PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110982}

Zbrodnia i kara

Crime and Punishment
4,6 936
ocen
4,6 10 1 936
Zbrodnia i kara
powrót do forum filmu Zbrodnia i kara

Skoro największym żartem w tej powieści jest to że w ateistycznym świecie komunistów pojawia się... diabeł ;)

Jakaś pomyłka, naprawdę.

sol82

Ha! Jaki znawca, jakbyś kolego nie wiedział Dostojewski żył jeszcze przed Marksem, nie dożył nawet Lenina. Pomyliły ci się powieści, to Bułhakow w "Mistrzu i Małgorzacie" opisuje jak to messer (mistrz, w tym przypadku diabeł, bo był również ten drugi mistrz, który poniekąd ukrywał się pod postacią szatana) grasuje po ulicach ateistycznej Moskwy, ale to inne dzieje i wcale nie chodziło o ukazanie państwa ateistycznego jako złego.

Widać brak bardzo fundamentalnej, licealnej wiedzy kosztuje.

sol82

Nie pasowało mi w ogóle to "unowocześnienie" Petersburga. Liczyłem, że zobaczę brudne, amoralne miasto, a tu nic. Strasznie też spłycili takie postacie jak Sonia, Rodion. Brakowało mi też sceny czytania Pisma Świętego przez Sonię i Raskolnikowa. To była jedna z bardziej znaczących jak dla mnie. Duży zawód, a takie miałem nadzieje co do tego filmu ;(

ocenił(a) film na 5
Polon92

samo to, że akcja filmu miała miejsce w Moskwie, a nie Petersburgu...

kati_srati

opisów nie czytacie? maturzyści... :P

Joanna_999

Ale gafa, pewnie że Moskwa! Komentarz pisałem już chwilę po obejrzeniu filmu, więc wybaczcie ;] Nie zmienia to jednak faktu, że obraz miasta fatalny (no niestety - skoro kręcą film na podstawie książki, to niech się liczą, że będzie się ją porównywać z pierwowzorem).

Polon92

a ja widziałam dzisiaj Zbrodnię i karę w wersji Brytyjskiej, też z 2002 i całkiem mnie zadowoliła ;)
http://www.filmweb.pl/film/Zbrodnia+i+kara-2002-432276

Joanna_999

Hmmm... Polecasz może? Bo ocena niby wysoka, ale przy tak małej liczbie głosów, nie wiem jak ją interpretować. Chętnie obejrzałbym film na podstawie tej książki.

Polon92

Myślę, że tak, warto go zobaczyć. Wiadomo adaptacja zawsze trochę różni się od książki, ale to zdecydowanie nie jest profanacja, a parę scen naprawdę mnie urzekło.
Tej wersji, której Wy nie polecacie nie oglądałam, ale w najbliższym czasie planuję też zobaczyć wersję amerykańską z '98.

Joanna_999

No to pewnie jak dopadnę to obejrzę. Fakt - książka będzie różnić się od filmu. Wszystko zależy jednak od tego w jakim stopniu i czy jest to uzasadnione. Na tą (2002) wersję szkoda czasu. Nic nie tracisz jeśli ją jeszcze nie obejrzałaś.

Polon92

po wersji z '98 http://www.filmweb.pl/film/Zbrodnia+i+kara-1998-11964
cóż za marna interpretacja. trwa tylko półtorej godziny, brakuje wielu ważnych wątków (chociażby samo czytanie Biblii wyglądało tak, że Raskolnikow mówi "przeczytaj mi coś, mimo, że jestem niewierzący". koniec sceny...). początek to w ogóle nie wiem co, koniec tak samo. nie polecam.
w takim razie mogę powiedzieć, że wersja z 2002 (ta 'moja') jest naprawdę bardzo dobra!

Joanna_999

Obejrzę na pewno "Twoją" wersję. Chętnie porównam między sobą dwie ekranizacje tej samej książki ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones