Florian Henckel von Donnersmarck

Florian Maria Georg Christian Graf Henckel von Donnersmarck

7,1
268 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Florian Henckel von Donnersmarck

Czy to prawda, że jego ojciec urodził się w Świerklańcu na Śląsku ?

marekjustyna

Tak. On pochodzi ze Śląskiej linii Donnersmarcków. Rodzina ta silnie związana z takimi miastami na Górnym Śląsku jak Bytom, Katowice, Świerklaniec..

Zresztą niedawno on sam i jego rodzina byli w Bytomiu i oglądali Bytom oraz co pozostało z ich pałacyku w dzielnicy Bytomia, Miechowicach... a została sama ruina spalona w 1945 przez Armię czerwoną.
Kumpel prowadzący wtedy wywiad do gazety z panem Florianem ma teraz radochę, heh :)

herbstnebel

a nie nie sorry! Pałacyk wspomniany to innego rodu jest, ale pan Florian go zwiedzał :D

herbstnebel

Jego rodzina miała pałac w Nakle Śląskim który po wojnie stał się szkołą Rolniczą razem z całym folwarkiem. Wiem bo sam chodzę do tej szkoły która chodź już w innym budynku, bo pałac jest teraz galerią.

herbstnebel

Pewnie się za głowę chwycił jak zobaczył co zostało z pięknęgo Bytomia. To co z tym miastem po wojnie zrobiło państwo polskie woła o pomstę do nieba.

herbstnebel

Wypowiedź ma już swoje lata...ale nie przejdę obojętnie wobec tych błędów w temacie.
1. Nie, ojciec Floriana - Leo Ferdynand nie urodził się w Świerklańcu. Urodził się w Bytomiu.
2. W 2004 roku Śląsk odwiedził hrabia Andrzej wraz z żoną Joanną (ciekawostka: Joanna jest prawnuczką arcyksięcia Franciszka Habsburga). Florian na Śląsku nie był, chyba że anonimowo. Ruiny pałacu w Miechowicach należały do rodziny Wincklerów.
3. Śląski to jest ród Donnersmarcków, nie linia. Florian należy akurat do nakielsko-ramułtowickiej.

AleEx

Dopowiem może, że kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat był w Świerklańcu książę Guido von D., na co dzień mieszkający w Niemczech, który objął nieformalnym patronatem świerklanieckie gimnazjum.

marekjustyna

Tak , jest to linia śląska - związana miedzy innymi z Świerklańcem , Nakłem i oczywiście Siemianowicami.

użytkownik usunięty
marekjustyna

Tak to prawda. A ja mogę się pochwalić, że mój pradziadek otrzymał w prezencie obraz z widokiem pracującej kopalni na Górnym Śląsku. Przepiękny obraz i zapewne bardzo cenny :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones