Andrew Lloyd Webber 

8,5
302 oceny muzyki
Andrew Lloyd Webber
Andrew Lloyd Webber to jeden z najważniejszych kompozytorów współczesnej sceny muzycznej. Urodził się 22 marca 1948 r. w Londynie. Jego ojciec, William Lloyd Webber, również był muzykiem i uczył w The Royal College of Music w Londynie. Jego matka, Jean Johnstone Lloyd Webber, była nauczycielką gry na pianinie. Andrew sam uczył się gry na różnych instrumentach, zaczął komponować we wczesnym wieku. Na lekcjach muzyki, które pobierał, wolał grać swoje własne kompozycje niż utwory znanych muzyków.
Kiedy jego ciotka wprowadziła go w świat musicali, Andrew zakochał się w nim i zaczął komponować muzykę na szkolne przedstawienia.
W 1964 r. Andrew zaczął studiować muzykę na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jednak rok później poznał Tima Rice'a, autora tekstów do muzyki i porzucił szkołę, aby komponować muzykę do musicali. Na początku Lloyd Webber i Rice stworzyli kilka popowych piosenek i jeden musical, który nie przyniósł powodzenia.
Smak sukcesu poznali jednak, kiedy w 1968 r. napisali musical Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat - Lloyd Webber miał wówczas tylko 19 lat. Musical zyskał popularność zarówno w Anglii, jak i w Stanach Zjednoczonych, a w 1999 r, powstał film z Donnym Osmondem. Kolejnym wielkim sukcesem duetu Webber-Rice była rock opera Jesus Christ Superstar z 1971 r.
Później Webber próbował tworzyć z innym tekściarzem, Alanem Ayckbournem. Napisali razem musical Jeeves, który nie odniósł jednak sucesu. Andrew ponownie zaczął pracować więc z Timem Rice'm - powstał musical Evita. Napisali go 1975 r., a jego premiera odbyła się w Anglii w 1978 r.; oparty był na prawdziwej historii Evy Peron z Argentyny. W 1996 r. powstał film Evita, którego gwiazdą była Madonna.
W 1981 r. Webber napisał musical Koty, który okazał się być jego największym sukcesem. Słowa do Kotów oparte są na utworach T.S.Eliot. Musical ten był najdłużej graną produkcją zarówno w Lodynie, jak i w Nowym Jorku i zarobił więcej, niż jakikolwiek inny musical, co zagwarantowało Webberowi sławę i pieniądze. Ostatnie raz zagrano Koty na Broadwayu, 10 września 2000 r., po 7 485 przedstawieniach.
Inny wielki sukces Webbera to musical The Phantom of The Opera z 1986 r. Współtwórcami byli Richard Stilgoe i Charles Hart.
Późniejsze musicale: Aspects of Love (1989), Sunset Boulevard (1993), i Whistle Down the Wind (1997), nie były już tak popularne. Można być jednak niemal pewnym, że ten kompozytor, który tak bardzo rozwinął świat musicalu, jeszcze nas zadziwi.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 marca 1948

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Sarah Hugill (24.07.1972 - 1984, rozwód), 2 dzieci: Nick (ur. 02.07.1979) i Imogen; 2. Sarah Brightman (22.03.1984 - 1990, rozwód); 3. Madeleine Gurdon (od 15.02.1991), 3 dzieci: Alastair Adam (ur. 1992), William Richard (ur. 1993) i Isabella Aurora (ur. 1996)
W roku 1992 został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego i tytułem Knight Bachelor, a w 1997 otrzymał dożywotni tytuł Barona Sydmonton w Księstwie Hampshire (Anglia, Wielka Brytania).
Jest aktywnym działaczem partii konserwatystów.
Ma młodszego brata Juliana.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dlaczego niby zniknął Jesus Christ Superstar z 2000 roku?

No to teraz wszyscy pożrecie mnie żywcem :)
Musicale uwielbiam nade wszystko. Po prostu kocham je. Ale nie podoba mi się specjelnie żaden autorstwa pana Webbera. Lubię tylko uwerturę i tytułową piosenke z Upiora, kilka kawałków z Kotów i jakieś pojedyncze fragmenty Sunset Boulevard czy innego Starline Express.
Ta...

On jest niesamowity :) Jego muzyka w "Upiorze" przeszywa na wskroś :) Można się zakochać od pierwszej nuty :))

Gdzieś przeczytałam, że teraz pisze musical Mistrz i Małgorzata.

Nikt nie stworzył tylu dobrych musicali co on.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones