PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810210}

W czepku urodzony

Lykke-Per
6,6 2 797
ocen
6,6 10 1 2797
W czepku urodzony
powrót do forum filmu W czepku urodzony

Bille August w swoim najnowszym filmie opowiada nam historię młodego syna jutlandzkiego pastora, który po burzliwym pożegnaniu z ojcem opuszcza swój rodzinny półwysep, by poszukać szczęścia w Kopenhadze. Losy młodego Lykke-Pera (w języku duńskim:"urodzonego w czepku") układają się w stylu przypominającym "amerykański sen", jednak jego nieustępliwość i bezkompromisowość w działaniu prowadzą do powolnego upadku bohatera. Jego porażkę można rozpatrywać dwojako. Ci bardziej bogobojni zobaczą w niej brak wiary i klątwę rzuconą przez ojca, jednak wielu zauważy, że przyczyną agonii Pera jest toczący się w nim konflikt wewnętrzny, który nie pozwala odnaleźć spokoju i równowagi. Skutkiem takiej postawy moralnej jest krzywda i cierpienie wielu ludzi, ale największą ofiarą tych zachowań staje się on sam i to on ponosi najdotkliwszą porażkę. jego historia przywołuje mi na myśl legendę doktora Fausta, który mówi "Zwei Seelen wohnen, ach! in meiner Brust, die eine will sich von der andern trennen" (We mnie dwie dusze mają mieszkanie, a jedna z drugą chciałyby się rozstać).
Seans trwający ponad 2,5 godziny ani przez chwilę mi się nie dłużyl, ani tym bardziej nie wydawał się czasem straconym. Film pozostawił po sobie obezwładniające wrażenie i mnóstwo materiału do refleksji. Do tego pozostająca w uszach przez długi czas muzyka i surowe krajobrazy Jutlandii.

ocenił(a) film na 8
Stefan_Zyskowski

Potwierdzam wszystko bardzo dobry film

ocenił(a) film na 8
ador2

Dokładnie. Film podejmuje jeszcze jeden temat, który właściwie można określić leitmotivem, a mianowicie zapomniany i niepopularny temat pokory. I jego przeciwieństwo, czyli pychę. To właśnie ofiarą tej drugiej pada Per. Warto przypomnieć sobie główne pojęcia z etyki, tak niepoważane i zapomniane przez dzisiejszy świat. I pomyśleć również nad tym, czy czasami nie postępujemy jak on. Myślę, że to cenne.
Oglądam wiele filmów, ale ogólnie jestem raczej powściągliwy w ocenach i rzadko daję tak wysokie. To pierwszy film, który oceniłem aż na 8.

Stefan_Zyskowski

Bardzo dobre kino. Niesamowite co pycha i duma zrobiły z człowiekiem.

ocenił(a) film na 10
_kasja_

Pycha i duma ale nade wszystko złość na ojca. Bo ojciec bardzo go skrzywdził.

Per nie był w stanie przeprosić, ponieważ złość na ojca była tak silna, że w tym mężczyźnie widział właśnie swojego ojca. Nie potrafił się ugiąć.

ocenił(a) film na 6
Stefan_Zyskowski

mam pytanie, bo nie wiem sama czy to przeoczyłam, czy to nie było powiedziane w filmie i każdy może dowolnie interpretować, ale co stało się z dzieckiem Jacobe i Pera?

ocenił(a) film na 8
Elvis_Zyje

Przecież Jacobe wyjechała zdaje sie do Szwajcarii żeby dziecko usunąć. Rozmawiała o tym z matką.

ocenił(a) film na 10
Stefan_Zyskowski

nie, pojechała do Wrocławia.

ocenił(a) film na 7
archdot

Po czym siedziała z dwiema innymi kobietami na tarasie kliniki, smutno patrząc na szczyty Alp ;) Nie, tu nie było wolności interpretacji: Jacobe pojechała zrobić aborcję.

vigl

Szkoda. Miałaby przynajmiej to dziecko

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones