PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=831109}
7,9 2 349
ocen
7,9 10 1 2349
Zrodzeni do szabli
powrót do forum filmu Zrodzeni do szabli

Już tylko za to, że taki film powstał :)
wspaniały, ciekawy okres, aż się prosi by powstawały książki, gry, filmy...
ech, żeby tak jeszcze naukę władania szablą dodać do programu szkół średnich...

Wilhelm_von_Birkhausen

Z tym władaniem szablą to świetny pomysł, w razie zombie apokalipsy będziemy światowa potęgą.

ocenił(a) film na 8
Tigerxp

zoombi apokalips > juz tu jest ..

Wilhelm_von_Birkhausen

A zamiast jakiego przedmiotu? Matematyki czy religii, drogi Wilhelmie?...

ymak

A dlaczego zaraz zamiast jakiegoś przedmiotu? Można to spokojnie wprowadzić jako dodatkowy przedmiot po podstawowych zajęciach, albo w ramach wf-u myślę że wielu chętnych by się znalazło.

Michal_Orzel9

ale w jakim celu?żeby polepszyć obronność kraju?

ymak

Nie no skąd, w jaki sposób niby by to pomogło w obronie kraju? :P. Po prostu żeby pielęgnować tą piękną tradycję, oczywiście ja nie mówię tutaj żeby robić z tego zajęcia obowiązkowe, np. wywalając matmę, żeby uczyć szabelki, tylko dla chętnych. Na dokładnie takiej samej zasadzie jak np. zajęcia języka migowego na UP w Krakowie, nikogo nie zmuszają, są dla chętnych, chcesz to idziesz, nie to nie. Jak powiedziałem nikt by na tym nie stracił, a chętnych by się znalazło na pewno wielu.

Michal_Orzel9

a kto miałby prowadzić takie zajęcia i kto by z to płacił?

ymak

Np. rekonstruktorzy historyczni, za odpowiednią opłatą, w całej Polsce masz masę ludzi którzy zajmują się rekonstrukcją historyczną z okresu I Rzeczypospolitej a płaciłoby za to to samo co płaci za tak samo bezużyteczne przedmioty jak "Media i ich społeczna rola" czy "Archeologia starożytnych ziem polskich" (na studiach), muzyka (podstawówka), Przysposobienie obronne, (które w praktyce gówno uczy-liceum) czyli Państwo Polskie za pośrednictwem odpowiednio Szkół podstawowych, liceów,uniwersytetów w zależności od tego kto podjąłby się wprowadzenia takiego przedmiotu. Albo można by było wprowadzić to na w-fie zamiast jakichś hokejów, siatkówek czy innych pierdół. W filmie jest bardzo dobrze pokazane jak szabla i ćwiczenia z szablą wyrabiają siłę fizyczną. Choć w-f raczej odpada, bo wtedy no dziewczęta miałyby problem tak? Wiec raczej pozostaję przy zdaniu, że powinny to być zajęcia dodatkowe, dla chętnych.

Michal_Orzel9

nie przekonałeś mnie, bo ja inaczej raczej widzę rolę szkoły w życiu młodych, mniej lub bardziej ,ludzi.
ale oczywiście nie mam nic przeciwko nauczeniu się machania szabelką, ale błagam: po szkole i za własne, rodziców pieniądze. już widzę te kolejki chętnych, po ogłoszeniu zapisów na zajęcia. niech najpierw dzieci potrafią rozpoznać chociaż 10 gatunków drzew w lesie.
miło się gadało.dzięki.

ymak

Cała przyjemność po mojej stronie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Michal_Orzel9

@Michal_Orzel9 popieram postulat, naprawdę interesujący pomysł.

ymak

To ja Jedak wolałbym te machanie szabelką w szkole oczywiście dobrowolne i nawet za pieniądze od rodziców, niż uczenie na pamięć 10 drzewek które i tak wylecą z głowy - Takie zajęcia ie tylko uczą posługiwania się szablą a co ważniejsze dobry podstaw jak patriotyzmu, szacunku, a nawet panowania nad emocjami taka postawa przydałaby się obecnej młodzieży niż zapamiętywanie naz drzew które zwyczajnie szybko zapomną.

ymak

Hm no ale inaczej to jak? Jakieś zajęcia sportowe muszą być. A im więcej tym lepiej - tylko im to na zdrowie wyjdzie i bardziej się będą uczyć, bo mózgi dotlenią.
Pamiętam jak męczył mnie wf w liceum... siatkówka, koszykówka... tylko lekka atletyka mnie interesowała aaa no i basen. Na studiach już mogłem wybierać i wybrałem :) basen. A inni np pingponga heheh.
Jestem w stanie założyć się, że bardzo wielu chłopaków, ale nie wykluczam, że i dziewczyny także, byłoby bardziej zainteresowanych szablą niż np sprawdzianem z dwutaktu.

Michal_Orzel9

" Choć w-f raczej odpada, bo wtedy no dziewczęta miałyby problem tak?"

Ja pamiętam, ze w szkole zarówno średniej i podstawowej powyżej klasy 3. dziewczęta miały zajęcia zawsze osobno i zakres zajęć płci męskiej był odmienny (mężczyźni głównie piłka nożna, siatkówka i siłownia; kobiety przeważnie siatkówka i gimnastyka), więc nie widzę problemu.

KLAssurbanipal

No to wszystko zależy od szkoły, ja np. miałem zarówno w podstawówce, gimnazjum jak i liceum zajęcia wspólne, wiec u nas to akurat wtedy byłby problem, ale jeżeli są zajęcia prowadzone oddzielnie, to cóż stoi na przeszkodzie?

Michal_Orzel9

Od tego są kluby. Tańca i sztuk walki, też żadna klasa nie uczy, chyba że po zajęciach dla chętnych.

ymak

Pielęgnowanie tradycji i ogólny rozwój ruchowy.
Zawsze mnie zastanawia - jak Afrykańczycy latają z fujarą na wierzchu i tupią dookoła ogniska to to jest piękna tradycja i dbałość o własną kulturę. Ale jak to my mamy kultywować coś własnego to zaraz problem... zaraz się dowiem, że to nacjonalizm, rasizm i faszyzm :/
Generalnie rodzice zapisują swe dzieci na dodatkowe zajęcia, także sztuk walki - czy muszę więc jeszcze jakoś bardziej odpowiadać na Twoje pytanie? :)
Aa - jutro Wigilia, tak więc Wesołych Świąt i szabli pod choinką :)

Wilhelm_von_Birkhausen

A nie ma lukrowania historii?

skalp_el

a mordowałeś Żydów?

ocenił(a) film na 9
skalp_el

a gdzie to lukrowanie niby jest? Może w tym, że to nie jest kolejny film spod znaku pedagogiki wstydu, a wręcz przeciwnie?

tomek2123

Choćby w twierdzeniu Morawieckiego, że "miliony Polaków ratowały Żydów". To ciekawe skąd tylu ich zginęło. No i IPN, mimo, iż zależny od władzy zweryfikował brednie wypowiadane przez Morawieckiego i ustalił liczbę Polaków skazanych na śmierć za pomoc Żydom na ok 350. To właśnie przykład lukrowania historii. Innym przykładem może być hołubienie takich zbrodniarzy jak Bury, Łupaszka i Ogień i porównywanie ich z takimi bohaterami jak Nil i Inka.

skalp_el

Premier może się rozpędził, ale nie zmienia to podstawowego faktu i już Ci odpowiadam, skąd ich tyle zginęło. A to dlatego, że od 1942 roku, po konferencji w Wannsee, NIEMCY zaczęli ich mordować przemysłowo, z niemiecką planowością i dokładnością. A i przed konferencją w Wannsee, NIEMCY mordowali Żydów, tyle, że trochę mniej planowo. Niemieckim władzom pomagały władze kolaborujących rządów oraz państw sojuszniczych. IPN ustalił 350 nazwisk? To chętnie sprawdzę. Ale dla jasności - wielokrotnie za pomoc Żydom, NIEMCY po prostu zabijali na miejscu. Tych nazwisk nie da się ustalić jako "skazanych za". No i są jeszcze dane z Yad Washem. Jakieś 7000 Polaków. A przecież pomoc Żydom to nie była pomoc tej jednej osoby a przynajmniej jeszcze kilku innych pomagających np pieniędzmi, lokalem, żywnością, dokumentami. O ile zbrodnie NIEMIECKIE są bezdyskusyjne to o wymienionych dalej panów można się spierać. Nie będziemy się o to spierać bo to nie czas i miejsce, ale przyznasz chyba, że -> zbrodnie NIEMIECKIE są bezdyskusyjne. Bury, Łupaszka, Ogień - mamy przynajmniej dwie narracje i argumenty różnych stron.

Wilhelm_von_Birkhausen

"Pierwszy ważny dokument, stworzony przez Szymona Datnera w 1968 roku, wspomina o 343 przypadkach Polaków straconych za ukrywanie i pomoc Żydom. Dokumenty zebrane przez prokuratora Wacława Bielawski, znajdujące się w Instytucie Pamięci Narodowej, zawierają informacje o 2300 karach śmierci (z czego 1400 ofiar pozostaje anonimowych)". Tyle po minucie wyszukiwania.

Ten skalpel jest za tępy nawet do rozcinania papieru. Z takim tępakiem nie warto się spierać. To po prostu nieobjęta penalizacją wersja kłamstwa oświęcimskiego.

HamiIkar

Premier Morawicki potwierdził nawet, że jego rodzina żydowskiego pochodzenia przeżyła dzięki Polakom i nikt ich za to nie odznaczył, ale skalpel wie lepiej - Ojkofoby zawsze wiedzą lepiej.

skalp_el

Ale koniecznie musiales wrzucic tu komentarz na temat wydarzen odleglych od tematu tego filmu o trzysta lat?Co za troll.

ocenił(a) film na 8
Wilhelm_von_Birkhausen

Pomysl przedni - lepsza nauka fechtunku niz rzucanie piłką lekarską czy skok w dal- jestam za ( twoim pomysem)

boundless

ja za większą ilością matematyki i innych bardziej przydatnych rzeczy niż uczenie jak robić komuś krzywdę ;)

Wilhelm_von_Birkhausen

Czy do tej nauki zamiast prawdziwych szabel mogą służyć bejsbole?

ocenił(a) film na 3
Wilhelm_von_Birkhausen

"całe życie tyrał w hucie a do huty dokładali " śpiewał poeta, całe życie propagande wciskał dzieciom w szkołach a na koniec wyszło że tartaria się znalazła i wojny atomowe w xix wieku były ;) hahaha

tatraplan

Co twój komentarz ma wspólnego z tematem filmu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones