Emily WatsonI

Emily Anita Watson

8,0
19 668 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Emily Watson

Za każdym razem, kiedy czytam o Larsie von Trierze spotykam się z terminem Dogma? Proszę o odpowiedź od innych użytkowników: Co to jest ta dogma?

fido_3

Z tego co wiem to specyficzny sposób kręcenia. Przede wszystkim: kamera z ręki, żadnego sprzętu i niezbyt dużo ujęc. Pozdrawiam

fido_3

Kiedyś czytałam bardzo treściwy artykuł na temat Dogmy, niestety nie jestem w stanie w tej chwili przekazać nawet kwintesencji tego, co było w nim zawarte, podsyłam więc linki, które mogą Ci trochę rozjaśnić sprawę:

http://www.pl.zoneeuropa.tv/Cinemania/2089/20895288.html?chid=8fa21c92c7be2cc241 5e7f32597f0c5e
http://www.gutekfilm.pl/idioci/manifest.htm

Pozdrawiam.

fido_3

Dogma jest to manifest filmowy, którego celem było zwrócenie uwagi na wymiar artystyczny kina, jako alternatywa dla coraz wszechogarniającej komercji. Wszelkie metody, które powyżej zostały wymienione przez Charlize miały/mają służyć artyzmowi.

fido_3

najważniejsze:
- rezygnacja ze zbędnej muzyki- ma byc w filmie tylko wtedy, gdy jest elementem świata przedstawionego- słyszą ją bohaterowie
- filmy powinny być kręcone poza studiem, w naturalnej scenerii
- rezygnacja ze zbędnych rekwizytów
- żadnych efektów specjalnych itp.
- rezygnacja ze statywów
- format 4:3

Lars był jednym z autorów, ale nie jedynym

866789s94

#1 o ile się nie mylę zaprzeczył już w "Przełamując fale".

neo_angin

ten film nie był chyba do końca zgodny z dogma

866789s94

Też coś o tym czytałem, ale reszta się chyba zgadza.

neo_angin

Tego nie powinno traktować jako zasady sensu stricto. Tzn. są to reguły, fakt, ale nie takie, że jak dany reżyser złamie jedną chociaż, to się dzieje nie wiadomo co i go wywalają z tego "kółka". Po prostu po nakręceniu filmu staje się on kandydatem do otrzymania swoistego certyfikatu, że ten oto film był kręcony zgodnie z Dogmą. Trochę to działa jak te wszystkie ikonki z "Teraz Polska", czy jakieś inne typu zdrowa żywność, czy recykling itd. - ma informować widza i ułatwiać mu szukanie (unikanie?) takich filmów, bo jak już niektórzy się przekonali, taki typ produkcji może męczyć (ja akurat "dobrze się bawię" przy takich dziełach).

neo_angin

W Przełamując fale z tego co pamiętam muzyka pojawiała się tylko podczas przerywników pomiędzy kolejnymi rozdziałami/aktami bohaterowie jej nie słyszeli. Była scena tańca Bess z muzyką ale i doktor i Bess ją słyszą więc jest zgodna z dogmą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones