PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=617691}
7,5 4 236
ocen
7,5 10 1 4236
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
powrót do forum filmu The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

Jeden z najpiękniejszych filmów krótkometrażowych, jakie w życiu widziałem. Może nawet
najpiękniejszy. Wspaniała, zaprawiona goryczą, bardzo intertekstualna opowieść o
życiu, pasji, przemijaniu. Czasem nasza egzystencja, wbrew woli samych
zainteresowanych, układa się inaczej, niż byśmy tego chcieli, się tego spodziewali.
Czasem zastajemy „wrzuceni” w sytuację niechcianą, nową, trudną do
usystematyzowania, ogarnięcia. Mamy wtedy przed sobą dwie drogi: albo poddać się
rozpaczy, zniechęceniu, żyć bez sensu karmiąc się frustracją, albo nawet w takiej sytuacji
spróbować znaleźć coś, co stanie się naszym kołem ratunkowym, bańką chroniącą
przed zobojętnieniem i bezsensem.

Dla bohatera tej krótkometrażówki są to książki. Stają się one dla niego tym, co nadaje
sens jego życiu, pomaga wstać z łóżka, nie poddawać się marazmowi. Jednak w tym
ładnym obrazu jest miejsce na gorycz. Gdyby nie owo „wrzucenie” w daną sytuację, życie
bohatera mogłoby potoczyć się inaczej, w zgodzie z innymi marzeniami, pragnieniami.
Jest to trochę opowieść o „lubieniu tego, co się ma” a nie „posiadaniu tego, co się lubi”.
Różnica jest przecież kolosalna. Jednak życie nie toczy się wedle naszych zachcianek.
Czasem bywa ich jawnym zaprzeczeniem i wtedy musimy zdecydować, jak odnajdziemy
się w, czasem tak brutalnej, rzeczywistości. Ten film to również opowieść o poświęceniu,
dawaniu radości innym. Także o śmierci, i o tym, że koniec końców jesteśmy tylko małym
elementem w barwnym witrażu życia. Zajmujemy miejsce, które nie było nasze i naszym
nie pozostanie. Jesteśmy bardziej lokatorami, najemcami niż właścicielami miejsca,
które zajmujemy.

A to wszystko pięknie zilustrowane, zabarwione świetną muzyką i delikatnie
opowiedziane w zaledwie 16 minut. Niejeden pełnometrażowy film można by obdzielić
znaczeniami tego cudownego obrazu. Zasłużony Oscar.

Ove

Piękna recenzja, miło się czytało po obejrzeniu.
Jakie inne krótkometrażówki byś polecił? :)

ocenił(a) film na 10
ntx

Niestety, rzadko oglądam krótkie metraże, zazwyczaj trzymam się filmików nominowanych do Oscara. W ostatnich latach podobało mi się "Zaburzenie częściowe", które widziałem w kinie przed "Odlotem".

Ove

Mi też się podobało, ale dla mnie tytuł powinien brzmieć "Umiarkowane zachmurzenie" na przykład.
Ja polecam animację "Alma" /watch?v=irbFBgI0jhM :)

ocenił(a) film na 10
ntx

To ja polecę coś starszego, chyba moja ulubiona oscarowa krótka animacja:
http://www.youtube.com/watch?v=W5ih1IRIRxI&feature=related

Generalnie polecam wszystkie filmy Petrova.

Ove

dobrze napisane :D

Ove

Lepiej bym tego nie ujęła : D świetne! siedziałam wbita w fotel i nie wiem, gdzie podziało się to 15 minut. Cudny!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones