PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36469}
6,1 468
ocen
6,1 10 1 468
5,0 5
ocen krytyków
Wielka droga
powrót do forum filmu Wielka droga

Dobry film o dużej wartości historycznej. Fabuła jak to fabuła w "starodawnych" produkcjach, niezbyt wysokich lotów, ale nie o to w tamtym, minionym juz kinie, chodzi. Mimo że film z 1946 roku, to nienaznaczony propagandą. Prawdopodobnie nie był wyświetlany wiele lat. W głównej roli Jadwiga Andrzejewska, jedna z wielkich aktorek kina przedwojennego. Po tym film w następnym zagrała...dziesięć lat później. Podobnie scenarzysta Konrad Tom, było to ostatnie jego dzieło. Więc w 46 roku korzystano z ostatniej możliwości kręcenia filmów na jakie ma się ochotę. Później wszystko juz było tylko pod czerwonym kloszem radzieckiej cenzury.

Dużo obrazów z kronik filmowych szlaków wojennych armii Andersa.

Warto obejrzeć, film ten oddycha jeszcze przedwojennym powietrzem.

ocenił(a) film na 10
epikurejczyk

Żałuje, że nie oglądałam tego filmu na lekcji historii.

ocenił(a) film na 1
epikurejczyk

czyżby? a gdzież on był kręcony?

ocenił(a) film na 2
epikurejczyk

Panie Kolego....z tym nie naznaczeniem propagandą.....to Pan pojechałeś...
Przypomina mi się pewien stary dowcip z II wojny irackiej /nota bene IIKP brał udział w okupacji tego kraju,gdzie powróciliśmy jako okupanci także i w 21 wieku/....ale do rzeczy
-jak Irakijczyk wysadza sie i rani żołnierza koalicyjnego-to to jest ZBRODNICZY ZAMACH. A jak amerykański samolot zburzy wioskę pełną cywili? to?....ups....no każdy może sie pomylić.
Czyli panie kolego- "komuniści"-operowali propagandą
-natomiast "andersowcy"- używali perswazji tak?
Inaczej nie potrafie zrozumieć tego....
Dla jasności-w Polsce ten film miał premiere po 89, no ale-jak widać-zachował się na zachodzie i to nawet w niezłym stanie jest kopia.
A to że nie taki Stalin był straszny....świadczy to że jego główna bohaterka niedługo potem wróciła do Polski i występowała w teatrze. Może i nie występowała w filmach -ale wiemy ile i jakie wówczas postawały-więc może i lepiej.
Miałem napisać błyskotliwą puente ale zauważyłem wątek nie poruszony ani tu ani w filmie....
CZEMU MILCZĄ O KATYNIU??????
/puenta miała dot.tego że pani Andrzejewska mogła mieć przestrzeloną czaszkę-zdaniem propagandy dnia dzisiejszego-czytaj przy PRL i naszych PIERWSZYCH pan POL-POT to grzeczne chłopcze i amator..../

ocenił(a) film na 6
celt74

Dwa komuchy się zebrały i tak sobie pogadały.....

ocenił(a) film na 2
robbo2k

ale argumenty....miały....a Pana ?

celt74

Film powstał na Zachodzie i nie był tutaj w dystrybucji , być może komunistyczni dysydenci i ci polscy jak i sowieccy nawet nie wiedzieli o jego powstaniu. Zresztą jakie to miało znaczenie skoro i tak nikt by tego nie wyświetlił. Na szczęście nastały później czasy gdzie można mówić prawdę o dwóch zbrodniczych systemach i dwóch bestiach , które stały na czele każdego z nich. Choć na Zachodzie odchodzi się właśnie od możliwości mówienia całej prawdy i pojawia się cenzura zwana ,, Political Corectness".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones