Jerzy Hoffman

7,5
2 413 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Jerzy Hoffman

Czy wiadomo coś o nowym projekcie filmowym J.Hoffmana?

W dniu 11 grudnia 2009 roku Jerzy Hoffman podczas spotkania w wytwórni na ul. Chełmskiej w Warszawie przedstawił zarys scenariusza swojego najnowszego filmu 'Rok 1920. Bitwa Warszawska'. Podczas dyskusji, która wywiązała się po prezentacji, zwrócono uwagę na konieczność współpracy z rekonstruktorami i środowiskiem historyków.

W planowanym filmie znajda się wielkie sceny bitewne, których realizacja wymaga zwrócenia się do grup rekonstrukcyjnych. Planowane są przemarsze, walki całej wojny 1920 roku, potyczki i finałowa wielka bitwa warszawska. Konieczne będzie wygenerowanie świata, który już dzis nie istnije, a Pan Hoffman jest zwolennikiem dużej dokładności w zakresie mundurów, uzbrojenia, pojazdów i miejsc. Jego marzeniem jest, aby widz po wyjściu z kina był zauroczony tym co zobaczył i wyniósł wizerunek roku 1920 bardziej dokladny i plastyczny niż można to dzis wynieść z sal muzealnych.

traveler

Bolszewicy nadchodzą

28 czerwca Jerzy Hoffman ma rozpocząć kręcenie filmu o wojnie roku 1920. Zaplanowano około 60 dni zdjęciowych. Na planie będzie pięć kamer plus kilkanaście małych kamer cyfrowych. - To musi kosztować minimum 20 mln zł - mówi Hoffman. - Środków własnych mamy już 13 mln. Wspierają nas partnerzy: Petrobudowa, Bank Zachodni WBK. W odpowiednim momencie zwrócimy się do PISF-u.

Akcja filmu rozpoczyna się przed wyprawą Piłsudskiego na Kijów, a kończy bitwą kawalerii pod Komarowem 31 sierpnia 1920. Na ekranie zobaczymy balony, samoloty i czołgi z epoki, pociągi pancerne i kilkaset koni, a całość doprawią efekty komputerowe.

Hoffman pisze scenariusz z Jarosławem Sokołem. Sekwencja scen jest już ustalona, została praca nad dialogami. Reżyser zebrał niedawno ekipę i w godzinę opowiedział jej przyszły film (który ma trwać 110 minut, ale będzie też wersja serialowa), więc wszyscy wiedzą, co mają robić - jakich obiektów szukać, jakie stawiać dekoracje, jakie szyć kostiumy. W filmie pojawią się postaci autentyczne - m.in. Piłsudski, generał Rozwadowski, Dzierżyński, Lenin, Trocki, Tuchaczewski i Budionny (Rosjan zagrają pewnie Rosjanie), a także Francuzi - generał Weygand i epizodycznie de Gaulle.

Bazując na literaturze pamiętnikarskiej, scenarzyści stworzyli trzy wiodące postaci fikcyjne: to aktorka-śpiewaczka z kabaretu w rodzaju Qui pro Quo (jej dzieje nawiązują do wspomnień Marii Dąbrowskiej), ułan, narzeczony śpiewaczki (bazą dla kreślenia jego losów była m.in. "Lewa wolna" Józefa Mackiewicza). Ślub tej parze da ksiądz Skorupka. Jest jeszcze młodszy brat śpiewaczki, komunizujący poeta, który dostaje się do Armii Czerwonej (tu podstawą są motywy wzięte z Izaaka Babla i Michaiła Szołochowa).

Hoffman widzi tę wojnę jako starcie teoretyków (bolszewicy mieli dość wątłe doświadczenia militarne) z praktykami (Piłsudski miał doświadczenia z frontu i z czasów podziemnych organizacji bojowych). Pokaże ją z całym jej okrucieństwem (krew, brud i wszy) i heroizmem (Polska dwa lata po odzyskaniu niepodległości, prawie bez przemysłu, złożona z trzech niezbyt pasujących do siebie części, jednak odparła atak Armii Czerwonej). Premiera 25 sierpnia 2011 r.

Źródło:
http://wyborcza.pl/1,75475,7372993.html?as=2&ias=2&startsz=x

traveler

Dziś w tv mówili, że będą dwie wersja w tym jedna w 3D....

shoop

Kocham filmy Hoffmana!
Już nie mogę doczekać się tego nowego! Na pewno pójdę do kina..!

użytkownik usunięty
traveler

Po obejrzeniu zwiastunu nowego ,,dziela'' Hoffmana obawiam sie, ze dziadziusiowi sie troche pomieszalo w glowie...

traveler

Obawiam się (jestem prawie pewien) poziomu Ogniem i mieczem i Starej baśni, skończy się na 1.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones