PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=837768}

Zwyczajna kobieta

Nur eine Frau
7,3 1 941
ocen
7,3 10 1 1941
Zwyczajna kobieta
powrót do forum filmu Zwyczajna kobieta

Miałem wiele sympatii do kraju i ludzi. Zmieniło się to gdy poznałem prawdę o tym co ci rzeźnicy zrobili w czasie I wojny światowej z Ormianami (np. film "Przyrzeczenie"), Asyryjczykami i Grekami mieszkającymi na terenie dzisiejszej Turcji. O ludobójstwie, które jest faktem, a którego władze tureckie nie uznają i karzą za wszelkie o nim wzmianki. Dowiedziałem się o zabójstwach "honorowych" w Turcji, nie wiedziałem, że mogą się zdarzać ww współczesnych Niemczech. Zapraszając obywateli Turcji po II wojnie światowej do siebie, Niemcy otworzyli bramy dla fanatyków, okrutnych, prymitywnych, ciemnych ludzi w Europie. Później był 11 września w USA (terytorium Niemiec odegrało tu ważną rolę). Polecam film "Mustang" (turecki). ponieważ Turcja nie została przyjęta do Unii, a inne kraje tak (np. Chorwacja) więc wpuszcza przez swoje granice imigrantów do Europy. Imigrantów, których sama po części "generuje" - tworzy, prowadząc działania wojenne przeciw Kurdom poza swoimi granicami państwowymi w Syrii. Wojna w Kurdystanie trwa prawie od zawsze. Kurdowie nie są Turkami (są "Turkami górskimi" wg Ankary) i bardzo długo działali zgodnie. Teraz w Kurdystanie się zmienia, ale i tam i w Turcji kobiety wciąż są ... Atatürk założył państwo świeckie, zmienił pozycję kobiet w Turcji, ale w regionach wiejskich (i nie tylko) tradycja pozostała. Oczywiście zawsze jest zasłanianie się Koranem, Allachem, wiarą, "niewiernymi" itp. , ale to ma tyle wspólnego z Islamem co "obrzezywanie" młodych kobiet/dziewcząt w Afryce. Turcy i Kurdowie są takimi samymi ludźmi jak wszystkie inne narody Ziemi, ale fanatyzm "religijny" a właściwie tzw. Tradycja, która jest chyba ważniejsza niż Koran (słabo znany i dowolnie interpretowany0 doprowadzają do większości patologii w krajach i społecznościach islamskich. Należy się spodziewać dalszej, islamizacji Turcji i wszystkiego co za tym idzie.

ocenił(a) film na 7
kkutz

Sprostowanie: rodzina przedstawiona w filmie to Kurdowie, nie Turcy. Choćby dlatego, niesprawiedliwym jest obciążanie narodowości tureckiej za fundamentalizm religijny, który wcale w Turcji nie jest powszechny.

ocenił(a) film na 10
maras59

To są Kurdowie z Anatolii w Turcji. Oba te narody miały swój udział w ludobójstwie 1914/1915. Potem Kurdowie stali się prześladowanymi przez Turków. Nie jest w Turcji wśród Turków powszechny? Powszechny na pewno nie jest, ale jest go zbyt dużo. Muzułmanie to (niezależnie od narodowości) ludzie b. sympatyczni, gościnni, szczerzy, serdeczni [bez ironii], przyjacielscy. Ale.... Trzeba wiedzieć, że w KAŻDYM narodzie są ludzie źli i dobrzy.
Polecam ci książkę: to pierwsze co znalazłem o niej w wyszukiwarce:

autor: Witold Szabłowski
"Zabójca z miasta moreli" to wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i nowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptycyzmem. W każdym z reportaży Szabłowskiego ważą się czyjeś losy, każdy bohater ma okazję przemówić pełnym głosem, opowiedzieć swoją historię, nierzadko zadziwiony własną odwagą, którą wyzwolił w nim polski reporter. Imigranci z Afryki, młode dziewczyny uciekające przed widmem zabójstw honorowych )...)

Zwróć uwagę na ostatnie zdanie: "młode dziewczyny uciekające przed widmem zabójstw honorowych.... Czyta się tą książkę jak jakiś horror. A to fakty, Że tak jest w Turcji wiedziałem, nie spodziewałem się, że w Niemczech. Kurdowie traktują podobno kobiety inaczej - lepiej (nie wiem od jak dawna). Przeczytaj ją i zarzuć, że autor opisuje nieprawdę, że jest nastawiony antyturecko. Ciekawe czy byś się odważył. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
kkutz

Zgadzam się z każdym słowem. Chodziło mi o to, co sam przyznajesz, że w KAŻDYM narodzie są ludzie źli i dobrzy i nie można generalizować. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
maras59

Ludzie są źli i dobrzy wszędzie, ale pewne zwyczaje, tradycje, układy także są i detrminuja ludzkie postępowanie. U nas krytykowane są rzeczy, które wydają się śmieszne w porównaniu z "honorowymi zabójstwami", obrzezywaniem dziewcząt w "rogu Afryki", zabijaniem noworodków lub wywoływanie poronień, gdy się stwierdzi, że ma się urodzić dziewczynka, co by oznaczało spore wydatki (Indie), "zaskakujaco" duża liczba wypadków domowych ze skutkiem śmiertelnym, spotykająca młode mężatki w Indiach, los wdów w Indiach (dotyczy to ok 35 mln kobiet! - film "Water") i można by mnożyć. ludzie są różni, na pewno nie ma ZŁYCH narodów lub "DOBRYCH" (ocz. za wyjątkiem Polaków)))). Wszystko to jest smutne, przygnębiające i wywołujące poczucie bezradności. Takie filmy jak zwyczajna kobieta są ważne.
Mój stosunek do Turcji by się zmienił, gdyby tureckie władze przestały karać za wzmiankę o LUDOBÓJSTWIE z 21914/1915 i taj jak Niemcy uderzyły się w piersi; tymczasem one idą w zaparte od Ataturka i karzą nawet własnych wybitnych pisarzy za drobne wzmianki w temacie. .... To jest to co mam do Turcji.

kkutz

Warto zauważyć, że w mordzie na Ormianach czy Asyryjczykach tylko część Kurdów brała udział. Dziś Kurdom jest wstyd ( przeprosili) oraz pomogli w odbudowie w Suruc ( stolica Kurdystanu w TR) ormiańskiego Monasteru, który został zniszczony przez Osmanow. Duża i znaczącą partią jest Kurdyjska HDP oraz PKK. Jeśli burmistrzem miasta jest Kurd to vice jest kobieta, jest sporo kobiet w polityce, czy to na BW czy w Europie. Problem jest złożony. Wśród Kurdów mamy muzułmanów ( sunnitow, szyitów, alawitów), Jazydów, ateistów, chrześcijan czy wyznania Mojżeszowego. W Kurdystanie Irackim kurdyjki są w armii. Temat bardzo ciekawy.

ocenił(a) film na 10
suscrofa88

Zgadzam się, że temat jest ciekawy. Wiem, że Kurdowie (jako ogół) traktują kobiety inaczej tak samo jak niemuzułmanów (np. jezydzi i chrześcijanie). Nie wiedziałem, że przeprosili za ludobójstwo z I wojny światowej. Ten film może niestety wytworzyć taki obraz Kurdów, co nie było by prawdziwe. W planie bodajże Wilsona (w którym także była mowa o niepodległej Polsce) z czasów końca I wojny światowej, ponoć był punkt o niepodległym Kurdystanie do czego niestety nie doszło. Przekleństwem Kurdów w Iraku była ropa naftowa (Kirkuk). Wtedy można było stworzyć takie państwo tak jak właśnie Irak czy Syrię i inne kraje arabskie, które właśnie wtedy odcięto od imperium osmańskiego. Potem było już .... Czytałem jak Kurdowie rozprawili się z IS i widziałem fotografie kobiecych oddziałów kurdyjskich. Jak w każdym narodzie wśród Kurdów są niestety także ludzie źli (2 filmy kryminalne z Tilem Schweigerem o mafii kurdyjskiej w Hamburgu) lub ciemni (zwyczajna kobieta). Zanim osądzimy Kurdów, rozejrzyjmy się dookoła nas. Może inne rzeczy i w inny sposób, ale ile jest zła i ciemnoty.

kkutz

Tak się uderzyły Niemcy w piersi, że ani jeden zbrodniarz wojenny nie został przez nich osądzony.

ocenił(a) film na 7
kkutz

Przede wszystkim tego typu sytuacje wynikają z zaściankowości czyli braku postępu i niewystarczającej edukacji, mówiąc krótko z ciemnoty. Tego nie brakuje nigdzie, występuje w każdym narodzie, społeczności, religii czy ideologii. To cecha charakterystyczna wszystkich niepostępowych, niedouczonych ludzi i tylko oni za to odpowiadają. Pomijam już to, że żaden zdrowy na umyśle człowiek nie dopuściłby się zbrodni w imię barbarzyńskiej tradycji. W tym konkretnym przypadku przedstawionym w filmie mamy do czynienia z grupą ludzi pochodzącą z bardzo zacofanego cywilizacyjnie miejsca, w którym tego typu rzeczy to norma, w przeciwieństwie do znajdujących się zaraz obok (bo jedynie trochę na zachód) ludzi, którzy owe praktyki porzucili już setki lat temu. Ową zależność można zauważyć nawet w naszym kraju gdzie zachodnia część kraju jest wyraźnie bardziej do przodu jeśli chodzi o postęp cywilizacyjny, a wschodnia jest o wiele bardziej zacofana pod tym względem. Zatem moim zdaniem straszną niesprawiedliwością jest zrzucanie winy, za istnienie jakichś pojedynczych przypadków grup radykałów, na cały naród turecki lub kurdyjski. Przez takie uogólnienia i wrzucanie wszystkich do jednego worka cierpią na tym zwykli ludzie i przez to spirala nienawiści i przemocy się nakręca, tak się toczy to błędne koło. Albo piszemy konkretnie i bez tego typu upłyceń albo nie piszmy w ogóle. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
David_Muller

Przeczytaj uważnie poprzednie komentarze - nie tylko moje. Pisałem to, może trochę chaotycznie, bo film mną wstrząsnął. Jednak możesz zauważyć, że napisałem kilkakrotnie na różne sposoby, iż "NIE MA NARODÓW ZŁYCH LUB DOBRYCH, tak że - "nie ten adres": 'wrzucanie do jednego worka', 'spłycanie' itp. Różne narody znajdują się w różnych, złożonych sytuacjach i uwarunkowaniach - przeważnie od nich niezależnych (od narodów - ludzi, nie państw, władz, rządów itp.) Zwróciłeś uwagę na rolę edukacji i oświaty, odpowiedzialnych za ciemnotę, którą z kolei usprawiedliwiasz złe postępowanie. Czy naród niemiecki (i austriacki) w XX w. był tak ciemny, słabo wyedukowany? A Szwecja lub Dania, które do lat bodajże 70. XX w. stosowały sterylizację imigrantów i ludzi "gorszych". A Rep. Irlandii ze swoimi "domami magdalenek" do lat 90. XX w??! To niby "Europa". To nie analfabeci. A jeżeli nawet poziom wykształcenia społeczeństwa pozostawia do życzenia, to przecież, przewodzą im 'elity': rządy, parlamenty, profesory, uniwersytety, partie polityczne, których głównym celem jest przecież dobro narodu (czyli m.in. oświata i edukacja), takie czy inne duchowieństwo, które usta ma zawsze pełne słów o miłości, miłosierdziu i wybaczaniu. ?
Ten świat jest zły. Wszystko.
Niby to jest oczywiste - to jest oczywiste, ale boli, bardzo. Jedyne co my ludzie możemy zrobić REALNEGO, to zacząć od siebie, od zmiany/likwidacji własnych wad, słabości, braków, pożądliwości, błędów. Tego nam nikt nie zabroni - choć może być trudno. Pozdrawiam.
P.S.
Turków i Kurdów od laat b. lubię. Szczególnie lubię i cenię ich muzykę rozrywkową (w Polsce b. słabo znaną).

kkutz

Polecam zespół She Past Away z Turcji. Ich muzyka jest piękna i niezwykle klimatyczna.

ocenił(a) film na 10
DarkAngel93

Dzięki. Jest klimatyczna, ale to nie moje klimaty rockowe. Z tureckich wykonawców najbardziej lubię klasycznych wokalistów i wokalistki - dobry pop z elementami rocka, ballad, folku, disco. Na pierwszym miejscu oczywiście Sezen Aksu, potem np. Teoman, Mustafa Sandal, Nilufer, Nil Karaibrahimigil, Serdar Ortac, Burcu Gunes, Ebru Gundes i można by wyliczać. Piękny język. Turcja jest potęgą muzyczną, ale nie zależy im chyba specjalnie na popularności poza Turcją. Pozdrawiam - JK.

ocenił(a) film na 10
kkutz

głupoty wypisujesz. tzn fakty historyczne faktami, z tym nie dyskutuję. Czy to że Polacy kiedyś gdzieś też kogoś zabijali oznacza że należy nas nienawidzić? Czy to że Niemcy zorganizowali ludobójstwo to też znaczy, że mamy ich nienawidzić? Do czego chcesz doprowadzić takimi durnymi komentarzami? Może chcesz pokazać, że coś wiesz, czytałeś? O, brawo, jaki oczytany! Jednak to nie daje Ci prawa do osądu całych społeczności, narodów czy religii.
Co do Turków w Niemczech czy Austrii - jest wielu, którzy się dobrze zaaklimatyzowali, ich dzieci czują się bardziej Niemcami aniżeli Turkami. To normalni ludzie, budujący normalne życie. Wiadomo, są bardziej i mniej religijni, bardziej radykalni i mniej radykalni. Jak wszędzie. Jednak Zachód ich potrzebował, gdy brakowało rąk do roboty. W latach 70-tych nikt nikogo nie pytał o wiarę. Wystarczyło, że ci ludzie chcieli przyjeżdżać i pracować. Jasne, że chciano ich po krótkim czasie odsyłać i przysyłać innych obcokrajowców, ale ani pracodawcom się to nie opłacało (bo następnych trzeba doszkalać), ani pracownicy niezbyt chcieli wracać do ojczyzn. Tak osiedli i tak są do dziś. Czy kulturę swoją przywieźli? No niektórzy zapewne. Ale jak wspomniałam - nikt nikogo nie pytał o wiarę, liczyło się tylko to, by wyssać z tych ludzi jak najwięcej się dało (energii, pracy) za taniochę.
No to mamy.
Poza tym nie uważam, by to Turcy byli fanatykami.
O wiele większymi są np. Czeczeni (czego proszę nie odbierać pejoratywnie).
Turcy, jako zwykli ludzie (nie mówię o politycznych działaniach Turcji, po których nie można osądzać całego narodu!) są tacy jak my. !!!!

ocenił(a) film na 10
thedzdzu

Tu masz fragment mojej odpowiedzi na podobny atak sprzed 2 lat:

"Przeczytaj uważnie poprzednie komentarze - nie tylko moje. Pisałem to, może trochę chaotycznie, bo film mną wstrząsnął. Jednak możesz zauważyć, że napisałem kilkakrotnie na różne sposoby, iż "NIE MA NARODÓW ZŁYCH LUB DOBRYCH, tak że - "nie ten adres": 'wrzucanie do jednego worka', 'spłycanie' itp. Różne narody znajdują się w różnych, złożonych sytuacjach i uwarunkowaniach - przeważnie od nich niezależnych (od narodów - ludzi, nie państw, władz, rządów itp.)"

Czytaj całość dokładnie, a nie pobieżnie lub tylko ostatni komentarz. 2 lata temu już pisałem, że nie ma narodów złych lub dobrych i KAŻDY w takiej czy innej sytuacji zachowuje się karygodnie czy nawet zbrodniczo.
CZYTAJ UWAŻNIE CAŁOŚĆ ZANIM SIĘ NA KOGOŚ RZUCISZ.
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones