Maciej Gudowski

Maciej Kasper Gudowski

7,8
181 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Maciej Gudowski

Mocny i zrównoważony. Niezależnie od tego, jaki film i z jakiego gatunku czyta, zawsze wychodzi mu to znakomicie. Szczególnie świetnie wypada przy filmach w których "coś się dzieje", czyli/tudzież w twardych gatunkach (sensacja, sci-fi, thriller, horror). Oby żył wiecznie.

Shiloh

Uważam, że Gudowski i Janusz Szydłowski to są obecnie dwaj najlepsi lektorzy filmowi.

neko3

dokladnie zgadzam sie.Jak dla mnie Gudowski rządzi niepodzielnie wśród lektorów,zaraz za nim Szydłowski ...

neko3

Hmm, a nie uważasz że decydowanie Szydłowskiego "pokonuje" Piotr Borowiec?
Pozdro :)

Heaven_And_Hell

Ja tak uważam :)
I nie tylko Borowiec ale także Janusz Kozioł.
Szydłowski... niech będzie czwarty. Choć jego ironia czasem mnie dobija!

Ale przede wszytskim... Mr. Goodovsky i długo długo nic!!! ^_^

Slamazzar

Moje top 10:

1.Tomasz Sandak
2.Janusz Szydłowski (choć zwłaszcza do fam. i kom., do horr. raczej nie)
3.Władysław Frączak (sentyment do "Przystanek Alaska" na "Jedynce"?)
4.Maciej Gudowski (pasuje wszędzie, ale zwłaszcza do "twardych" gatunków i podgatunków - horror, thriller, sf, sensacja)
5.Stanisław Olejniczak (to ten od "Mody na sukces" i "Prison Break", chodź głos ma zwłaszcza do filmów o podłożu romantycznym, a "Modę..." idealnie obśmiewa).
6.Jacek Brzostyński (choć zwłaszcza do komedii)
7.Janusz Kozioł (chodź zwłaszcza do twardych gatunków i latynoskich telenowel.
8.Piotr Borowiec (najlepszy do horrorów, zdecydowana większość z pozostałych to porażki, największe sukcesy: "Krzyk", "Halloween H20", "Charlie cykor" i "Kroniki portowe")
9.Tomasz Knapik (skrzypiący i denerwujący głos, ale "Szczęki" przeczytał bezbłędnie, "Omen" przed laty dla Imperialu też)
10.Lucjan Szołajski (zero akcentu, kluski w gardle, gruby i lekceważący tekst głos)

których lubię ponadto:

1.Marek Lelek
2.Jan Czernielewski
3.Zdzisław Szczotkowski
4.Robert Samot

i jeszcze kilku

których jeszcze nienawidzę (jak w ofic. od 9):

1.Tomasz "Morewicz" Orlicz (jedno wielkie nic)
2.Ryszard Radwański (j.w.)
3.Jerzy Rosołowski (j.w.)
4.Mirosław Utta
5.Paweł Straszewski
6.Jarosław "Jarek" Łukomski
7.Tomasz Magier
8.Jacek Sobieszczański
9.Daniel Załuski

Shiloh

No no, niezła analiza, powiem, że mi "zaimponiłeś" ;)
Zgodze się niemal ze wszystkim (tzn. jeśli chodzi o tych, których kojarzę; bo kto to jest np. Tomasz Sandak???), będę tylko protestował przeciwko stwierdzeniu, że większość czytań Borowca to porażki. Facet ma silny "męski" głos, a przy tym o miłej barwie. Uważam, że razem z Gudowskim nadaje się praktycznie wszędzie i to tych dwóch postawiłbym na piedestale. Ale co kto lubi...

O, i jeszcze jeden, z tej samej beczki, co Kozioł: Andrzej Matul. Zazwyczaj na końcu zdania głos mu wyraźnie "zjeżdża", co niektórym może przeszkadzać, i również trochę ironizuje, jednak lubię go zdecydowanie bardziej niż Szydłowskiego.

Ha, ha, Lucjan Szołajski - "kluski w gardle". Faktycznie, to największa porażka w świecie lektorów. Mówi, jakby mu się gdzieś spieszyło, przez co w ogóle odbiera ochotę oglądania. A kiedyś powierzyli mu "Arszenik i stare koronki"! Brrr...

Slamazzar

Ja bym z kolei barwy głosu Borowca nie określiła jako "miłej" :) Silny, mocny, tak. Ale nie "miły". Są głosy które odbieramy jako ciepłe, miłe, sympatyczne dla ucha i jak najbardziej mogę do tej kategorii zaliczyć Macieja Gudowskiego - ale nie Borowca. Pod tym względem stanowi wręcz jego przeciwieństwo, choć nie wykluczam, że prywatnie może być miłym człowiekiem :)

kucykpony

Ale stara rozmowa...! ("Za co kochamy fora, dzieci?") Cóż, nie będę się dziś szczególnie upierał przy tym epitecie. Zapewne chodziło mi o miłe drażnienie moich kosteczek słuchowych barwą głosu pana lektora, a to już chyba rzecz gustu. Dla mnie równie miłe (tak, to będzie w przpadku Piotra Borowca adekwatne porównanie) jest brzmienie gitar King Crimson, Opeth czy Scars on Broadway, co trudno narzucać ogółowi ;)

Powiem tylko, że po tych 10 latach głos pana Macieja Gudowskiego kocham jeszcze bardziej niż wtedy i cieszę się niezmiernie, że moi rodacy-warszawiacy również się na nim poznali, wybierając go do czytania nazw stacji w metrze. A i w tv jakby go coraz więcej...

Slamazzar

Tak, na tym polega dyskretny urok dyskusji na łamach forum :)
Oczywiście, że to wszystko jest kwestią gustu i indywidualnego odbioru brzmienia konkretnego głosu.
Sądzę, że wybór głosu metra był ze wszech miar trafiony - nie tylko biorąc pod uwagę wszystkie atuty głosu pana Macieja (bardzo czyste i klarowne brzmienie, bez żadnych drażniących elementów, a przy tym wyczuwalne ciepło, łagodne brzmienie; wysokość głosu - ani za wysoki - piskliwy, itp., ani za niski - chrypliwy, "buczący", idealnie "uśredniony" tenor), jak i stosunek publiki do samej osoby (na ogół stosunek Polaków do znanych lektorów jest pozytywny), czego nie można powiedzieć o niektórych kandydatach budzących pewne kontrowersje (typu Krystyna Janda ostatnimi czasy - owszem aktorką jest bardzo dobrą, może i wybitną, ale przyznajmy, zbyt ładnego głosu to ona nie posiada:)).

kucykpony

Fakt, no nie zdarzyło się ostatnimi czasy, żeby choć raz dziennie nie usłyszała pana Macieja w telewizji :)
Ostatnio byłam w Krakowie z koleżanką w Muzeum Historycznym i słyszałyśmy pana Gudowskiego w wyświetlanym dokumencie na temat historii tego miasta :)

kucykpony

Trafna charakterystyka i trafne określenie "tenor" - kupuję! Nawet w reklamach się pan Maciej pojawia (podobnie Janusz Kozioł i Tomasz Knapik). Chociaż dla mnie skojarzeniem nr 1 i tak chyba już pozostaną sprośne teksty w japońskim serialu animowanym Great Teacher Onizuka ;)

A to Krystyna Janda (którą skądinąd uwielbiam) była brana pod uwagę? Toż to by była nawet nie tyle kontrowersja, co ekstrawagancja :D

Slamazzar

Nie jestem ekspertką od określania głosów, ale głos pana Gudowskiego na pewno nie można określić mianem barytonu ani tym bardziej basu (baryton to na przykład Jacek Brzostyński, Piotr Borowiec raczej też, choć bliżej basu - na takie głosy mówi się bass-baryton), ponieważ nie jest ewidentnie niski (szczerze mówiąc, ja zawsze odbierałam ten głos jako "młody" i trochę się zdziwiłam któregoś razu, jak zobaczyłam ze dwa lata temu rok urodzenia pana Macieja :).
Tak, Janda startowała w plebiscycie, i Danuta Stenka też.

kucykpony

To prawda, brzmi i wygląda na młodszego niż jest!

Slamazzar

To prawda, nieźle się trzyma. To chyba praca go tak "konserwuje"!

Shiloh

No no, niezła analiza, powiem, że mi "zaimponiłeś" ;)
Zgodze się niemal ze wszystkim (tzn. jeśli chodzi o tych, których kojarzę; bo kto to jest np. Tomasz Sandak???), będę tylko protestował przeciwko stwierdzeniu, że większość czytań Borowca to porażki. Facet ma silny "męski" głos, a przy tym o miłej barwie. Uważam, że razem z Gudowskim nadaje się praktycznie wszędzie i to tych dwóch postawiłbym na piedestale. Ale co kto lubi...

O, i jeszcze jeden, z tej samej beczki, co Kozioł: Andrzej Matul. Zazwyczaj na końcu zdania głos mu wyraźnie "zjeżdża", co niektórym może przeszkadzać, i również trochę ironizuje, jednak lubię go zdecydowanie bardziej niż Szydłowskiego.

Ha, ha, Lucjan Szołajski - "kluski w gardle". Faktycznie, to największa porażka w świecie lektorów. Mówi, jakby mu się gdzieś spieszyło, przez co w ogóle odbiera ochotę oglądania. A kiedyś powierzyli mu "Arszenik i stare koronki"! Brrr...

Pozdrawiam

Shiloh

no no niezła analiza :P ja jeszcze lubie Radosława Popłonikowskiego, ale najbardziej lubie Macieja Gudowskiego ma najbardziej uniwersalny głos.

Pan_Diament_2

Mój top:
1.Stanisław Olejniczak
2.Jacek Brzostyński
3.Maciej Gudowski
4.Mirosław Utta
5.Janusz Kozioł
6.Zdzisław Szczotkowski
7.Piotr Borowiec

Nienawidze:
Janusz Szydłowski
Jan Czarnielewski
Radosław Pokunikowski
Tomasz Knapik (kojarzy mi sie Chucky'm Norrisem)

Mickel_2

Nie Pokunikowski, a <http://www.filmweb.pl/o99806/Rados%C5%82aw+Pop%C5%82onikowski>Popłonikowski</a>

Shiloh

Super głos, moim zdaniem najlepszy na świecie! Nikt go nie przebije. Chciałbym mu kiedys uścisnąć dłoń. Najbardziej kojarzy mi się z dzieciństwa z serialem "Mowe przygody He-Mana"! Jak Go słyszę, humor mi sie poprawia. 100 lat albo i więcej, Panie Macieju. Zdrówka!

Shiloh

Maciej Gudowski i Jarosław Łukomski 10/10!!!

Shiloh

Bez jego głosu łyso ogląda mi się House MD :)

Daguchna

Wiesz może czy pan Gudowski czyta House'a na oryginalnych płytach DVD? Z chęcią zainwestowałbym, ale bezwzględnym warunkiem jest ten genialny lektor :)

arcanuss

Niestety House'a na DVD nie dopadłam jeszcze, także nie pomogę...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones