PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=90291}

W starej Arizonie

In Old Arizona
6,4 80
ocen
6,4 10 1 80
W starej Arizonie
powrót do forum filmu W starej Arizonie

W starej Arizonie

ocenił(a) film na 7

Przełomowy film dla kina - pierwszy obraz, który był całkowicie mówiony, a także dialogi prowadzono na świeżym powietrzu, nie w studio filmowym. Problemy z realizacją filmu i zmiana rezysera odbija się momentami w filmie (brak ręki rezyserskiej widac w niektórych scenach zbyt mocno), niemniej film mi się spodobał. Może zasługa tkwi w dwuznacznych i wartkich dialogach, moze w aktorstwie trójki głównych bohaterów (owszem nieco teatralne, ekspresyjność jeszcze rodem ze starego kina, ale efekt końcowy niezły). Warner Baxter otrzymał za swoja rolę Cisco Kida Oscara, trzeba jednak pamietac, że wczesne nagrody Akademii (tak filmowe, jak i aktorskie) nie trafiały zawsze w ręce tych, którzy na nie zasłużyli. Zakoczył mnie ten film (na plus), dlatego 7/10.

Qmid

Początkowo to sam Raoul Walsh miał zagrać Cisco Kida. Po stracie oka zrezygnował z aktorstwa...

ocenił(a) film na 4
Qmid

Doprawdy nie wiem co ci się w tym filmie aż ta spodobało... A przecież zwykle marudziłem, że za dużo marudzisz. Jak dla mnie na plus są tu jedynie bardzo dobre zdjęcia i takaż rola Baxtera - nie wiem czy zasużenie oscarowa, bo nie widziałem konkurencji, ale godna pochwał dzięki charyzmie Baxtera i (przede wszystkim) nasączeniu jej ładunkiem przerysowania i dystansu. Dystansu, którego zabrakło pozostałej dwójce odtwórców głównych ról... Fabuła, nawet jak lata 20, jest przebanalna, a reżyseria zupełnie przeciętna (za co nominacja?), chyba tylko w dwóch scenach widać odrobinę artyzmu: u fryzjera i finałowej. OK, dialogi momentami były dobre, gdzie indziej zaś fatalne, jako że żywcem przeniesione z kina niemego. Ogólne film ten jest przeglądem wszelkich błędów i wypaczeń okresu gdy Hollywood "uczyło się mówić". W sumie możnaby je wybaczyć, ale dziwnym trafem taka "Melodia Broadwayu", mająca premierę zaledwie 2 tygodnie po "W starej Arizonie" jest wykonana o niebo lepiej. Z pewnością po części jest to wina faktu kręcenia "W starej..." w plenerach, wydaje mi się jednak, że przede wszystkim była to kwestia reżyserii i montażu. No i... Czy ktoś im kazał kręcić w plenerach?

Qmid

Pierwszym całkowicie mówionym filmem były "Światła Nowego Jorku". To trzeci film, w którego ciekawostkach czytam, że jest pierwszym całkowicie mówionym filmem w historii. Podobnie piszą w "Melodii Broadwayu".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones