PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11458}
7,0 12 596
ocen
7,0 10 1 12596
Vidocq
powrót do forum filmu Vidocq

Zdecydowanie najlepszy kryminał fantastyczny. Nie rozumiem, dlaczego ten gatunek jest tak słabo
reprezentowany. Fantasy i kryminał to świetne połączenie, a mimo to, ten film jest jedynym dobrym
przedstawicielem takiej mikstury.

ocenił(a) film na 8
Dudenzz

Polecam Tobie Odległy Ląd z 1981, z Seanem Connerym w roli głównej. To taki kryminał w konwencji SF, rzecz dzieje się na jednym z księżyców Jowisza. Fajnie się ogląda, ciekawa zagadka do wyjaśnienia, sam on Sean :) Ale faktycznie, mało jest filmów o takiej tematyce.

ocenił(a) film na 6
antonego

SF a Fantasy. Zdaje się że Twój rozmówca mówił jednak o innym gatunku.

ocenił(a) film na 8
armarange

Wiem o tym. Ale też Dudenzz pisze co następuje: "kryminał fantastyczny"... Kryminałem fantastycznym jest cykl o Eberhardzie Mocku - czyta się fantastycznie - jeśli masz poczucie humoru to skumasz...
A ja z kolei piszę: "to taki kryminał w konwencji SF"... Nie mogę polecić tak przy okazji?

ocenił(a) film na 6
antonego

Możesz, kim że ja jestem aby Ci zabronić :-P
Natomiast w kontekście tego co pisał można było polecić też coś rzeczywiście fantasy z wątkiem kryminalnym.
Owszem świetnie się czyta Krajewskiego. Szkoda że brak ekranizacji. To rewelacyjne materiały na rewelacyjny film. Ale kto miałby zagrać Mock'a?

ocenił(a) film na 8
armarange

Luzik ;)
A Mocka mógłby zagrać sam Krajewski. Chociaż nie, bardziej pasowałby mi na Edwarda "Łyssego" Popielskiego ;) A tak na poważnie: może Gajos?
.
A tak wracając do sedna: sam osobiście Vidocqa nie zaliczałbym do "fantasy"... Do kryminału z wątkami szeroko rozumianej fantastyki już owszem... Drobny szczegół ale różnica zasadnicza... Fantasy to pewna konwencja i mimo wszystko dość zamknięty formalnie świat, Nie za bardzo mi pasuje akurat ta dziedzina fantastyki do tego filmu...

ocenił(a) film na 6
antonego

Zamykanie dusz w szkle ... niewiele widzę związku z SF na przykład. Co rozumiesz przez "szeroko rozumianą fantastykę" bo dla mnie ewidentnie są tu elementy Fantasy , całość fabuły nie musi być wg formalnie zamkniętego świata fantasy. Filmy bywają eklektyczne.

ps. świetny pisarz nie musi być świetnym aktorem, chociaż głos ma ciekawy . Gajos? Może tak, ale z 10 lat wcześniej.

ocenił(a) film na 8
armarange

W ekranizacji np Festung Breslau Gajos mógłby być ;) A Krajewski wygląd ma dobry, psujący do swoich bohaterów ;) Ja sobie żartuję oczywiście!
.
Sedno:
Dlatego mówię o "szeroko itd" ze względu na ten eklektyzm. O "zamykaniu dusz w szkle" pisał także Lem, który raczej pisarzem fantasy nie był...
Ja nie mówię, że to film w CAŁOŚCI fantasy, SF czy jakikolwiek inny gatunek fantastyki. Mówię tylko o elementach...
Podobne pomysły jak z tym zamykaniem dusz istnieją w wielu, z pozoru skrajnie różnych gatunkach fantastyki. Jako, ze więcej jest książek niż filmów, nie będę tutaj elaboratu pisał, bo to nie to forum... Powiem tylko tyle, że np. "Final Fantasy", mimo że ma fantasy w tytule, to raczej hard SF, tylko w niezwykłej japońskiej wersji. Są tam fantomy porywające dusze ludzkie, a jednak jest to czyste science fiction... Podobnie "Akira"... Fantasy, jako gatunek kojarzony jest z wszelkimi mutacjami howardowsko-tolkienowskimi, czyli magia, miecz, elfy, czarodzieje i skarby. Takie rozumienie wyewoluowało przez wiele lat i o to mi chodziło...
A fantastyka szeroko rozumiana, to Alien, StarWars, Predator, Shrek i Kopciuszek w jednym...

ocenił(a) film na 6

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones