PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31351}

Trzeci człowiek

The Third Man
7,8 9 226
ocen
7,8 10 1 9226
8,6 20
ocen krytyków
Trzeci człowiek
powrót do forum filmu Trzeci człowiek

Tym razem gustomierz mnie okłamał... Ale tylko troszkę...
"Trzeci człowiek" to dziwny film. Może właśnie dzięki swojej specyfice zawdzięcza status arcydzieła. Mało w tamtych czasach powstawało tak nieszablonowych noir'ów. Pomysłowa lokacja, olbrzymia niespodzianka w środku akcji, szczypta groteski (papuga, porwanie na wykład z literatury), wątek miłosny pełen bezpośredniości... Tu w zasadzie roi się od innowacji. Dlatego uważam, że "Trzeciego człowieka" powinien zobaczyć każdy, kto choć trochę interesuje się kinem.
Niestety w całości tej historii nie kupiłem. W połowie zgubiłem sens opowieści. Gdy twórca odkrył wszystkie karty, nagle straciłem zainteresowanie rozwojem wydarzeń. Bo cóż może mnie zaskoczyć, gdy już wiem co jest czarne, a co białe. Chyba tylko zamykająca film sekwencja. Dodatkowo jestem przeciwnikiem soundtracku. Rozumiem że można zrobić oryginalne tło muzyczne, którego nikt się nie spodziewa po takim gatunku, ale wygrywana na cytrze melodia zupełnie tu nie pasuje. W żaden sposób nie podkreśla scen, a jedynie brzdęka w tle. Ktoś zresztą wspomniał na forum że została skomponowana długo przed samym obrazem, więc nic dziwnego.
Rozumiem czemu stawia się "Trzeciego człowieka" na najwyższej półce, ale dla mnie w kilku aspektach jest przekombinowany. Dlatego wystawiam zaledwie 7.

SPOILER
Szkoda że główna atrakcja filmu, czyli pojawienie się Harrego, oraz tożsamość aktora, który go odgrywa, przestała być już dawno niespodzianką. Opisy, ciekawostki, okładki, plakaty zdradzają wszystko. Nic tylko zazdrościć osobom, które sięgną po ten film zupełnie przypadkiem i nie doczytają czołówki.

ocenił(a) film na 9
Lucky_luke

Muzyka jest rzeczywiście specyficzna, kontrastuje z klimatem filmu, ale przez to nadaje mu nieco ironicznego charakteru.

SPOILER
Z tym się zgadzam. To właściwie jedyny element do którego mógłbym się przyczepić. Twarz Wellesa na plakacie od razu rzuca się w oczy i psuje początkową tajemnicę właściwie od razu. Trzeciego człowieka trzeba polecać, ale jednocześnie trzeba zabraniać czytać o nim cokolwiek.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Miałam to szczęście, że najpierw zobaczyłam, a dopiero teraz o nim czytam. Określenie ,,Trzeciego człowieka" filmem dziwnym jest strzałem w dziesiątkę. Mnie jego dziwność zachwyca, zwłaszcza zdięcia i niektóre sytuacje (np. dziecko, które biegnie za głównym bohaterem tuż po odkryciu zabójstwa portiera). A z muzyką było różnie, ale odczułam jej ciężkość i nieprzystosowanie do fabuły.

ocenił(a) film na 9
paulaaaaify

I nie wiedziałaś, że gra tam Welles?

Lucky_luke

Film kręcony w Wiedniu z muzyką autorstwa kolesia który całe życie spędził w Wiedniu. Jak jedno może nie pasować do drugiego?

ocenił(a) film na 6
Lucky_luke

zgadzam się.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones