PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=489914}

Black Butler

Kuroshitsuji
7,9 9 754
oceny
7,9 10 1 9754
Kuroshitsuji
powrót do forum serialu Kuroshitsuji

Czy ktoś oprócz mnie się zastanawiał nad religijną stroną tego anime? Na początku wydawałoby się, że porusza on głównie chrześcijańskie problemy (oddawanie duszy, demony, anioły), lecz potem się robi istna jajecznica wschodnio-zachodnia. Pierwsza oznaka, że twórcy wzięli do ręki mikser, był fakt, że już na początku się pojawiali bogowie śmierci (shinigami). To na szczęście było zrozumiałe i dało się to przełknąć. Bardziej mnie ciekawi skąd wzięli ten pomysł z łączeniem dwóch pierwiastków (kobieta+mężczyzna; demon+anioł). Anielica tłumaczy, że dopiero połączenie dwóch w jedno pozwala na oczyszczenie istoty. To nie jest
chrześcijański pomysł.
Jak myślicie? Czy to ma może coś wspólnego z koncepcją ying i yang, czy może ma źródło w
jeszcze innej idei/religii?

ocenił(a) serial na 8
mariolalunia

Demony, anioły, oddawanie duszy - ta tematyka nie występuje tylko w chrześcijaństwie. Pojawia się także na Dalekim Wschodzie.

ocenił(a) serial na 9
MisatoChan

to prawda, ale fakt, że osadzono akcję w Anglii sprawia, że raczej oczekujemy występowania zachodniej religii, a nie (przykładowo) pojawienia się Kali, Buddy, Zeusa czy Anubisa... ...a tu nagle Shinigami

Jednak mnie ta idea łączenia przeciwnych pierwiastków najbardziej interesuje. W końcu jest dość istotnym elementem całej historii. Ja wolę rozumieć całość, a nie tylko bezmyslnie patrzeć i podziwiać, dlatego pytam.

ocenił(a) serial na 8
mariolalunia

Cóż, to jednak Japonia, czego innego można by się spodziewać. ;-)

ocenił(a) serial na 7
mariolalunia

Taka jajecznica pojawia się też w powieści Richelle Mead i oglądając Kuroshitsuji cały czas miałam przebłyski z aniołem Carterem: palaczem uzależnionym od alkoholu xD zastanawiało mnie dlaczego anielica nie dostała bana za swoje fetysze i mordowanie ludzi - ja tam odebrałabym skrzydła ;P

ocenił(a) serial na 9
LeliaChant

Też nie mogłam się nadziwić temu, że żadna "góra" nie interweniowała w jej sprawie.
Co do mixu religijnego, jak już zostało wyżej napisane - cóż, urok Japonii ;) Zwłaszcza, że anime łączyło wiktoriańską Anglię i Japonię (takie połączenie od początku było skazane na klapę).

ocenił(a) serial na 8
mariolalunia

moze to trochę kontrowersyjne ale mysle że to anime na swoj sposób krytykuje tradycyjna religijność.Nie mówię że to jest wada. To po prostu jeden z pobocznych tematów tego anime. Mamy więc ,,dobrego demona'' oraz złe anioły a także łatwowierny zakon

ocenił(a) serial na 5
mariolalunia

Oj, tak. Też się zastanawiałam.
Shinigami w rozmowie z demonem mówiący o kolejnym wcieleniu - z jednej strony mindblow, z drugiej jednak w Japonii bardzo często taka tradycyjna religia JEST pomieszaniem Shinto, Buddyzmu i Taoizmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones