PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=698051}
6,8 115 425
ocen
6,8 10 1 115425
5,1 24
oceny krytyków
X Men: Apocalypse
powrót do forum filmu X-Men: Apocalypse

Chronologia

ocenił(a) film na 9

Film ogólnie rewelacyjny, tylko trochę pogubiłam się co do chronologii. Rozumiem, że stara seria jest po kolei x1, x2, x-mn: ostatni bastion.
Natomiast nowa seria, która nie ma nic wspólnego ze starą to : x-men pierwsza klasa, x-men przeszłość, która nadejdzie, x-men: apocalypse.
Nie wspominając już, że w miedzy czasie powstały filmy o samym Wolverine.

Nie mylę się?

ocenił(a) film na 9
Diva_Natalya

Wymieniłaś wszystko w dobrym porządku, tylko to nie tak, że nowa seria nie ma nic wspólnego ze starą. Spróbuję Ci to wytłumaczyć jakoś:
Na chwile odstawmy solowe filmy Wolverina.
1. Stara trylogia czyli X-Men I, II i III to bezpośrednie kontynuacje i tu nie ma problemu z chronologią wydarzeń.
2. "Pierwsza Klasa" to prequel, wiadomo, widzimy losy Xaviera i Magneto gdy jeszcze się przyjaźnili.
3. "Przeszłość, która nadejdzie". Tu możesz się trochę zastanawiać, otóż w filmie widzimy dwie linie wydarzeń - postapokaliptyczna przyszłość, w której Magneto "pogodził" się z Xavierem w obliczu zagłady (scenka po napisach "Wolverine" do tego wprowadzała (jednak musiałem o tym wspomnieć)), w której wysyłają Wolverina świadomość w przeszłość. Są to wydarzenia, które maja miejsce po wydarzeniach z trylogii.
W przeszłości (w uproszczeniu) Wolverin ma ich o tym ostrzec, żeby razem zapobiegli wydarzeniom doprowadzającym do zagłady mutantów i ludzi. A to wydarzenia, lata 70-te, są kontunuacją wydarzeń z pierwszej klasy.
4. "X-men: Apocalypse" z powrotem wraca tylko na jeden tor, lata 80-te to kontynuacja wydarzeń z "Przeszłości, która nadejdzie" (tych z lat 70-tych, wiadomo)

Jeśli oglądałaś wszystkie po kolei i dobrze pamiętasz, to nie powinno być problemu. Mam nadzieję, że trochę pomogłem :)

ocenił(a) film na 7
Psychol_91

O w mordę nie ma co tu się zastanawiać. Trzeba oglądać filmy zgodnie z datą ich powstania i tyle. Ukłony za powyższe wyjaśnienia, ale wystarczy w jednym zdaniu.

ocenił(a) film na 6
Diva_Natalya

Nie no, obie serie mają ze sobą wszystko wspólne. Wszystko jest ze sobą połączone z tym wyjątkiem (jeśli dobrze zrozumiałem wypowiedź twórców nowych części), że w Days of the future past nastąpił... "zwrot" który zmienił linię czasową (na końcu Days... Jean i Scott żyją). Więc chronologia się troszkę posypała. Najlepiej chyba oglądać tak: First Class > Apocalypse> X-men > X-men 2 > X-men 3 > Wolverine (z 2013) > Days of the future past.

Z DOTFP jest ten problem, że dzieje się po Wolverinie z 2013 ale przed Apocalypse i po First Class więc ciężko go jakoś sensownie wpasować...

Origins: Wolverine można sobie całkiem odpuścić bo na szczęście twórcy odcięli się od tego gniota i nie uwzględniają go w żadnej linii czasowej.

ocenił(a) film na 9
Trim

Ja zawsze mówie, że najlepiej nie zmieniać kolejności oglądania, tylko oglądać tak jak filmy były wypuszczane. Prequel zazwyczaj pokazuje Ci jak doszło do czegoś co już znasz i często umieszcza się w nim smaczki, które wyłapiesz tylko jeśli znasz pierwsze podstawowe części. Oglądając X-ów pokolei trudno się pogubić, wszystko jest dobrze wyjaśniane.
A "zwrot" w Days of future past, o którym piszesz, tak jak mówisz zmienił linię czasową i zmiana przeszłości w nim pokazana nie doprowadziła do wydarzeń znanych z trylogii, więc szczęśliwie Jean i Scott żyją :)

ocenił(a) film na 7
Trim

No nie, źle mówisz. Wydarzenia z Apocalypse są po wydarzeniach z DOTFP i jest to inna linia czasowa. To, że są to lata '80 i w filmie pokazana jest przeszłość mutantów nie równa się, że to TA PRZESZŁOŚĆ, która dotyczyła linii czasowej przedstawiowej w X, X2 i X3.

ocenił(a) film na 9
Lepkam

Tego nie powiedziałem :) Nie chodziło mi o przeszłość lini X1 X2 X3. Wiem, że jest to kontynuacja wydarzeń z DOFP z lat 70-tych, inna linia niż X1 2 3, ale na końcu DOFP jest pokazane tak ja powiedziałem, że Jean i Scott żyją, więc wydarzenia z trylogii nie miały miejsca :)
Wiem, że troche pokręciliśmy sobie, ale chyba spoko :)

Diva_Natalya

Najlepiej obejrzeć tak:
X1,
X2,
X3 Last Stand,
First Class,
Days of Future Past,
Apocalypse...
Ewentualnie jeśli chcesz chronologicznie to możesz obejrzeć jedynie First Class na samym początku i tyle. ;)

Origins Wolverine i Wolverine możesz pominąć... To słabsze filmy. ;) Może trzecia solówka będzie lepsza. ;D

Diva_Natalya

Release Timeline:
X-Men
X2
X-Men: The Last Stand
X-Men Origins: Wolverine
X-Men: First Class
The Wolverine
X-Men: Days of Future Past
Deadpool
X-Men: Apocalypse

Chronological Timeline:
X-Men Origins: Wolverine
X-Men: First Class
X-Men
X2
X-Men: The Last Stand
The Wolverine
X-Men: Days of Future Past

Second Chronological Timeline:
X-Men Origins: Wolverine
X-Men: First Class
X-Men: Days of Future Past
X-Men: Apocalypse

???
Deadpool

Diva_Natalya

Ja tylko nie rozumiem tego jakim sposobem profesor żył w " przyszłość która nadejdzie " jak Jin zabiła go w przeszłości?

nati12389

Po napisach X-Men: The Last Stand jest scena gdzie okazuje się że profesor żyje.

ocenił(a) film na 4
Diva_Natalya

Kolejność X-men według mojej ,,własnej" kolejności podzielająć go na 3 części:

Trylogia:
X-Men (2000)
X2 (2003)
X-Men: The Last Stand (2006)

Filmy o Wolverine:
X-Men Origins: Wolverine (2009) - wydarzenia przed Trylogią (lata 60-80)
Wolverine (2013) - wydarzenia po X-Men: The Last Stand

Filmy w innej przestrzeni lat:
X-Men: First Class (2011) - wydarzenia przed Trylogią (lata 50-60)
X-Men: Days of Future Past (2014) - (przyszłość ok.2020r. przeszłość rok 1973)
X-Men: Apocalypse (2016) - wydarzenia po X-Men: Days of Future Past ( 1983 rok )

Deadpool (2016) ????? (XXI wiek raczej XDDD)
Logan (2017) - (rok 2029)

Wpiszcie sobie na yt : ,,Wolverine's X-Men Movie Timeline in Chronological Order" koleś fajnie to wyjaśnia na osi czasowej jakby ktoś nie ogarniał XD


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones