PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=852549}
7,3 1 570
ocen
7,3 10 1 1570
Martwa góra. Tragedia na przełęczy Diatłowa
powrót do forum serialu Martwa góra. Tragedia na przełęczy Diatłowa

Znakomita robota. Bez „psujów” – nie będziecie rozczarowani finałem, chyba, że tęsknicie za Archiwum X.

ocenił(a) serial na 9

Potwierdzam. Świetny serial. Bałam się o finał, tymczasem wyszło jak powinno.

ocenił(a) serial na 9
zielona kocica

W pełni się zgadzam.

zielona kocica

Bardzo dobre zakończenie tłumaczące co stało się tam.

Sam sie wal kmiocie

ataman2016

Stanowskiiiii?

ocenił(a) serial na 9

Zgadzam się. Serial jest świetny i zręcznie balansuje pomiędzy teoriami spiskowymi a sensowną wersją wydarzeń. Do tego warstwa psychologiczna, emocje, duchy przeszłości i mądrość ludowa ... Warto. Łyknęłam w jedną noc, co mi się zdarza rzadko,

Świetny serial! Racjonalne przedstawienie historii mimo mitologicznych wstawek i elementów horroru.

ocenił(a) serial na 8

Zgadzam się, serial jest bardzo dobry. I sam też go polecam.
Po pierwsze jest to rosyjskie spojrzenie na sprawę, więc oni akurat mogą sobie pozwolić na rzetelne przedstawienie własnych i faktów i realiów tamtych lat. Nie owijają w bawełnę na temat teorii spiskowych, komunizmu, łagrów, pogody (nie do wyobrażenia dla Polaka, co znaczy zima w głębokim Uralu), czy nade wszystko rosyjskiej duszy. Wiem, to brzmi patetycznie i nazbyt dumnie (i zapewne nie na czasie), ale Rosjanin zawsze miał i ma inną mentalność, co widać tu doskonale.
Do tego trochę druga strona medalu w postaci śledztwa i wstawki pobocznej (odniesienia do wojny), z których w efekcie powstała całkiem nowa, druga i bardzo ważna część opowieści. Nie tej historycznej, co zwyczajnie fabularnej, zbudowanej do podkoloryzowania pierwotnych zdarzeń. Ale wszystko w bardzo dobrym stylu i tonie. Nawet te metafizyczne odniesienia nie drażnią i mogą się podobać. Choć rozumiem, że to po części chwyt pod kątem wielbicieli tajemnic i ufo-zagadek. Ale właściwie złapałem się na tym, że to co widziałem, wszystko logicznie można było wytłumaczyć.
Może jedynie ostatni odcinek wydaje się nieco odstawać od poziomu. Jest nieco bardziej chaotyczny. Ale de facto jest on najbardziej zmyśloną wizją relacjonowanych wydarzeń. Trzeba było w końcu postawić kropkę nad "i" i nie zostawiać większych niedopowiedzeń (mimo, iż od początku Major mrugnął nam okiem zapowiadając, że tylko on zna prawdziwe fakty). A może po prostu oczekiwałem bardziej patetycznej śmierci bohaterów. Sam nie wiem...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones