PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829460}
7,2 5 982
oceny
7,2 10 1 5982
7,3 29
ocen krytyków
Wysoka dziewczyna
powrót do forum filmu Wysoka dziewczyna

Co dolega naszej Tyczce? Najprawdopodobniejszą przyczyną wydaje się coś co można zaobserwować z dużą częstotliwością u koni czyli hiperkaliemiczne porażenie okresowe. Międzynarodowa klasyfikacja chorób ICD-10 pod numerem G72.3 zawiera szeroko pojęte paraliże okresowe. Ogólna etiologia tych kanałopatii dotyczy dysfunkcji kanałów jonowych i równowagi jonów potasowych dodatnich i sodowych w surowicy krwi.

Viktoria Miroshnichenko wykorzystując swoje ciało świetnie oddała w premierowej roli typowe dla tej choroby objawy:
-wyraźne osłabienie mięśni kończyn,
-niemożność poruszania kończynami,
-niemożność wykonywania ruchów precyzyjnych,
-sztywność mięśni,
-częściowy paraliż,
-zaburzenia chodu,
-bezruch z osłabieniem,
-możliwy ból mięśni (mimika),
-osłabienie odruchów ścięgnistych,...

Natomiast Kantemir Balagov z drugiej strony poprzez przemyślane filmowe realia zaserwował Dyldzie czynniki wywołujące napady:
-głodzenie,
-nieracjonalna dieta (np. duże ilości potasu z ziemniaków które były zapewne głównym a może i jedynym przy dużym szczęściu pożywieniem w Leningradzie w 1945)
-spożywanie alkoholu,
-narażenie na zimno,
-sytuacje stresowe,
-choroby infekcyjne,...

Była mała szansa na uratowanie Pashki gdyż pierwszy profesjonalne opisany przez dr.Ingrid Gamstorp przypadek HYPP miał miejsce w 1956 roku, ponad dekadę po wydarzeniach z filmu. Leczenie obejmuje często podawanie glukozy z insuliną lub węglowodanami oraz konkretnych diuretyków które nie były wtedy znane.

PS: Warto dodać iż ciąża jest negatywnym czynnikiem który ma wpływ na napady. Może lepiej się stało, iż drugie dziecko pozostało przynajmniej na razie tylko marzeniem Mashy. Przecież nie dobija się koni, czyż nie.

ocenił(a) film na 9
PoppinTom

Rewelacyjny wpis. Większość osób, z którymi rozmawiałem o filmie upatrywala w tych paraliżach po prostu manifestacji traum, których Dylda nabawiła się na froncie. Wersja z HYPP brzmi całkiem przekonująco (aż sprawdziłem, czy występuje też u ludzi), nie wspominajac nawet o bystrej obserwacji zachowania samej aktorki. Szanuję!

PoppinTom

Mogłeś zaznaczyć, że spojlerujesz. Mogłeś. Naprawdę.

ocenił(a) film na 8
Swan_Lake

Wybacz moją próżność ale mało kto czyta tematy ze spojlerami a wydaje mi się że to ciekawy punkt widzenia. Chciałem zaszpanować xD. Pytanie co uznajesz za spojler bo śmierć P. i jej katatoniczne zachowania mamy już na początku filmu ponadto jest to tylko moja teoria co do jej zachowań bo nigdzie nie zostało to jednoznacznie powiedziane i nie mamy pewności co do tej wersji. Gdyby być tak bezwzględnym to niemal każdy temat na Filmwebie powinien mieć oznaczenie o spojlerach. Sam jesteś sobie winny, kto czyta tematy przed obejrzeniem...hello.

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

Po co czytać komentarze jak się nie widziało filmu?

ocenił(a) film na 8
iguana0

Niektórzy szukają wskazówek co do pytania: "Oglądać albo nie oglądać. Oto jest pytanie" co jest zrozumiałe a system oznaczeń tematów ze spoilerami kuleje od lat i rodzi właśnie takie niepotrzebne problemy.

ocenił(a) film na 6
PoppinTom

Jednak spojler to chamstwo

ocenił(a) film na 6
elpueblo

Po filmie stwierdzam, ze nie bylo takie straszne

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones