PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1043}
7,5 28 950
ocen
7,5 10 1 28950
8,1 22
oceny krytyków
Tootsie
powrót do forum filmu Tootsie

Film się zestarzał

użytkownik usunięty

Scenariusz bardzo naiwny. Moim zdaniem gra Hoffmana przeciętna. Trzyma się za okulary i bardziej wygłupia niż gra.
Jak na mój gust film w zasadzie seksistowski. A na pewno taki nie miał być. Tootsie niby uczula na problem równouprawnienia płci. Ale gdzieś z tyłu głowy jest ta myśl, że i tak facet może sobie poradzić w świecie. To mężczyzna musi wskazać kobiecie, jak w nim sobie radzić. Kobieta potrzebuje opieki. To Tootsi(mężczyzna) wskazuje kobietom drogę.
Zupełnie inaczej odbiera się ten film teraz, a inaczej w latach 80. Jak bardzo zmieniła się mentalność.
Oglądałem ten film w latach 80 i wtedy podobał mi się bardziej.

ocenił(a) film na 9

'Jak na mój gust film w zasadzie seksistowski.' Dlaczego? W końcu jest o dawaniu po łapach za szczypanie w tyłek i podryw na chama wynikający z relacji szef - pracownica.
Jako dziewczyna nie odczuwam tego jako seksistowskie. Że Hoffman facet, który odkrył prawdę? W tym filmie (a oglądałam prawie całą jego filmografię) wyjątkowo rozmył swoją męską tożsamość. Ma w sobie coś androgynicznego wręcz. Nie wiem do końca, jak to zrobił, ale zrobił. W przeciwieństwie zresztą do takich ról jak 'Rodzinny interes' chociażby, gdzie z całym przekonaniem gra rolę typowo męską.

użytkownik usunięty
TangoAndWaltz

Nie pamiętam już za bardzo filmu. Jednak skoro użyłem słowa "seksistowski" to chyba taki był. I w rozwinięciu jest co miałem na myśli. To mężczyźni mają rozwiązywać problemy kobiet. Szczypanie w tyłek(nie pamiętam już tego) owszem jest chamskie. Jednak to tylko powierzchowność. Problem jest dużo głębszy.

ocenił(a) film na 9

Czyli jedynie pełnoetatowe i pełnowymiarowe kobiety mają rozwiązywać sprawy kobiet. Daje tylko do myślenia, że feministki przejmują męskie wzory zachowania o wiele bardziej, niż feminiści wzory kobiece.

ocenił(a) film na 9
TangoAndWaltz

To znaczy - bierzemy faceta-przeciwnika za mordę i wykrzykujemy nasze postulaty. Jak dla mnie, to zachowanie raczej męskie.

użytkownik usunięty
TangoAndWaltz

Moja myśl w sumie jest bardzo prosta i pozbawiona jakiejś głębokiej filozofii.I bardzo nie chcę by była odbierana w kontekstach feminizmu/antyfeminizmu.
Film jest seksistowski w tym sensie, że na tym filmie damskie problemy rozwiązuje Tootsie. A kim ona jest? Ano mężczyzną przebranym za kobietę. I w tym widzę seksizm tego filmu. Damskie problemy takie jak klepanie po tyłku(wcale tego nie bagatelizuję), może rozwiązać tylko facet, który po prostu się postawi. Film mówi o kobiecych problemach, ciepło się o nich wypowiada. Jedak robi to z ma wskroś męskiego punktu widzenia. Jak na mój gust.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones