PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742974}
5,8 8 529
ocen
5,8 10 1 8529
4,3 18
ocen krytyków
Zaćma
powrót do forum filmu Zaćma

Niesmak

ocenił(a) film na 6

Kiedyś Ryszard Bugajski konsekwentnie prezentował aparat represji PRL-u jako instytucję prowadzoną przez degeneratów a teraz ? W "Zaćmie" uczłowieczył Bestię. Pokazał jaka to była mimo wszystko krucha istota, zagubiona, zalękniona. Stosuje tu retorykę komunistów: wyparcie. Prezentacja że winna była ideologia a nie człowiek. Bazując na wiedzy zebranej z materiałów źródłowych ale i na podstawie przypuszczeń tworzy mocno przegadany film, mieszając fakty z fikcją. Ocieplanie wizerunku "Krwawej Luny" to dla potomków UB nie lada gratka. Pytanie po co w tej chwili prezentować postać zagubionego komunisty? Komu ma służyć takie kino? Nie powinno się prezentować oprawców z PRL-u w taki sposób, wymowa filmu budzi niesmak. Zrealizował swój obraz Bugajski w sposób przyzwoity a najmocniejsza strona to aktorstwo. Po obejrzeniu "Zaćmy" aż chciało się spytać co dalej. Czy kolejny film Bugajskiego opowie o starości Gomułki lub Cyrankiewicza? Czy o życiu uczuciowym Różańskiego? Nie ma uczciwości w "Zaćmie" i to jest podstawowa wada, coś co wywołuje niesmak i zostaje z widzem długo po seansie.

ocenił(a) film na 7
Bronson87

Ludzie się zmieniają i to jest przekleństwo naszego gatunku. Nazistowskie Niemcy, miliony na ulicach, dumni aryjscy Panowie a od 1945 roku gdy weszli amerykanie i sowieci to się okazało że... zero nazistów... "wypelnialem tylko rozkazy" Tak samo Polska. Dumny kraj komunistyczny, z milionami obywateli na marszach 1wszo majowych i nagle poznikali... Antykomuniści z roczników 80 - 95 na swoich marszach niepodległości masowo krzyczą że na drzewach będą wisieć komuniści zamiast liści... A taki Pan PRLowski prokurator Piotrowicz ich błogosławi ze swojej ciepłej posadki na Wiejskiej... Piękne hasła, piękna młodzież, historia kołem się toczy. Może, kolego kolejny film będzie o nas - o tym jak ze zwykłego porządnego patriotycznego komentatora filmwebowego stajemy sie sprzedajnymi aparatczykami wielkich korpo wycinając lasy, wykupując mieszkania i wyrzucając sieroty na bruk. Chociaż podejrzewając standardowe historie kinowe - jak z korpo aparatczyka stajemy się właśnie porządnymi komentatorami :)

studi

Tylko jeden komentarz na rok. Prawdziwa szkoda.

studi

Nie schodzi z tematu

Bronson87

Dziękuję za tę wypowiedź. Bardzo mocny głos w dyskusji.

ocenił(a) film na 7
Bronson87

@Bronson najwyraźniej nie zrozumiałeś filmu. Szkoda, bo przekaz nie jest skomplikowany. Krucha, zalękniona???Na pewno widziałeś ten film? Polecam mój wywiad z reżyserem i odtwórczynią głównej roli jutro w magazynie tvn24. Może się rozjaśni w głowie co nieco? Tym, którzy myślą podobnie jak Ty, a to potwornie ograniczone myślenie, reżyser ma coś do powiedzenia w nim.

ocenił(a) film na 6
justykob

Typowe wykazać błędne myślenie autora postu a nic nie dodać od siebie prócz tego, że się wie lepiej. Dla mnie podjęcie takiej tematyki w obecnej chwili budzi po prostu niesmak, nasze kino historyczne obraca się tylko obecnie wokół XX wieku a dotowanie filmu o "Krwawej Lunie" a brak opowieści o ważnych postaciach w polskiej historii takich jak Marek Edelman, poecie takim jak Czesław Miłosz (to pierwsze nazwiska jakie mi przychodzą na myśl) stawia polską kinematografię po stronie lewicy. A co miał pięknego do przekazania Bugajski w tym jakże poruszającym dziele? Pokazał komunistkę przez pryzmat jej rozterek, uczłowieczył ją, super, tylko czemu jako podatnik mam się dokładać do takich reżyserskich fanaberii, są postacie o których polskie kino powinno opowiedzieć o których zapomnieć, wśród tych drugich jest właśnie Krwawa Luna ale że Antypolski Instytut Sztuki Filmowej feruje jakie tematy wspiera to takie cuda będą jeszcze długo powstawać. I wolę moje ograniczone myślenie skoncentrowane na historii polski niż jakieś hagiografie komunistycznych zwyrodnialców gdzie wcale nie piętnuje się ich zbrodni a pokazuje, że mieli usterki jak każdy, że można odkupić swoje winy. Jestem na nie uczłowieczaniu komunistów. Dziękuję.

ocenił(a) film na 7
Bronson87

Juz chyba trudniej dodać bardziej coś od siebie, niż odsyłając do własnego tekstu drogi Bronsonie. Czego nie rozumiesz więc?

justykob

tvn24 ? pani już dziękujemy.

ocenił(a) film na 7
Jordan66

Nie ma jak TVPiS i TV Trwam, co?? Cała prawda całą dobę! Dla mnie możesz słuchać i przemówień Adolfa. Zreszta tym stacjom coraz bliżej do niego.

justykob

Lepsze "TVPIS" Niż plucie na katolicyzm, plucie na patriotyzm, donoszenie na swój kraj do Unii, popieranie sprzedawania kraju jak to było za poprzedniej partii. Kopalnie, Stocznie. Proszę powiedz, że to troll, nie można być tak głupim żeby poważnie pisać, że jakakolwiek stacja w Polsce jest blisko Hitlera... Poza tym czy to nie TVN24 chciał zrobić z policjantów na ŚDM brudasów, bo nie mieli o czym pisać? "60 tysięcy nazistów" Dzisiaj wielkie oburzenie bo narodowcy przykleili zdjęcia 6 zdrajców na szubienicy, chociaż to tylko symbol, oni nie będą stali pod ich domami, ale to tak dla przypomnienia. Śmiało hejtuj mnie za avatar, nawet to lubię:)

Bronson87

Nikt nie może wiedzieć, czy J. Brystygierowa szczerze pragnęła nawrócenia, czy tylko przebaczenia. To jest tajemnica jej sumienia niedostępna dla historyków i publicystów. Po co mówić o takich osobach? Dlatego,że życie bywa niejednoznaczne i skomplikowane. Pomagała jednak ludziom. Wyciągnęła z więzienia Jasiennicę. Prof. Friszke twierdzi, że robiła to tylko po to , aby ich zniewolić. Być może, być może nie. Czasem czlowiek podejmuje w życiu niebezpieczną grę ze złem . Myśli bowiem, że jego wiedza i inteligencja wystarczy, aby je pokonać. Nikt nie przeczy,że była inteligentna i wykształcona. Może to był jej przypadek. W każdym razie warto pomysleć o tym wszystkim. Proszę zwrócić uwagę jak zywe dyskusje wywołuje film, o to chodzi w kinie! Na 10000 000000 filmów o Papieżu 1 może być o JB

Myszkin_filmweb

Aż się chcę kliknąć "lubię to" :) Mam nadzieję, że za dwa dni obejrzę film i wyrobię sobie własną opinię.

youzwa86

Dzięki :) Obejrzałem i nie żałuję. Udanego seansu.

ocenił(a) film na 6
Myszkin_filmweb

To ja czekam teraz na film uczłowieczający Kiszczaka, ilu to on ludziom pomógł i jaki on był przewspaniały.

adso41

Kiszczaka nie trzeba uczłowieczać, bo człowiekiem był. Jakim wszyscy wiemy. To byłby ciekawy film o tamtych czasach. Czy historię PRLu to trzeba opowiadać tylko przez pryzmat Papieża, kościoła i zawsze na kolanach?

ocenił(a) film na 6
Myszkin_filmweb

Chodziło mi o drugi człon mojego zdania, że zaczynają wyszukiwać dobre rzeczy u złych ludzi i tym samym powolutku ich wybielać. Wcale nie mam zamiaru oglądać kolejnego filmu o wspaniałym Papieżu tylko chciał bym by zostawiono zbrodniarzy w miejscu do jakiego zasłużyli przystawać, a nie tłumaczyć ich haniebne zachowanie. To jak filmy propagandowe z Hitlerem - Hitler głaszcze pieska, Hitler głaszcze dziecko, Hitler się uśmiecha przyjaźnie, itd., itp.

adso41

Rozumiem ze Sw Paweł jako zbrodniarz mordujący chrześcijan w Twoich oczach jest niewarty uwagi hm?

miko_klimkiew

Skoro porównujesz Św Pawła do zbrodniarzy komunistycznych, którzy nawracali się po upadku czerwonego terroru, często by uniknąć kary, to współczuję ci, poważnie i to na poważnie. Moim zdaniem powinni dostać dożywocie.

adso41

Kolego nie pisz z ludźmi, którzy bronią Kiszczaka :)

Bronson87

100 % się zgadzam. Wybielanie stalina

Bronson87

Wątpię, by intencją Bugajskiego było jakieś "wybielanie". Już prędzej o diagnozę, że okrucieństwo wynika ze słabości.

I przypominam, że już w Przesłuchaniu - "najbardziej antykomunistycznym filmie w dziejach" stalinowski aparat represji miał ten ludzki akcent - w postaci Morawskiego.

Bronson87

Filmu nie oglądałem, dopiero to niebawem uczynię ale...
Nie Bronson, kiedyś Bugajski kręcił takie filmy jakie były po twojej myśli ale że się odważył nakręcić jeden wykraczający poza twój tok myślenia i światopogląd to... o nie nie Rysiu, ty się sprzedałeś, ty nam ocieplasz wizerunek komuchów, a wszystkie komuchy, SBcy i milicjanci to byli źli ludzie co do jednej sztuki. Bo życie jest czarno białe. Jak się siedzi w wygodnych kapciach i pierdzi w wygodny fotelik żyjąc w kraju gdzie jest wolność słowa i nikt nas za pisanie nie kara to łatwo jest oceniać kto był dobry a kto zły w czasach kiedy nic łatwe nie było. Rzecz jasna ty i tobie podobni mają w tych ocenach pewność absolutną i mylić się nie mogą chociaż jeżeli cyfra przy ksywie jest rocznikiem urodzenia to nawet nie żyłeś za czasów komuny.

Świat jest czarno biały jak ktoś współpracował to był kanalią, był zły, brzydki, nie zasługiwał na miano człowieka. Taki np. Konwicki, stary komuch, zdrajca bo przecież (mówiąc najdelikatniej) nie bił się z milicją, taki Stanisław Staszewski też co z tego że bard jak figurował przez chwilę w aktach SB jako współpracownik. Oni byli tak samo źli jak najgorsi zbrodniarze pamiętaj!

A teraz tak żebyś zrozumiał. Posłuchaj sobie tego świetnego utworu:
https://www.youtube.com/watch?v=iwtHJW5PoGw
A jak już posłuchasz to poczytaj kim był autor tekstu, dla kogo pisał i co o nim mają do powiedzenia tacy artyści jak józef Skrzek czy pani Frąckowiak. Zapoznaj się z historią tego jakże złego i ohydnego SBeka, którego jak rozumie chce nam uczłowieczyć zespół SBB. Nadal będziesz twierdził że wszystko jest czarno białe i że SBek nie mógł być zwykłym człowiekiem, który żył w nieciekawych czasach?

gacek776

Czy Ty studiowałeś... demagogię?
Nie stosujesz się do tego, co zarzucasz innym - że świat nie jest czarno-biały.
I tak może być, że ostatnia szmata, która ma nawet krew na rękach, tworzy niezłe działa. Wystarczy wspomnieć o poziomie teatru w III Rzeszy - do współczesnych odniesień się tu nie ucieknę.
Są granice, gdzie moralność jest ponad sztuką - nie mogę doceniać łajdaka za dobre dzieło, choć mogę "oddzielić" jego twórczość od jego życia.

gacek776

Hej gacek776
mógłbyś napisać jaki utwór wkleiłeś? link już nie działa :(

barranek

Dawno to było ale obstawiam że to było Memento...
https://www.youtube.com/watch?v=ukTVge0M_hc

gacek776

O, dzięki! Znam, SBB dobrze wspominam, SB - nie :]
Pozdro!

Bronson87

Dzieki niniejszej dyskusji zaznaczam do obejrzenia. P.s. precz z komuna! A zdanie wyrobic nalezy sobie samemu.
P.P.S. Untergang tez pokazalo Hitlera od podszewki niejako, niekoniecznie go to jednak wybielilo;) a gosc zagral go fenomenalnie.

ocenił(a) film na 4
Bronson87

Bardzo wyważony głos (czego nie można powiedzieć o niewieście z tvn24). Rozmyć winy, uczłowieczyć bestie, zrelatywizować czyny - oto w całej krasie marksizm kulturowy.

Krzypur

A ten znów swoje. Ja po tym filmie bardziej będę się przyglądał wszelkim fanatykom religijnym. Ci co najgłośniej krzyczą, mają Chrystusa Przenajukrzyżowańszego na sztandarach, tworzą Armię Boga i uczestniczą w różańcach od granic do granic, jednocześnie gardząc drugim człowiekiem, chcą odkupić chyba swoją skundloną moralność. Tu nie chodzi o uczłowieczanie. No chyba że wiara w Boga i nawrócenie w oczach fanatyków to jednak nobilitacja. A psik skundlony kocurze!

ocenił(a) film na 4
Myszkin_filmweb

A ten znów swoje...

Krzypur

Zacny kontrargument. Co masz na sumieniu, że aż musisz używać internetu, żeby odkupić winy? Pluj, może ulży.

Bronson87

A jak Jezus zaprezentował Marie Magdalenę gdy plebs chciał ją ukamienowac? A na końcu została swiętą

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones