PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36236}
7,4 5 735
ocen
7,4 10 1 5735
6,7 7
ocen krytyków
Znachor
powrót do forum filmu Znachor

Zdarzyło mi się obejrzeć obydwie wersje tego filmu: zarówno przedwojenną, jak i tą z 1982. Moim zdaniem ta druga wersja wypada zdecydowanie lepiej, gdyż jest zdecydowanie lepiej dopracowana, wyreżyserowana i bardziej wciągająca. W filmie Waszyńskiego strasznie irytują te dziwaczne przejścia czy naiwność niektórych scen (proces Wilczura, gdy wszyscy proszą Sędziego, aby uznał go za niewinnego). Ta scena wypadku Marysi i Leszka wzbudza śmiech nawet jak na tamte czasy - motorynka się przewraca i od razu poważne obrażenia. Aktorzy grają niewiarygodnie teatralnie, tym bardziej jak się to porówna do filmu Hoffmana. Przyznaję, że Junosza-Stępowski wypadł naprawdę przyzwoicie w roli prof. Wilczura, ale pozostali to ja dla mnie tragedia (chociaż daruję im to ze względu na to, iż była to wtedy dosyć typowa polska szkoła aktorska). Wybaczcie, ale polskie przedwojenne kino to akurat nie dla mnie.
Moja ocena: 6/10

kryst007

W tamtych czasach ludzie mieli inną mentalność niż dzisiaj, w związku z czym nie wiem czy byliby wstanie tworzyć coś tak wzruszającego jak tworzą współcześni reżyserzy i aktorzy powiedzmy z ostatnich 3-4 dekad, mówiąc krótko ludzie byli dużo twardsi niż dzisiaj, dalej to już kwestia profesjonalizmu z jakim dzisiaj podchodzi się do wielkich produkcji, możliwość dobierania aktorów spośród wielu talentów i oczywiście technologia pozwalająca na szybkie powtarzanie i sklejanie granych scen, dlatego porównywanie wersji z 1937 roku z wersja z 1981 roku to jak porównywanie mercedesa W116 z mercedesem W222. Pierwsza wersja jest dla koneserów druga dla ludzi chcących przeżywać emocje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones