Fryderyk Chopin

Fryderyk Franciszek Chopin

8,6
238 ocen muzyki
powrót do forum osoby Fryderyk Chopin

Słyszałem lepszych kompozytorów jak Czajkowski, Boccherini czy oczywiście Mozart albo Musorgski. Nie przepadam za muzyką Chopina poza jednym wyjątkowym Polonezem :P

Zandarm

Na prawdę??? To bardzo współczuję! Najwidoczniej nie odkryłeś jeszcze Chopina, czego Ci serdecznie życzę... Dla mnie Chopin jest ABSOLUTNIE NR 1 choć lubię jeszcze Prokofiewa, Brahmsa i Debussy'ego i innych kompozytorów arcydzieła. Chopin jest wielki w tym, że stworzył swój niepowtarzalny styl, w którym objawia się piękno i magia muzyki i do tego wystarczył mu w zasadzie tylko 1 instrument...Pewnie chodzi Ci o słynnego poloneza As Dur op. 53, jeśli już go rozumiesz to jest szansa, że inne perełki też odkryjesz...sam Kompozytor określił to co pisał mniej więcej tak: Bach był wielki bo swoją muzyką sięgnął Boga, Beethoven ogarnął nią wszystko...a mnie wystarczy jeśli kogoś wzruszę...I tu jest, wydaje mi się, klucz do Chopina - to jest muzyka przemawiająca wprost do serca, co nie znaczy, że jest to jakiś rzewny sentymentalizm; u Chopina jest wszystko: spokojny i złowrogi nastrój nocy i światło księżyca (w nokturnach),heroiczne,dostojne dodające siły patriotyczne klimaty(polonezy),pełne tajemniczości i wciągającego magicznego uroku ballady, leciutkie jak mgiełka i radośnie porywające do tańca walce, genialne miniaturki (preludia), mini-arcydzieła oddające wszystkie barwy tęczy: czasem dudniące jak deszcz (op. 28 nr15) lub wiejące jak huragan (op. 28 nr 16), ćwierkające jak stado egzotycznych ptaków (op.28 nr 23)...ale są też i potężne tony jak chociażby sonata żałobna (b moll op.35) ze sławnym marszem żałobnym i finałem, który porównywany jest do wiatru szeleszczącego na grobach - takie piorunujące robi wrażenie...są jeszcze mazurki, gdzie polska muzyka ludowa została przez Chopina przetworzona w mistrzowski sposób w urokliwe arcydzieła nastroju...do tego wymieniłbym cudowną Barkarolę (op. 60), niesamowitą kołysankę (op.57), koncerty fortepianowe,impromtus, etiudy i wiele innych ...w zasadzie, jeśli już się znajdzie kluczyk do Chopina, i otworzy swe serce przed jego muzyką to można się zachwycać każdym jego utworem - nawet jakieś drobne utwory wpisywane przez niego do pamiętników i nie przeznaczone do druku są genialne jak chociażby Nokturn cis moll (lento con gran ekspresione)...możę Chopin nie był największym kompozytorem w historii ale prawdopodobniej jest najbardziej kochanym wśród nich o czym świadczyłyby badania prowadzone na amerykańskich uniwersytetach muzycznych....

Mr_mokrego_pampersa

Zgadzam się z Toba w zupełności- F. Chopin to iluzjonista dzięków, potrafiący wyczarować przy pomocy fortepianu wszelakie nastroje, uczucia i zmysłowe melodie. Bardzo piękne są Jego utwory inspirowane folklorem muzycznym. Dzieki Chopinowi i O. Kolbergowi pokochałem muzyke ludową.

Zandarm

To żeś pojechał. No ale może to i lepiej, że jest też krytyka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones