PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=842763}

Wykopaliska

The Dig
6,7 27 273
oceny
6,7 10 1 27273
5,5 17
ocen krytyków
Wykopaliska
powrót do forum filmu Wykopaliska

Gdy to piszę, z głośników płyną dźwięki końcowego utworu, a łzy mimowolnie spływają mi po policzkach. Nie wiedziałem, że ten film mnie tak uderzy - dosłownie ze wszystkich stron; tak po trochu. Zdjęcia są cudowne. Ujęcia podczas zachodu słońca lub nocną porą, po prostu wzbudzają czysty zachwyt. Również te nakręcone podczas mgły lub w nasłonecznionym pokoju botanicznym wyglądają jak pocztówki, które uchwyciły ulotność tamtych czasów. Muzyka w odpowiednich miejscach. Gra aktorska bez zastrzeżeń. Świetne oddane relacje pomiędzy poszczególnymi parami. Wszystko było takie naturalne, prawdziwe.
Jednak co mnie najbardziej poruszyło, to historia. Z pozoru prosta, oparta na wydarzeniach związanych z wykopaliskami (które nie oszukujmy się, przez wielu uważane są za coś nudnego), które były tylko lub aż, tłem do ukazania, jakim jądrem ciemności potrafi być wojna. Bezsensowny spór o władzę i pieniądze, który niszczy wszystko co napotka na swej drodze - radość dzieci, miłość kochanków, domy, które zawierają w sobie splecione losy rodzin, ludzkie życia... I po co to? W imię czego? Czy nie moglibyśmy docenić naszego istnienia tu i teraz? Wykorzystać je, aby się nacieszyć tym mgnieniem oka względem czasu mierzonego kosmiczną skalą? Nawet gdy nic po nas nie zostanie, sprawmy, aby siła sprawcza, którą mamy na wyciągnięcie ręki została przekazana następnym pokoleniom. Ta kolektywna masa dobrych uczynków i chęci będzie znaczyła więcej, niż najwspanialszy pomnik lub łódź czekająca wiekami pod ziemią na swoje odkrycie...

ocenił(a) film na 8
Vindemi

Pięknie to ująłeś i mogę podpisać się pod każdym zdaniem. Film mnie również poruszył swym urokiem (kadry, muzyka, gra, plenery), ale i wielowątkowością. Motywy te jednak nie narzucają się widzowi nachalnie, moralizatorsko, tylko suną subtelnie po ekranie, wzbudzając wiele emocji. Spodziewam się, że każdego uderzy, czy urzeknie w tym obrazie coś innego - miłość, wojna, przemijanie, trwanie, czas, przyjaźń, bezinteresowność. Ja osobiście miałam wiele przeróżnych 'życiowych' refleksji i ściśnięte gardło przez większość seansu.

Lady_Lazaruss

Ja również podpisuje się pod tym co dopisałaś

ocenił(a) film na 7
Lady_Lazaruss

Polecam polskiego "Kamerdynera", tematycznie jest podobny, opowiada o przemijaniu i II wojnie światowej z perspektywy umierającego w czasie tej wojny porządku świata.

A co do "Wykopalisk", mam wrażenie, że ostatnim scenom zostało poświęcone zbyt mało czasu. Chyba muszę powtórzyć ten seans, chociaż częściowo.

ocenił(a) film na 8
kondostrum

A dziękuję, również oglądałam i także mi się podobał. Zwłaszcza, że pochodzę z Pomorza ;)

ocenił(a) film na 8
Vindemi

Do góry

ocenił(a) film na 8
nocnymarian

Przepiękne zdjęcia, muzyka i doskonały dobór ról.

Vindemi

Pięknie napisane! Film mnie bardzo wzruszył i to cudowne, że jest tyle ludzi, którzy czują I przeżywają jak ja !:)

AleksandraKlaudiaNowak

Szkoda tylko że niektórzy krytycy nic nie widzą w tym film nic więcej prócz sentymentalnej historii. A szkoda. Film porusza, pięknie pokazuje czym jest przemijanie, co po nas pozostaje, co w życiu się liczy ... i tez cieszę się, że jest tyle osób które widzą w tym filmie to co ja :)

ocenił(a) film na 8
AleksandraKlaudiaNowak

nie tylko ty się wzruszyłaś...;)

ocenił(a) film na 9
Vindemi

Nie umiałabym moich odczuć piękniej ubrać w słowa.

Vindemi

Wzruszający i poruszający obraz. Mało takich filmów teraz powstaje, a szkoda .

ocenił(a) film na 8
Vindemi

aby wiedziec dokad idziemy trzeba wiedziec skad przyszlismy. Swietna wypowiedz, a Pani z Vogue moze powinna jeszcze obejrzec troche filmow i pozyc troche lat...

Vindemi

Syndrom 40tki cie dopadl...moja stara juz zona tez placze

ocenił(a) film na 9
Vindemi

a myślałam, że tylko ja się poryczałam ^^ przepięknie to opisałeś :)

użytkownik usunięty
Vindemi

Bardzo pięknie napisane,brawo! Lepiej nie ujęłabym w słowa swoich odczuć po obejrzeniu filmu,który właśnie wbrew pozorom nie opowiada tylko i wyłącznie o wykopalisku. Należy zajrzeć "głębiej",aby przekonać się,że główny przekaz to przemijanie,co po nas zostanie i co tak naprawdę najbardziej się w życiu liczy. Wszystko zostało przedstawione w bardzo delikatny,nienachalny sposób.

ocenił(a) film na 6
Vindemi

I tylko szkoda, że nie dodałeś, iż w zaistnieniu tej wojny mocno przyczynili się sami Anglicy... Wątek wojenny odebrany przeze mnie, Polaka, z zażenowaniem.
Film taki sobie, ckliwy, angielski.
Przemijanie? Proszę się obudzić - przemijanie człowiek ma szansę zauważyć już w wieku 16-18 lat (o ile nie wcześniej).
Co po nas zostanie? - "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz"...

GdzieToKino

Właśnie widzę, że nie zrozumiałeś w ogóle mojego wpisu. Nie wiem ile masz lat, ale brzmisz jakbyś nie doświadczył jeszcze zbyt wielu momentów w swoim życiu. Czy może to po prostu zwykły cynizm?

ocenił(a) film na 6
Vindemi

"Brawo" za spostrzegawczość, mam lat wystarczająco dużo, by niejedno w życiu zobaczyć i doświadczyć, a także wyciągnąć wiele wniosków. I np. widzieć powszechny cynizm elit politycznych wszelkiej maści na całym świecie - w najnowszej historii i obecnie. Tylko, że te elity ktoś wybiera(ł), nieprawdaż? I ktoś je popiera(ł)? I ktoś uparcie wierzy w mądrość demokracji (=rządy ludu), nieprawdaż?
Ależ zrozumiałem... Chodzi o to, by "wszyscy ludzie byli braćmi, i siostrami" i by "byli młodzi, piękni, bogaci i dobrzy". Tylko, że... są egoistami.
Gdzie tu cynizm? Prawda do bólu. Sarkazm - o, tak.
Przemijanie to element naszego życia. Dzień po dniu. Czy to ma nas dołować? To już zależy od przyjętego systemu wartości.

Vindemi

Jestem dokładnie w takim samym stanie świeżo po obejrzeniu, muzyka nadal gra w tle i chciałam napisać bardzo podobny komentarz, ale widząc Twój uznaję to za zbędne, dlatego podpisuje się obiema rękami i nogami pod wszystkim co napisałeś. Siadając do tego filmu nie spodziewałam się tak głębokiego przekazu. Scena z Robertem, który zabiera swoją mamę w podróż tak mocno chwyciła mnie za gardło, że łzy płynęły same. Piękny, wzruszający i wartościowy film. Sztuka, której współcześnie zaczyna brakować...sztuka, która zostawia po sobie ślad i zatrzymuje na chwilę czas pędzającej rzeczywistości. Jeśli ktoś ma w sobie choć trochę ludzkiej wrażliwości, z pewnością doceni zamysł, przekaz i wykonanie, i nie raz wróci do oglądania.

ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 8
Vindemi

a czy są jakieś filmy poza nielicznymi wyjątkami z Mulligan w roli głównej, które nie wzruszają..? prawie wszystkie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones