PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=303683}

Okręt

Das Boot
8,1 3 201
ocen
8,1 10 1 3201
Okręt
powrót do forum serialu Okręt

książka

ocenił(a) serial na 8

Po przeczytaniu książki film czy to serial słabiej wypadają.

CARABUS12

książka ma tylko jeden minus - morduje przedłużającymi się opisami pogody/morza/nieba

padamiak

Dobre okreslenie: morduje, wprowadza w niesamowity wykończający człowieka nastrój, czuje się jakbym rzeczywiste spędził te tygodnie na Atlantyku, w czasie sztormu w żelaznej trumnie, mecząca "wada" ksiazki staje się zaletą :-). I do tego ta narracja z pozycji JA, ja widzę, ja czuje, i ja przezywam, ja rozmyślam, ja jestem przerażony,....... to nie jest wszystko wiedząca 3 osoba - narrator, który naprowadza czytelnika - to jestem JA

padamiak

masz racje, opis latającej muchy po okręcie też był super ;)

CARABUS12

Nie zgodzę się, książka to książka - a scenariusz filmowy to scenariusz, film jest klasą samą w sobie, dla mnie najwybitniejszy film wojenny, realistyczny, gdzie bohaterowie nie są bohaterscy, nie są idealni ani w zasadzie większość, poza profesją (motorzysta, torpedowiec, kucharz) nie wiele sobą reprezentują, oglądając nie identyfikujemy się z "bohaterem", to zwykli ludzie, ze swoimi wadami i zaletami

VerteXTH

verteXTH - co do opisów - to fakt, pewnie pozwalają na realistyczny odbior, która miała miejsce w ciasnym okręcie, na przedłużających się rejsach, być może docenię to jak dobrnę do końca ksiażki, bo po 300 stronach zrezygnowalem (przyznaje sie bez bicia, niestety mam w zwyczaju zaczynac 3 ksiazki na raz i ktorejs nie skonczyc), ale na pewno do niej wroce, bo temat ubootow to jeden z moich ulubionych, nawiazujacych do II wojny swiatowej. co do filmu nie mam najmniejszych wątpliwości - to wybitny film, ktory w tak naturalny sposob oddaje zycie na statku, zmagania z (no wlasnie z czym? spotkan z wrogimi jednostkami za wielu nie bylo, raczej zmagania z wlasnym soba, z ambicjami, checia wypelnienia zolnierskiego/marynarskiego obowiazku, ale tez uczestnictwa czy rywalizacji w gonitwie, jaka bylo zatopienie jak najwiekszej ilosci statkow czy BRT). Pozycja kultowa, ogladalem z 10 razy w roznych wersjach i bez wahania dalem 10. To, ze jest niemiecki jest ogromnym plusem - amerykanskie produkcje w wiekszosci sa podobne (doskonalym przykladem jest tez stalingrad - podobnie jak w das Boot, niemcy w przeciwienstwie do hollywood nie chca eksponowac, ze sa zwyciezcami badz ofiarami, oni po prostu pokazuja naturalistyczny trud wojny. walke czlowieka najczesciej z wlasnym ja (albo mrozem, oceanem, slowem warunkami, nie tylko atmosferycznymi). Wlasciwie w przypadku obu tych filmow zarowno bohaterowie jak i sami niemcy sa przegrani, co odroznia je od produkcji zza atlantyku i za co je bardzo cenie.

VerteXTH

Ale kapitan był super twardy sukinkot!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones