PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=859180}

Zbrodnia ostateczna

Den største forbrytelsen
6,3 611
ocen
6,3 10 1 611
Zbrodnia ostateczna
powrót do forum filmu Zbrodnia ostateczna

Lepiej późno niż wcale.
W Polsce nie do pomyślenia .
Biorąc pod uwagę liczbę ofiar powinno powstać kilka tysięcy filmów o zagładzie polskich Żydów.
Nie powstał i nie powstanie żaden ...

ocenił(a) film na 7
clarencefilmweb

Może nowe "Wesele" Smarzowskiego choć trochę poruszy "śmierdzący" temat ? Dobre "Pokłosie" ,które delikatnie i bardzo fragmentarycznie przypomniało tę ciemną kartę polskiej historii zostało uznane przez większość odbiorców w tym kraju za film antypolski ...

ocenił(a) film na 4
clarencefilmweb

poklosia nie widzialem i wcale mnie nie ciagnie. wesele mam nadzieje ze bedzie o polskosci a nie o niecheci do "narodu wybranego ". niby czemu mielibysmy robic rozrachunek skoro wielu ratowalo gwiazdki dawidowe, wielu Polakow tak samo stracilo zycie w obozach. Ze nie wszyscy byli jak trzeba , ze zdarzali sie folksdojcze - normalna rzecz. Natomiast Norwegowie sie sprzedali a pozniej jak to oni bardzo oszczednie przeprosili i to duzo duzo za pozno, o ile to mozna nazwac przeprosinami.

ocenił(a) film na 7
clarencefilmweb

Zobaczyłem "Wesele" i Smarzowski pokazał dużo więcej niż inni twórcy. By pokazać wszystko się nie zdobył i w sumie go rozumiem. Musiałby już mieszkać w innym,normalnym kraju i żyć z zaocznym wyrokiem śmierci wydanym przez polskich faszystów/nacjonalistów ...

użytkownik usunięty
clarencefilmweb

Co w Polsce nie do pomyślenia? Jak się nie czyta to sie takie głupoty wypisuje, że aż wstyd czytać takie wykwity ignorancji. Powstało wiele filmów o tej tematyce. Zacznij może od "Pasażerki" potem "Pokolenie" (1954) Andrzeja Wajdy, "Biały niedźwiedź" (1959) Jerzego Zarzyckiego, "Samson" (1961) Andrzeja Wajdy, "Świadectwo urodzenia" (1963) Stanisława Różewicza, "Naganiacz" (1964) Ewy i Czesława Petelskich (ze wstrząsającą sceną polowania na Żydów), "Długa noc" (1967, premiera 1989) Janusza Nasfetera oraz "Wniebowstąpienie" (1968) Jana Rybkowskiego, "Requiem dla 500 tysięcy" (1963) Jerzego Bossaka i Wacława Kaźmierczaka, film zrealizowany na podstawie niemieckich kronik i zdjęć archiwalnych,
"Korczak" (1990) i "Wielki Tydzień" (1995) Andrzeja Wajdy, "Jeszcze tylko ten las" (1991) Jana Łomnickiego, "Tragarz puchu" (1992) Janusza Kijowskiego, "Pożegnanie z Marią" (1993) Filipa Zylbera, "Deborah" (1995) Ryszarda Brylskiego, "Daleko od okna" (2000) Jana Jakuba Kolskiego, "Joanna" (2010) Feliksa Falka

To nie ignorancja tylko zadanie, żeby bić kijem po prętach klatki. A "Pokłosie" pomimo znośnego aktorstwa był filmem opartym na kłamstwie. Wstyd mi zwłaszcza, że pani Szaflarska splamiła się rolą w tym filmie. Nie mnie ją osądzać ale było mi żal.

ocenił(a) film na 7

W którym z tych wymienionych filmów padły słowa o rozkradaniu majątków aresztowanych Żydów przez sąsiadów tak jak w tym norweskim ?
Pisząc o tym ,że nie powstał jeszcze polski ,rozrachunkowy film o tamtych czasach miałem na myśli uczciwy film bez przemilczeń,bez udawania,bez polityki pseudohistorycznej ,bez autocenzury i "całokształtowo" traktujący stosunki polsko-polskożydowskie w tamtych czasach.
Pewnie mało precyzyjnie się wyraziłem i za to mogę przeprosić.Najważniejsze w tym norweskim filmie były informacje na zakończenie . W jakim polskim filmie z tych wymienionych przez Ciebie było tego typu podsumowanie ?
Ostatnio jeden z polityków powiedział,że polscy Sprawiedliwi uratowali życie być może nawet 100000 Żydów.
Jednocześnie inni Polacy przyczynili się do śmierci być może nawet 200000 Żydów.
Wielu historyków nie wyklucza takich tez.
W jakim polskim filmie pojawiły się spekulacje,że dwa razy więcej Polaków mordowało niż ratowało żydowskich sąsiadów ?
W jakim polskim filmie pojawiły się informacje ,że kiedy hitlerowcy przygotowywali się do pacyfikacji gett setki furmanek z okolicznych,polskich wsi czekały kiedy można będzie wreszcie kraść ?
itd itd itd

clarencefilmweb

W tej tematyce i w tym kontekście polecam nie film co prawda ale książkę "Tajemnica rodzinne z Żydami w tle". Są to historie opowiedziane przez potomków osób, które dopuściły się wobec Żydów przemocy, tym samym przyczyniając się do ich zagłady.

ocenił(a) film na 7
Magdalena_Pijowczyk

Dziękuję za polecenie książki.Nie czytałem choć w ciągu wielu lat przeczytałem ich bardzo wiele na temat stosunków polsko-żydowskich .Kwintesencją jest "Dalej jest noc" ,dwutomowa praca 9 historyków.Wstrząsająca.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
clarencefilmweb

Polecam "Sklep przy głównej ulicy" z 1965 sic! oskarowy film naszych południowych sąsiadów z Idą Kamińską.

ocenił(a) film na 7
chimeryk

Oglądałem, bardzo dobry.Pozdrawiam :)

clarencefilmweb

Polacy instytucjonalnie nie zabijali Żydów jak Francja, Węgry, Norwegowie itd. Przypomnę, że w II WŚ zginęło 3mln polskich Żydów i 3mln etnicznych Polaków. Razem 6mln obywateli Polski.

ocenił(a) film na 7
Fellor

Myślisz,że ma to wielkie znaczenie dla wymordowanych ?
Tak to jest stety czy niestety,że i dobre i złe uczynki poszczególnych rodaków "idą" na konto całego narodu. Dlatego wybitną nieuczciwością jest chwalenie się drzewkami Sprawiedliwych w Yad Vashem przy ukrywaniu faktu,że dużo więcej Polaków mordowało niż ratowało żydowskich sąsiadów.
Jeśli z pompą postawiono muzeum poświęcone bohaterskiej rodzinie Ulmów,również powinno powstać miejsce pokazujące po nazwisku szubrawców,którzy plamili honor polskiego narodu. Myślisz ,że powstanie ?
Rzadko kto w tym naszym,chorym kraju ma odwagę mówić prawdę.Ukrywali to przez lata komuniści,a po 1989 roku wszyscy jacy rządzili. Nie ulega wątpliwości,że w ich decyzjach pomagał głos "opinii społecznej" bo Polacy są najwspanialszym narodem świata i wszyscy powinni się uczyć od nas miłosierdzia i szacunku dla inności.
I tak koniec końców przeważająca większość tego mało wyedukowanego by nie powiedzieć niezbyt rozgarniętego narodu myśli (lub tylko udaje) ,że ratowaliśmy ...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ataman2016

Wyssał coś z dupy i ma sobie wepchnąć w gardło hahaha O gościu, grubo haha

ocenił(a) film na 7
clarencefilmweb

W Polsce taki uczciwy film nie powstanie, bo Polacy to strasznie zakompleksiony i ciemny naród, dumny z husarzy, Kircholmu, "Cudu" nad Wisłą itp., a tutaj trzeba by mieć silny charakter i zdolność do przyznania się do zbrodni. Nie widzę takiej możliwości. Dochodzi do tego brak wiedzy w temacie odgórnie wspierany. No, a jak się skończą argumenciki "merytoryczne" to Janusze zaczynają rzucać mięsem...
Film nie jest nadzwyczajny, ale ważna jest treść i fakty podane na końcu. Świadczą o dużej odwadze, sile Norwegów/Norwegii, że się tak biją w piersi za współudział w Holokauście. Polakom z nielicznymi wyjątkami to nie grozi...
Super rozłożyłeś tych jenteligientóff i w dodatku taktownie, a rzeczowo, może dlatego ta piana i wulgaryzmy. Pozdrawiam!!!!

ocenił(a) film na 7
kkutz

Dzięki za słowa otuchy bo zaczynam myśleć,że należę do prawie wymarłego plemienia Mohikanów :)
Ciekawe czy ci "Patrioci Wyklęci" wiedzą,że Polacy (Ci przez największe "P") przechowujący Żydów bardziej bali się polskich sąsiadów niż Niemców/hitlerowców ?
Albo ,że dziesiątki lat po wojnie nagradzani przez Instytut Yad Vashem tytułami Sprawiedliwych w większości proszą o zachowanie anonimowości i nienagłaśnianie tych tytułów w obawie przed sąsiedzką infamią ?
Wystarczy trochę poczytać.Wiem,że dla nich to zbyt duży wysiłek.
Parę miesięcy temu pisowska minister odsłoniła pomnik Polaka zastrzelonego w Treblince za podanie wody Żydom wiezionym do krematoriów. Ciężko znaleźć dowód,że taki Polak faktycznie istniał.W okolicach Treblinki nie słyszano o takim przypadku choć mógł się zdarzyć. Są za to setki jeśli nie tysiące zeznań ,że za podanie wody polscy chrześcijanie żądali złota,diamentów czy tysięcy dolarów.
I co ? I nic.
Dalej miliony baranów będą sobie wycierać obłudne gęby gadaniem jak to Polacy bezinteresownie pomagali ...
Pozdrawiam :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
ataman2016

:) Uwielbiam takich Yntelektualistów Wyklętych.Dziękuję za wpisy w moim wątku. Modlę się by Bozia naprawiła to co kiedyś zepsuła.Jak dawali w niebie rozum wolałeś stać w kolejce po darmowe piwo i nie zdążyłeś się załapać. Może jest szansa by to naprawić i przynajmniej szympansi czy ptasi móżdżek ci załatwić ? I tak będzie dużo pojemniejszy od tego,którego używasz ...

ocenił(a) film na 3
clarencefilmweb

W Tworkach mozna korzystać z internetu ?

ocenił(a) film na 7
ataman2016

Też się zastanawiam jak to robisz.Ja bym ci maczugi nie dał do ręki ,a co dopiero neta ...

ataman2016

Bredzisz człowieku

clarencefilmweb

Jak już napisał Wojtek z Buska powstało wiele polskich filmów o relacjach polsko-żydowskich ze wszystkich możliwych punktów widzenia. Jeśli chodzi o majątki pożydowskie, to całkiem świeża Ida porusza tę sprawę. Porusza ją też Norman Finkelstein, polecam - Światowy Kongres Żydów "odzyskał" wielokrotnie więcej mienia niż zostało zagrabione w wyniku wojny, niekoniecznie dzieląc się tym z ofiarami. Bzdurą jest, że "w Polsce nie do pomyślenia" jest film samokrytyczny o relacjach polsko-żydowskich. Nie do pomyślenia jest natomiast film krytycznie pokazujący postawy Żydów podczas wojny i po niej, a mają sporo na sumieniu. Swoją drogą muszę sprawdzić ileż to Norwegowie wyprodukowali filmów o Quislingu i jego kumplach, bo Polacy z takimi rzeczami doskonale się uporali na gruncie sztuki, w tym filmowej.

letnia_wichura

I clarencefilmwebojkofob, został zgaszony jak pet.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones