się na TV Trwam. A nie, sorry, w Biblii to dopiero krew się leje... Mam nadzieję, że zakazałaś dziecku do kościoła chodzić, żeby się nie nasłuchało...

ocenił(a) film na 10
rawkaz

Ja oglądałem już wiele serii anime (filmów i seriali). Tajemniczy świat arietty jest zrobiony w sposób bardzo ciekawy, choć niezbyt dokładny. Nie widać w nim dokładnie wyrażanych emocji. Co do tej wrony mogę uznać że jest to najśmieszniejsza scena tego filmu. Poza tym nie mam uwag i polecam na rodzinne oglądanie:
Spirited Away: W krainie bogów. (jest tam mała dawka krwi i czegoś co dzieciom poniżej 7=8 lat może nie wydawać się fajne).
Księżniczka mononoke (tutaj krwi jest dużo jednak film sam w sobie jest świetną opowieścią z nutką horroru).
Makowe wzgórze.
Clannad (film jest równie dobry jak 2 sezony serialu).
The Cat returns lub Howl's moving castle to kolejne 2 filmy które warto obejrzeć.

Oczywiście do mangi czy anime trzeba się przemóc, ale jeśli mógłbym jeszcze w czymś pomóc po prostu piszcie. :)

ocenił(a) film na 7
Arceus_Aranstar

Film piękny i nastrojowy, mnie osobiście rozczarowała jednak końcówka... Totalnie bez pomysłu.
No i co do idei to zgodzę się z mileną - oni nie pożyczali tylko kradli ;)

ocenił(a) film na 10
rawkaz

Zgadzam się, Osobiście nawet go do Totoro nie porównywałem. Wydał mi się znacznie lepszy.
Ghibli nie robią drugich części, zwłaszcza jeżeli opowieść jest na podstawie książki.

Ciesze się też, że są na tym świecie ludzie, któzy nie zatruwają dzieci współczesnymi mediami. Pozdrawiam. :)

ocenił(a) film na 9
rawkaz

Jest to niezwykle miły, spokojny i zbliżony do natury fillm. Absolutnie ciepło robi się na sercu od pierwszych minut. Natomiast scena z wroną....chłopak chwyta główną bohaterkę w dłonie....i to wyciszenie dzwieków!!! Zamurowało mnie. Takie bajki to rzadkość, szczególnie w naszej części świata....dobrze że są japończycy którzy nie idą drogą disneya czy dreamworks.

ocenił(a) film na 10
Grimsword_Inc

Nic dodać, nic ująć

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones