August Kowalczyk

8,0
6 438 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby August Kowalczyk

W hospicjum w Oświęcimiu w wieku 91 lat zmarł polski aktor i reżyser August Kowalczyk - numer obozowy 6804, człowiek związany z Poznaniem i Wielkopolską. Tu miał nie wielu przyjaciół, tu też spotykał się z młodzieżą szkolną. Od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową. Ostatnie dwa spotkania odbył w poznańskiej i pobiedziskiej szkole. Podczas nich opowiadał uczniom o okrucieństwie II wojny światowej i niemieckich obozach koncentracyjnych, a w szczególności o Auschwitz - Birkenau, którego był więźniem i z którego udało mu się uciec. W ostatnich latach swojego życia, aktor zaangażował się w projekt budowy w Oświęcimiu Pomnika-Hospicjum, który miał upamiętniać tych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich najbliższych nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz. August Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 w Tarnawej Górze. 9 listopada 1945 zadebiutował jako aktor. Występował na deskach krakowskich i warszawskich teatrów. Był także dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Warszawie. Widzowie znają go z ról w serialach telewizyjnych, między innymi "Stawce większej niż życie", "Tajemnicy Enigmy", "Znaku Orła", "Układzie krążenia", "Polskich drogach", "Janosiku", "Chłopach". (Nasze Miasto Poznań)

1922

Są przeciętni aktorzy którzy grali główne role których dziś już nikt nie pamieta i są aktorzy wybitni którzy zagrali nieśmiertelne epizody. Mimo że aktor w "Stawce większej niż życie" zagrał sturmbahnführera Johanna Dehne tylko w dwóch odcinkach to serial ten kojarzy mi się ze Stanisławem Mikulskim, Emilem Karewiczem i własnie z Augustem Kowalczykiem

darba

[*]

1922

[*]

1922

[*]

1922

I zostaną już niebawem tylko Mroczki... (*)

pablo75

dobijające ale prawdziwe

1922

oglądałam niedawno powtórkę " epilogu norymberskiego" i zwróciłam uwagę, na coś czego do tej pory nie zauważałam ( pewnie przez role jakie grał- w większości czarne charaktery)- jak piękny spokojny głos miał ten aktor- a raczej AKTOR

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones