PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107953}

Zamek

Das Schloß
6,2 441
ocen
6,2 10 1 441
6,1 7
ocen krytyków

Zamek
powrót do forum filmu Zamek

W bardzo dosłowny sposób, kurczowo wręcz trzymając się literackiego pierwowzoru (z urwaniem akcji w finale włącznie). Nie jestem pewien jednak czy akurat w danym przypadku było to trafnym posunięciem. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z telewizyjną produkcją, a to, co zwykle działa jako atut twórcy "Pianistki", czyli oszczędność środków, tutaj częstokroć najzwyczajniej razi. Miejscami odnosiłem wrażenie, jakbym oglądał filmowe "opracowanie lektury": poczyniono niezbędne skróty, pamiętając wszak o wszystkich najważniejszych wątkach, zachowano nawet narratora trzecioosobowego, który z offu komentuje wydarzenia na ekranie. Klimat książki wprawdzie gdzieś tam się zachował, aktorzy zostali dobrze dobrani względem poszczególnych postaci, jednak jak na twórcę tej miary, co Haneke to jednak za mało. Liczyłem na autorskie odczytanie prozy autora "Procesu", tymczasem otrzymałem poprawnie odrobione "zadanie na temat".

ocenił(a) film na 9
Caligula

W ekranizacji tego typu literatury mimo wszystko oczekuję wierności niż wariacji na temat. Mnie również podobał się dobór obsady ale też scenografia, klimat. Co do fabuły i skrótów, faktycznie ciut pobieżnie przeleciane ważne wątki, przede wszystkim monolog Olgi. Trochę zabrakło mi motywu oberżystki i jej sukien (nie znalazł się również w ekranizacji z 1968 r.) - szkoda, chociaż rozumiem, że trudno zgrabnie zakończyć niedokończoną powieść :) Generalnie - się nie zawiodłam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones