PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=339345}
7,9 47 491
ocen
7,9 10 1 47491
7,7 6
ocen krytyków
Odwróceni
powrót do forum serialu Odwróceni

Dla ciekawych

ocenił(a) serial na 10

Pobawiłem się troche i powiązałem postacie z serialu z autentycznymi postaciami na, których były wzorowne:

Robert Więckiewicz (Blacha) - Jarosław Sokołowski ps. Masa
Szymon Bobrowski (Skalpel) - Wojciech Kiełbiński ps. Kiełbasa
Maciej Kozłowski (Szybki) - Andrzej Kolikowski ps. Pershing
Andrzej Grabowski (Kowal) - Janusz Prasol ps. Parasol
Andrzej Zieliński (Mnich) - Andrzej Banasiak vel Zieliński pseud. Słowik
Marian Dziędziel (Ptasiek) - Pawła Niewiadomskiego, ps.Mrówa
Ryszard Nowak (Rysiek) - Mirosław Danielak ps. Malizna
Starszy Gołąb (syn Ptaśka) - Henryk Niewiadomski ps.Dziad
Młodszy Gołąb (syn Ptaśka) - Wiesława Niewiadomskiego, ps.Wariat

Scenarzyści nie do końca odwzorowali hierarchie postaci w serialu wzorowanych na postaciach w prawdziwym półświatku.
Taka ciekawostka dla fanów serialu myśle, że się podoba i polecam przeczytaj biografie autentycznych postaci. POzdrawiaM 8]

trabant300km

Nono całkiem całkiem tylko ci sie z tymi ptaszkami coś rocznikowo po dziadziło

ocenił(a) serial na 10
kuki1979

Właśnie tu miałem dylemat, czytając wszelakie zródła mówione było, że to dwaj bracia rządzili Wołominem - Henryk Niewiadomski ps.Dziad i Wiesława Niewiadomskiego, ps.Wariat, a Pawła Niewiadomskiego, ps.Mrówa był ich ojcem, więc uznałem, że wydarzenia w serialu są jeszcze przed faktem, gdy synek przejął władze. I fakt, że Wiesława Niewiadomskiego, ps.Wariata został zastrzelony, tak jak młodszy syn Ptaśka. I jeszcze to że serial nie odwzorowywuje w 100% wydarzeń i osób POlskiego półświatka z lat 80-90. Więc prosze o przychylne opinie, bo to tylko moja dedykcja. 8)

ocenił(a) serial na 10
trabant300km

chyba cos Ci sie pomyliło, bo:

Marian Dziędziel (Ptasiek) - Henryk Niewiadomski ps.Dziad
Starszy Gołąb (syn Ptaśka) - Henryk Niewiadomski ps.Dziad
Młodszy Gołąb (syn Ptaśka) - Paweł Niewiadomski ps.Mrówa
Ryszard Nowak (Rysiek) - Krzysztof Ryszard Pawlik ps.Krzyś

jeszcze:

Andrzej Grabowski(Kowal) - Janusz Prasol "Parasol"
Artur Żmijewski(Sikora) - Piotr Wróbel

ocenił(a) serial na 10
eM__4

bez 'Starszy Gołąb (syn Ptaśka) - Henryk Niewiadomski ps.Dziad '

pomyłka.

ocenił(a) serial na 8
eM__4

Robert Więckiewicz (Blacha) - Jarosław Sokołowski ps. Masa TAK
Szymon Bobrowski (Skalpel) - Wojciech Kiełbiński ps. Kiełbasa TAK
Maciej Kozłowski (Szybki) - Andrzej Kolikowski ps. Pershing TAK
Andrzej Grabowski (Kowal) - Janusz Prasol ps. Parasol TAK
Andrzej Zieliński (Mnich) - Andrzej Banasiak vel Zieliński pseud. Słowik TAK
Marian Dziędziel (Ptasiek) - Pawła Niewiadomskiego, ps.Mrówa, CO ZA GLUPOTA? PAWEL N. BYL SYNEM HENRYKA N., "PTASIEK" TO "DZIAD"
Ryszard Nowak (Rysiek) - Mirosław Danielak ps. Malizna, NIE NA PEWNO NIE, "RYSIEK" TO RYSZARD P. PS "KRZYŚ"

Starszy Gołąb (syn Ptaśka) - Henryk Niewiadomski ps.Dziad, TU POWINNO BYC MROWA A NIE DZIAD
Młodszy Gołąb (syn Ptaśka) - Wiesława Niewiadomskiego, ps.Wariat, ZLE, WARIAT BYL STARSZYM BRATEM DZIADA

kuki1979

Marian Dziędziel (Ptasiek) - Dziad
Ryszard Nowak (Rysiek) - On miał ksywe Krzyś
A Wariat to był brat Dziada!

Sebastian_19

A wg mnie Rysiek to malizna. Jedna z wyciętych scen kiedy rysiek zamawia jajecznicę ze 100 jaj (tak samo jak swego czasu malizna) może o tym świadczyć

ocenił(a) serial na 8
trabant300km

Nie wiem czy wszystkie te porównania mają jakiś sens. Można oczywiście przypasować bohaterów wg głównych cech postaci prawdziwych, ale cała historia to swoisty miks "gagów" mających miejsce w Polsce (jak chociażby Skradziony przez Pruszków papier na Euro - papier na fałszywki rubla wprowadzony przez Wołomin; zamachy na Wariata itp). To jest raczej osobna historia mająca miejsce już w nieco innych realiach.

serious667

Ja się w sumie zastanawiam dlaczego z zarządu pokazano tylko Słowika, Parasola i Pershinga. Co z Malizną, Kajtkiem, Bolem i Wańką? Skoro już robili serial na podstawie (głównie) mafii pruszkowskiej to czemu są z niej tylko wybrane postacie? Przecież po śmierci Kulikowskiego to każdy z zarządu działał na własną rękę i kierował grupą na swój sposób.

trabant300km

Dzięki, ale Rysia według mnie gra Janusz Chabior!

ocenił(a) serial na 8
Rachel49

Jeszcze Generał Adam Potocki (Jan Frycz) jako Generał policji Adam Rapacki, twórca Centralnego Biura Śledczego (dziś oficer łącznikowy polskiej policji na Litwę, Łotwę i Estonię).

ocenił(a) serial na 7
trabant300km

Marian Dziędziel ( Ptasiek): Henryk Niewiadomski Paweł Niewiadomski Mrówa : ( Młodszy Gołąb): syn Henryka Niewiadomskiego, nie ojciec jak podałeś. W serialu nie było ojca Henryka i Wiesława Niewiadomskich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones