PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=854034}

Wróg doskonały

A Perfect Enemy
5,9 7 123
oceny
5,9 10 1 7123
5,2 13
ocen krytyków
Wróg doskonały
powrót do forum filmu Wróg doskonały

Troszkę nierówny. Momentami intrygujący i tajemniczy. Obejrzałam przede wszystkim dla Tomasza Kota i cieszy mnie rozwój jego kariery.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Zaczęłam oglądać, ale od samego początku ta babka mnie wkurza. Jest tak irytująca, że na jego miejscu od razu bym wyszła, albo ją pogoniła. Może jakoś zacisnę zęby i przetrwam kolejne minuty :D

ocenił(a) film na 6
ewelina_m

Przetrwaj. Będziesz zaskoczona.

ocenił(a) film na 8
ewelina_m

mnie tak samo :D znaczy, że dobrze zagrana rola

ocenił(a) film na 8
Agatonik

gdzie ogladalas?

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 7
Agatonik

Intrygujący, tajemniczy, psychologiczny - owszem. Ale gdzie Ty tu widzisz surrealizm?

ocenił(a) film na 6
kangur_msc_CM

"W malarstwie założeniem surrealizmu było „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej”. Artyści starali się wykreować obrazy burzące logiczny porządek rzeczywistości. Często były to wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji, a odsunięte od racjonalizmu." A ponieważ kino to w dużej mierze obraz, wydaje mi się że można zastosować. W swojej książce Surrealism and Cinema z 2006 roku Michael Richardson argumentuje kino surrealistyczne czerpie z podświadomości, co jest istotą tego filmu.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Hmm, w sumie, masz rację. Coś w tym jest, choć końcówka to jakby wyjście na powierzchnie, do rzeczywistości, a cechą surrealizmu w kinie powinien chyba być brak prostego wyjaśnienia na koniec i ostatecznie powinno brakować klucza, który tłumaczyłby mowę snu, na zrozumiały język rzeczywistości. Dla mnie ten film był po prostu zbyt zrozumiały i paradoksalnie logiczny, a wręcz z pewnym uniwersalnym przesłaniem, żeby go tak zakwalifikować. Ale po zapoznaniu się z Twoją argumentacją nie sposób się nie zgodzić , że faktycznie - surrealizm jest tu narzędziem, choć nie wiem, czy można by tymże mianem określić cały film. Ale nie znam się wystarczająco ;p

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

Jak coś ja tylko głośno myślę, mogę się kompletnie mylić.

ocenił(a) film na 6
kangur_msc_CM

To ustalmy, że był to film z elementami surrealizmu:))

Agatonik

Zgadzam się, że film był nierówny. Lubię Kota i kibicuje mu, ale dla mnie to nie była jego mocna rola.

ocenił(a) film na 6
steffie

Zgadzam się. Szkoda, że nie zagrał w lepszym filmie.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Chciałbym dać 7 za obecność Kota i psychologiczne ambicje, ale nie wychodzi z fabułą i twistami poza worek znanych, spodziewanych rozwiązań

ocenił(a) film na 6
tawindan

Niestety

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Zgadzam się z Wami obojgiem. Też chciałem dać 7, ale po prostu się nie da. Natomiast gdyby nie Tomasz Kot, film miałby pewnie noty około 4. Szkoda takiego dobrego aktora na mocno naciąganą i nierówną historię :( Szczególnie finał dla mnie jak z kanadyjskich produkcji, którymi karmi nas reżimowa telewizja.
Gdyby trochę lepiej przemyśleć scenariusz, gdyby reżyser bardziej się postarał, byłaby nawet 8.

ocenił(a) film na 6
Agatonik

Twórcy filmu mogli się bardziej postarać,to fakt ale według mnie tzw. bylejakość twórcza panoszy się ostatnio na ekranie.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Ogólnie i tak lepszy od większości holiłudzkiej szmiry. Trochę przeszkadza język "kotangielski", ale się nie czepiam. Dałem 7.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones