PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624034}

Spartakus: Zemsta

Spartacus: Vengeance
7,8 39 804
oceny
7,8 10 1 39804
6,2 5
ocen krytyków
Spartakus: Zemsta
powrót do forum serialu Spartakus: Zemsta

Wielkie rozczarowanie

ocenił(a) serial na 3

Zawsze interesowałem się starożytnym Rzymem. Po wielki sukcesie i wspaniałej produkcji Rome liczyłem że Spartakus będzie podobnym hitem. No i może jest patrząc na oceny, ale mnie się nie podoba.

2 pierwsze sezony były znośne, choć było widać ograniczony budżet to oprócz jatki i dupczenia, jakaś tam fabuła była i niektóre momenty naprawdę dobrze się oglądało.
Natomiast ostatni sezon to kpina, Andy trochę mi już nie pasował do roli, nie potrafię wyjaśnić dlaczego, tak chyba po prostu, ale Liam to wręcz tragedia. Zresztą cały sezon jeśli chodzi o fabułę to straszny syf, nic się właściwie nie klei, wszędzie tylko rzeź, dupczenie, przeklinanie, i wielkie nudne powtarzające się patetyczne przemówienia Spartakusa, ogólnie każdy odcinek to cierpienie.

A teraz kilka rzeczy które wyjątkowo mnie denerwowały:
1. Wszyscy gadają jednym językiem mimo że każdy z innej części świata z wyjątkiem jednego biednego Syryjczyka
2. Właściwie 95% gladiatorów ginie na arenach co nie było prawdą bo byli po prostu zbyt cenni i proszenie o łaskę było dość popularne, każdy chce żyć
3. Ciągle ranieni, szarpani, dźgani, rąbani .... gladiatorzy nigdzie nie mają blizn z wyjątkiem jednego murzyna.
4. Niezależnie od pogody prawie zawsze chodzą tylko w przepaskach/spodniach.
5. Każdy rzymianin nosi ciężką niewygodną zbroje którą od niechcenia przebija się jednym cięciem.
6. Przez cały czas zaszlachtowali z kilkuset rzymian, a ciągle narzekają na brak broni dla kilkudziesięciu ludzi.
7. W mieście możesz napaść na dowolny dom wymordować całą rodzinę ze służbą, nikt nie będzie uciekał tylko będą biegać w kółko bez celu aż napastnik będzie miał czas ich zabić, oczywiście nikt tego nie usłyszy z sąsiadów nie podniesie alarmu.
8. Co drugi rzymianin to homoseksualista albo bi.
9. Nie potrafią kopać studni. Piją tylko wino i deszczówkę.
10. Żeby odbić jedną babę z kopalni zamiast po prostu ją wykupić, naraża życie kilkunastu ludzi którzy giną, chwile późnej chcą odbić jej faceta, ponosząc podobne ryzyko, wszystko w imię dobra ich wszystkich, czyli żeby Kriksos miał co dupczyć.
11. Xena traci majątek po śmierci męża, dlaczego? Skoro prawnie go dziedziczyła. Dlaczego dom należy teraz do Glabera?
12. Skoro żona Glabera przez pół sezonu chce się go pozbyć to po jaki chvj ratuje go przed tą małą siksą?
13. Po co Xena daje się walić Syryjczykowi, rozumiem że oboje znali swoje kłamstwa, ale ona była obywatelką rzymską a on niewolnikiem, dodam że zgodnie z prawem zresztą jej i mógł jej co najwyżej naskoczyć.
14. Każda postać przynajmniej raz w odcinku musi powiedzieć chvj albo dvpa.
15. Spartakus tak bardzo kochał swoją żonę że aż musiał przelecieć Mire.
16. Rzymscy żołnierze mimo że są szkoleni długie lata, podbili pół świata, nie potrafią utrzymać ściany tarcz, ani używać łuków.
17. Po linach plecionych z gałęzi można schodzić tylko raz i do tego lina nie może być przywiązana, tylko musi być trzymana przez kilkunastu ludzi którzy strasznie się mordują żeby utrzymać ciężar jednego człowieka (wielcy silni gladiatorzy).
18. Każdy umie obsługiwać katapultę, mimo że widzi ją pierwszy raz, a do tego 4 twardzieli obsługuje kilka katapult szybciej niż kompania rzymian.
19. Na życzenie mogę wymieniać dalej.

Tak więc podsumowując pierwsze dwie części jakoś dało się zmęczyć, ale trzecia to kompletna tragedia pod względem fabuły, poszczególnych scenariuszy, doboru aktorów, dialogów itd.

Teraz możecie mnie pocisnąć.

ocenił(a) serial na 10
LordNeo

Niestety masz racje ! wlasnie dlatego dziwia mnie zachwyty nad ZEMSTA scenariusz byl naprawde nie logiczny i naciagany , fajne postacie ciagle byly upodlane i wkrecane w dziwne historie , nie bylo zadnej fajnej intrygi , kazdorazowo szok wywolywala tylko czyjaś śmierć , nie bylo zadnych innych zaskoczeń . Ogolnie 5 i 10 odcinek moze być reszta nuda bez sensu.

ocenił(a) serial na 6
LordNeo

rowniez sie z toba zgadzam!! absurdow jest na potege ale umiem wytlumaczyc jeden z tych ktore wymieniles.
nr 15. mysle ze nie mialo to nic wspolnego z miloscia :):)

txex

Prawda

LordNeo

hehehe... nic dodać, nic ująć hehehe...

Maximus_17

Dokładnie

ocenił(a) serial na 8
LordNeo

I dlatego Spartacus jest zajebisty a Rzym nudny(tego nie można tamtego nie można,dupczyć też nie można,przeklinać też nie,ucinać głowy też itd,prawdziwy a zarazem nudny :P)

ocenił(a) serial na 3
aronn

Widzę że nic a nic nie zrozumiałeś. Ja nie krytykuje filmu za dupczenie/wulgaryzmy/przemoc której jak dodam w Rzymie też nie brakuje.
Krytykuje go za to że oprócz tego tam nic nie ma, a wręcz szczegółowo wady wymieniłem w poprzednim poście, więc nie będę się powtarzał.

A stwierdzenie "prawdziwy a zarazem nudny" jak mniemam dotyczyło Rzymu. Jeśli tak to z tego wszystkiego co musiałem na uniwerku przewalić swego czasu to tak bardzo prawdziwy. Jeśli chodzi o to że nudny, to z taką opinią nie da się polemizować ponieważ nie chce cie urazić ale to śmierdzi trollem, a w takie coś to ja się nie bawię.

ZRESZTĄ RZYM MA:

2007 Nagroda EMMY:
Najlepsza scenografia w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery Anthony Pratt, Carlo Serafin, Christina Onori, Joseph Bennett
Najlepsze fryzury w serialu zwycięzcy Aldo Signoretti, Stefano Ceccarelli, Claudia Catini i Michele Vigliotta za odcinek "De Patre Vostro (About Your Father)"
Najlepsze zdjęcia w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery Alik Sakharov za odcinek "Passover"
2006 Nagroda EMMY:
Najlepsza scenografia w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery Christina Onori, Domenico Sica, Joseph Bennett
Najlepsze efekty specjalne w serialu zwycięzcy Barrie Hemsley, James Madigan, Joe Pavlo, Duncan Kinnaird, Daniel Pettipher, Michele Sciolette, Charles Darby, Clare Herbert i Anna Panton za odcinek "The Stolen Eagle"
Najlepsze fryzury w serialu zwycięzcy Aldo Signoretti, Ferdinando Merolla, Stefano Ceccarelli i Gaetano Panico za odcinek "Stealing From Saturn"
Najlepsze kostiumy w serialu April Ferry, Augusto Grassi za odcinek "Triumph"
2007 Nagroda IFTA
Najlepszy aktor w telewizji Ciarán Hinds
2006 Nagroda ADG
Najlepsza scenografia w odcinku serialu kręconego przy użyciu jednej kamery Carlo Serafin, Domenico Sica, Dominic Hyman, Joseph Bennett za pierwszy odcinek
2006 + 2007 Nagroda CDG
Najlepsze kostiumy w serialu kostiumowym lub fantasy April Ferry
2006 Nagroda DGA
Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w serialu dramatycznym wyświetlanym wieczorem Michael Apted za odcinek "The Stolen Eagle"
+ 4 inne nagrody + 21nominacji

A Spartakus ma:
2011 Nagroda Saturn
Najlepsza drugoplanowa aktorka telewizyjna Lucy Lawless
i 1 nominacje
Do tego za sezon z Andym, a nie w tym którym jesteśmy.

Więc myślę że więcej dodawać nie muszę. Zresztą nie było moim celem porównywanie obu seriali, ale sam to zacząłeś to masz.

ocenił(a) serial na 9
aronn

Świetnie to ująłeś.

ocenił(a) serial na 8
LordNeo

1. Wszyscy gadają jednym językiem mimo że każdy z innej części świata z wyjątkiem jednego biednego Syryjczyka
Zapomniałeś o germanach, którzy cały czas gadają po swojemu. Wątpie jakby każdy gadał swoim językiem byłoby lepiej i z miejsca został nominowany Emmy.
2.Właściwie 95% gladiatorów ginie na arenach co nie było prawdą bo byli po prostu zbyt cenni i proszenie o łaskę było dość popularne, każdy chce żyć
Nie wiem czy ty oceniasz cały serial czy sezon? W tym sezonie tylko trochę było areny i walk. Serial nie jest historyczny.
3.Ciągle ranieni, szarpani, dźgani, rąbani .... gladiatorzy nigdzie nie mają blizn z wyjątkiem jednego murzyna.
No rzeczywiście mogli dodać trochę więcej blizn. Kwestia kosmetyczna.
4. Niezależnie od pogody prawie zawsze chodzą tylko w przepaskach/spodniach.
Mają się czym chwalić.
5. Każdy rzymianin nosi ciężką niewygodną zbroje którą od niechcenia przebija się jednym cięciem.
Lekka fantastyka.
6. Przez cały czas zaszlachtowali z kilkuset rzymian, a ciągle narzekają na brak broni dla kilkudziesięciu ludzi.
Nie kilkuset. Z akcji na arenie i kopalni nie mieli czasu zbierać oręża i go tarmosić.
7. W mieście możesz napaść na dowolny dom wymordować całą rodzinę ze służbą, nikt nie będzie uciekał tylko będą biegać w kółko bez celu aż napastnik będzie miał czas ich zabić, oczywiście nikt tego nie usłyszy z sąsiadów nie podniesie alarmu.
Jak dom jest gdzieś na uboczu. Miał też zawsze ochronę.
8. Co drugi rzymianin to homoseksualista albo bi.
Nie wiem kto tam był homo albo bi. Ten z podłą mordą był. Glaber nie Varinius nie Sepiusz nie. Wiadomo, że w starożytności np. w grecji stosunki z młodymi chłopcami były wskazane i bardziej powszechne.
9. Nie potrafią kopać studni. Piją tylko wino i deszczówkę.
To już szukanie dziury w całym. Tak fascynujące poszukiwanie wody i kopanie studni.
10. Żeby odbić jedną babę z kopalni zamiast po prostu ją wykupić, naraża życie kilkunastu ludzi którzy giną, chwile późnej chcą odbić jej faceta, ponosząc podobne ryzyko, wszystko w imię dobra ich wszystkich, czyli żeby Kriksos miał co dupczyć.
Obóz spartacusa składał się głównie z galów i germanów. Kriksos był przywódca pierwszych, a że miał mięte do Nevi i nie mógł o niej zapomnieć. Mogli ją wykupić tylko najpierw powinni się upewnić czy ona na pewno tam jest. Nie wiadomo jak tam u nich z funduszami i czy ktoś nie sprawdzał ich ramienia czy nie są zbiegłymi niewolnikami.
11. Xena traci majątek po śmierci męża, dlaczego? Skoro prawnie go dziedziczyła. Dlaczego dom należy teraz do Glabera?
Może jako pretor mógł skonfiskować ten dom albo system dziedziczenia wykluczał kobiety?
12. Skoro żona Glabera przez pół sezonu chce się go pozbyć to po jaki chvj ratuje go przed tą małą siksą?
Chyba oglądasz tylko jakieś skróty. Po śmierci ojca straciła jego majątek i tylko został jej ten Glaber. Po drugie była to celowa intryga ukuta przez Ilythie i Xene.
13. Po co Xena daje się walić Syryjczykowi, rozumiem że oboje znali swoje kłamstwa, ale ona była obywatelką rzymską a on niewolnikiem, dodam że zgodnie z prawem zresztą jej i mógł jej co najwyżej naskoczyć.
W tamtym momencie liczyły się względy u Glebera a Ashur był bardziej potrzebny niż Xena.
14. Każda postać przynajmniej raz w odcinku musi powiedzieć chvj albo dvpa.
Nie wiem nie liczyłem.
15. Spartakus tak bardzo kochał swoją żonę że aż musiał przelecieć Mire.
Tylko Miry już nie było. Miał cały rok w żałobie chodzić?
16. Rzymscy żołnierze mimo że są szkoleni długie lata, podbili pół świata, nie potrafią utrzymać ściany tarcz, ani używać łuków.
Odziały walczące ze Spartacusem to nieregularna armia składająca się z rekrutów i milicji.
17. Po linach plecionych z gałęzi można schodzić tylko raz i do tego lina nie może być przywiązana, tylko musi być trzymana przez kilkunastu ludzi którzy strasznie się mordują żeby utrzymać ciężar jednego człowieka (wielcy silni gladiatorzy).
Dlaczego tylko raz jednak podobny fortel zrobił Spartacus w prawdziwej bitwie pod wezuwiuszem.
18Każdy umie obsługiwać katapultę, mimo że widzi ją pierwszy raz, a do tego 4 twardzieli obsługuje kilka katapult szybciej niż kompania rzymian.
Tu akurat też trochę fantastyki.

ocenił(a) serial na 4
jukatos

Uczepię się jednego wątku - Lucretii - żony śp. Batiatusa i pretora Glabera. Nie będę się zbyt szeroko rozwodził nad stwierdzeniem, że funkcja pretora to nie był szczyt kariery politycznej w czasach republiki rzymskiej. Już na pewno pretor nie mógłby sobie wg swego widzimisię przywłaszczyć majątku Batiatusa, no chyba żeby akcja działa się w czasie zamachu Sulli, ale powstanie Spartakusa to zupełnie inny czas. Tylko senat w tym czasie mógł skonfiskować majątek - szczególnie ekwicie czy nobilowi, a do takiej warstwy (ekwitów) należał ród Batiatusa. Przypominam, że Kampania i Kapua to w tym czasie najważniejszy po Rzymie region w Italii, gdzie każdy nobil, senator czy ekwita, który coś znaczył, miał swój majątek. Tak więc przybycie do Kapui pretora nie było niczym niezwykłym, skoro bardzo często bywali tam konsulowie i senatorzy. Nie przypadkiem najstarsza rzymska droga - via Appia, prowadziła z Rzymu właśnie do Kapui. Naprawdę pretor Glaber w Kapui nie mógł sobie na zbyt wiele pozwolić - to nie tylko kwestia niezbyt oszałamiającej funkcji pretora, ale przede wszystkim Kapua to nie była daleka prowincja typu Syria czy Judea lub Hiszpania. Kapua jak i cały region, w którym była położona, był ogrodem Rzymu i najważniejszym dla elity rzymskiej regionem Italii, gdzie ludność od dawna miała prawa obywatelskie i nawet pretor mógł przysłowiowo skoczyć np klientom burdelu, jeśli mieli takowe obywatelstwo posiadali. Przykład jak poważnie traktowano prawo obywatelstwa można znaleźć w dziejach Apostolskich, gdzie uratowało ono Pawła z Trasu przed linczem tłumu i samosądem rzymskiej administracji.
A już oddawanie wolnej obywatelki - wdowy po ekwicie, niewolnikowi czy nawet wyzwoleńcowi w I wieku p.n.e należy włożyć między bajki. Owszem piękna Klodia muza Owidiusza oddawała się uciechom cielesnym min. z gminem, ale robiła to dobrowolnie, w masce, w dekadenckim Rzymie. Poza Rzymem, nie należąc do wpływowej familii było to nie do pomyślenia.

ocenił(a) serial na 10
Khair

jako ze Lucrecja byla moją ulubioną postacią w ,,Krew i Piach,, i ,,Bogach Areny,, nie moglem uwierzyc w to co scenarzysci robili z nią w Zemscie. Po pierwsze odnalezienie , myslalem ze w 1 odcinku bedą jakies fajne sceny z ratowaniem/szyciem Lukrecji i jej histerią nad cialem meza. A dostalismy 10 sekundowy przeblysk wspomnien Ashura ktory jej pomogl. Urojenia i obląkanie to akurat byl motym ktory mi sie spodobal , mozna bylo by to fajnie wykorzystac i urozmaicic jej postać , my juz w 3 odcinku mielismy Lukrecje ktora w sumie zachowywala sie normalnie ( chociaz ogladajac sezon drugi raz widać jak Lucy Lawless w ukryty sposob daje widzą swoją grą znac ze jednak Lukrecja do konca nie jest sobą )
Wlasnie bez sensu ze Glaber i Ilithia panoszyli sie po jej domu , mogli to w ten sposob rozegrac ze Lukrecja pozwala im stacjonowac w jej willi zeby szybciej mogli pojmac Spartacusa. Kwestia tego co robil z nią Ashur wogole jest nie na miejscu , za same takie mysli Glaber powinien go zabić , bo przeciez moglo to spotkac kazda inna rzymsa kobiete np Ilithie czy Seppie. Lukrecja tez nawet Ilithi sie nie poskarzyla tylko czekala kilka tygodni do ostatniego odcinka by przerwac samowolke Ashura. Kwestia Rudej peruki tez naciągana !! w sezonie pierwszym ochoczo nosila ją w kazdym odcinku a ty nagle zrezygnowala na korzyśc naturalnych brąwych wlosow. No i na koncu jej śmierć . Ogolnie motyw i scena bardzo piękna , ale gdyby faktycznie byla tak obląkana zabila by sie juz wczesniej po tym wszystkim co ja spotykalo przez te tygodnie . Samobojstwo i odebranie dziecka Ilithi ? Po co?? Przeciez sama nosila dziecko i jego dusza byla juz z jej Mezem. Wiec po co im inne dziecko? Ogolnie widac ze scenarzysci od pierwszego odcinka dązyli tylko do fianalowej śmierci Lukrecji nie wykorzystując potencjalu postaci ktorą sami wskrzesili by ją potem pieknie zabić. Ten serial bez Lucy Lawless nie bedzie juz dla mnie tak istotny. Warto przypomniec ze Lucy jako jedyna z calej ekipy aktorow ktorych tak chwalicie zdobyla nagrodę za swoją prace!

ocenił(a) serial na 3
jukatos

1. Z tymi germanami to nie wiem nie zwróciłem uwagi, coś tam próbowali pokombinować z tymi językami, ale Spartakus - Trak, Kriksos - Gal, Doktore - jakiś afrykaner itd. jakieś poboczne postacie coś tam kombinują, ale ogólnie to miernie to wyszło.
2. To dotyczyło też poprzednich, a to że serial nie jest historyczny to jest oczywiste, ale po co odbierać mu realność.
3. Kwestia kosmetyczna którą zaniedbano.
4. To nie kwestia chwalenia, ale temperatury, wyziębienia ciała, a ten nowy Spartakus na marginesie to czym chwalić się nie ma, to też chyba więcej w ubraniu występuje.
5. Tu jesteśmy zgodni.
6. Kilka napadów na drogach o których wspomniano w serialu, ale ich nie pokazano, w szkole zresztą była zbrojownia, kilka willi splądrowali, którzy mieli strażników o czym sam piszesz, a także broń rodową czy po prostu oręż właściciela itd... naprawde sporo tego jest gdzie ta broń się pojawia
7. To dotyczyło domu tego gnojka co Ashur zabrał mu bransolete on znajdował się akurat na 100 % w mieście. Nawet w którymś momencie później pada txt, że teraz Spartakus (bo na niego to zwalili) nawet już w samej Kapui odważa się napadać.
8. Brat Ashura (zresztą bardzo fajna postać) był wydupczony, Xena pukała się z kumpelą (tą zabitą później), tak naprawdę musiał bym obejrzeć ponownie żeby wymieniać dokładnie, po prostu rzuciło mi się to w oczy to napisałem.
9. To dotyczyło sezony co wszyscy cierpieli pragnienie, a Spartakus sprowadził deszcz po walce z Cieniem Śmierci. Nie taki pierdół skoro nawijali o tym przez pół sezonu.
10. Po pierwsze sprawdzić można nie napadając na obóz wystarczy nająć jakiegoś ciecia czy innego typa i mu zapłacić, albo porwać komuś żonę dziecko i zaszantażować go żeby wykupił tą kobitkę. Po drugie kasę mieli przecież splądrowali kilka wilii i sam dom Batiatusa. Po trzecie takie dupy w kamieniołomach nie trafiały do roboty przy kilofie tylko do obozowego burdelu, tak więc ta scena jak ona tam zapierdala w tunelach to porażka.
11. Pod względem dziedziczenia majątku kobiety nie było dyskryminowane, zresztą kobietą bardzo mało zabraniano, szczególnie jak nie posiadała "właściciela" znaczy prawnego opiekuna którym był ojciec, później mąż ewentualnie brat. czy inna głowa rodu. A szerzej ten problem opisał ci kolega wyżej. Tak czy inaczej absurd.
12. Po śmierci ojca co najwyżej mogła zyskać cały majątek jako dziedziczka, także po śmierci męża mogła tylko zyskać jego majątek. Znowu prawo dziedziczenia.
13. Glaber bardziej potrzebował niewolnika Xeny to z tego tytułu obywatelka Rzymu ma się dać dymać własnemu niewolnikowi. Tylko dla mnie jedzie to absurdem?
14. Liczyć nie trzeba, ale wulgaryzmy padają często i gęsto i z reguły bez sensu. Tu chyba nie trzeba się spierać że mięcha lata dużo.
15. Skoro tak bardzo ją kochał to wypadało żeby w tej żałobie trochę pobył, zresztą człowiek po takiej stracie sam ma potrzebę nałożenia na siebie żałoby. A ten nasz lowelas pieprzący cały sezon o żonie, dupczy inną 2 odcinki po jej śmierci.
16. Tu to w ogóle błądzisz poczytaj o strukturze armii rzymskiej oraz trybie szkolenia. Tam nie było takiej opcji żeby to byli rekruci, zresztą rekruci nie występowali jako jednostki tylko po wstępnym szkoleniu byli wcielani do oddziałów weteranów. Długo by pisać ale twoje wytłumaczenie jest nie do przyjęcia. Książek jest sporo o tej tematyce jest w czym przebierać. Pomysł z milicją też jest nietrafiony ponieważ kilka razy jest mówione że to oddziały regularne. Zresztą już nie pamiętam ale wtedy jako takiej milicji nie było tylko normalna zgarnizowana armia, a w póżniejszym czasie była ale składała się z weteranów, np. jak w Rzymie w sensie mieście w którym dużo po Spartakusie utworzono kohorty miejskie składające się z elity z elity.
17. Tak zrobił to Spartakus naprawdę tylko tam zeszli wszyscy zdaje się że 80 i zaatakowali rzymian w nocy i od tyłu wszczynając pożary i chaos. A tu 4 kolesi złazi żeby utłuc kilku strażników, reszta schodzi normalnie i zaczyna się regularna bitwa. Jak by zrobili tak jak było naprawdę to nie byłoby takie bezsensowne. A to całe siłowanie się z tą liną to po prostu żenada.
18. Tu też jesteśmy zgodni.

Myślę że jak bym miał odwagę obejrzeć "to" jeszcze raz to bym takich skuch znalazł więcej szczególnie w ostatniej serii.

ocenił(a) serial na 4
LordNeo

Co do wulgaryzmów, to akurat bym się nie czepiał - wtedy całkiem sporo mówiło się "łaciną" - oczywiście żartuję, ale językiem literackim posługiwało się niewielu o czym świadczą komedie Plauta. Brak zahamowań dotyczył nie tylko seksu, ale i języka.

Inna sprawa, to pokazani gladiatorzy - we wszystkich trzech częściach - wyglądają absurdalnie albo wręcz kiczowato. Mnie to w dwóch częściach niespecjalnie przeszkadzało, bo fabuła aczkolwiek z realiami nie mająca wiele wspólnego, mimo wszystko wciągała akcją i przede wszystkim intrygą. Jednak przy trzeciej części trudno było już wytrzymać, gdy ilość pokazywanych penisów stała się aż tak wyraźnie odwrotnie proporcjonalna do sensu ich prezentacji w serialu.
Wspomniani gladiatorzy z serialu - to raczej wytwór dzisiejszej sztuki rzeźbienia ciała, przy pomocy najnowszych przyrządów do treningu, wspomagaczy oraz działań profesjonalnych trenerów. W rzeczywistości ówcześni ludzie - nawet obywatele Rzymu, byli mikrzy, schorowani ze śladami przebytych od dzieciństwa chorób i częstego niedożywienia. W tym kontekście o pięknie zbudowanych niewolnikach i niewolnicach jakich było pełno w domu Batiatusa, a potem u boku Spartakusa, nie ma co wspominać - to czysta konfabulacja. Owszem, piękni i postawni niewolnicy zapewne się zdarzali i osiągali odpowiednio wysokie ceny, na tyle wysokie, aby nie opłacało się ich rzucać na areny. Wyjątkiem wśród w generalnie zmaltretowanych niewolników, poza niewolnikami domowymi, na pewno byli gladiatorzy. Jednak nie w takim sensie jak pokazuje ich komentowany serial. Gladiatorzy byli przede wszystkim otyli - ich dieta składała się z produktów mącznych, a warstwa tłuszczu miała chronić organy wewnętrzne przed urazami.
W każdym razie można z pewnością 100% napisać, że nie spotkałoby się w ówczesnym świecie dorosłego z tak prostym i lśniącym uzębieniem, jaki prezentowali niewolnicy i ich panowie w serialu Spartakus. Nawet najgorzej traktowani mieli piękne uzębienie, w ogóle nie starte przez piasek, wypełniający ówczesne produkty mączne z powodu używania kamiennych żaren.
Z nauki historii pamiętam też, że zanim doszło do rozprawy Spartakusa z oddziałami pretora Glabera, do zbiegłych gladiatorów przyłączyło się całe mnóstwo innych zbiegłych niewolników i ludzi wolnych, którzy terroryzowali Kampanię, przez co wymusili wysłanie oddziałów mających położyć kres buntowi.
Czterech gladiatorów pokonujących parę kohort rzymskiej piechoty - nawet jeśli z zaskoczenia, to absurd. W ogóle całej trzeciej części absurd napędza kolejny absurd. A szkoda, bo temat sam w sobie był ciekawy i naprawdę nie trzeba było wymyślać absurdalnych sytuacji, żeby pokazać dramatyzm Spartakusa, niewolników i całego powstania.

ocenił(a) serial na 10
Khair

co do wyglądu postaci musimy pamietać o jednym , kanony piękna przez wieki zmienily sie bardzo a wiec zeby film byl wiarygodny musi pokazywac to co powinnismy widzieć. Np slynna zuroda Cleopatry krolewej Egiptu dzisiaj by na nikim nie zrobila wrazenia ( podobno Cleopatra byla ruda rzymianka o garbatym nosie i duzym czole ) .Obecnie przedstawiana jest jako kruczo wlosa piękność bo tak ją wtedy widziano. Wiec my nie mozemy w Spartacusie ogladac czarnych zębow i wlosow pod pachami u kobiet! Wtedy byly inne realia i inne kanony. To co bylo piekne kiedyś dziś juz musi wygladac inaczej.

ocenił(a) serial na 4
Anxej

Akurat jeśli chodzi o opisywany przez serial okres - można powiedzieć z dosyć dużą pewnością, że kanony piękna mamy całkiem zbliżone - na szczęście z tego okresu zachowało się wystarczająco dużo rzeźb przedstawiających ludzi (rzymskie rzeźby są niezwykle naturalistyczne) , są też liczne mozaiki przedstawiające ówczesne kanony piękna, a nawet zachowały się całe dwa miasta Herculanum i Pompeje. Inna sprawa, że owe ideały były osiągalne zdecydowanie rzadziej niż dzisiaj, szczególnie w dobie operacji plastycznych i modelowania ciała.
Zgadzam się, że jeśli chodzi o seriale, działają inne tu prawa, daje się tu widzom przede wszystkim rozrywkę, więc nie ma co wymagać przesadnej dbałości o szczegóły. Jednak można mieć pretensję mimo wszystko, bo zdecydowanie w tym serialu przesadzono umieszczając w roli niewolników i niewolnic, stanowczo za dużo współczesnych modelek i modelów. Podobnie się dzieje jest jeśli chodzi o inne role. Jak można było nie przesadzać w tym względzie, a mimo to pokazać rzecz widowiskowo, świadczy inny serial - Rzym. Ale i w jednym miejscu także można pochwalić Spartakusa - bowiem w drugiej części - aktor grający ojca Batiatusa to niesamowity strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o fizjonomię ówczesnych Rzymian.
Jeśli chodzi o włosy pod pachami, to nie musielibyśmy ich oglądać - szczególnie u warstw wyższych, bo Rzymianki starannie się depilowały, zaś Kleopatra była Greczynką a nie Rzymianką. Tak naprawdę nie wiemy do końca jaka była jej uroda - nie zachowały się jej rzeźby wykonane wg rzymskich kanonów, a wiec naturalistycznie. Z zachowanych monet trudno dziś orzec jak naprawdę wyglądała. Inna sprawa, że Kleopatra pochodziła z kompletnie innego kręgu cywilizacyjnego - świata hellenistycznego. Tak bardzo różnego od Rzymu i chyba dlatego stanowiła atrakcję dla surowego rzymskiego arystokraty, wychowanego w uporządkowanym świecie.

ocenił(a) serial na 9
Khair

No, ale kto by ogądał serial o tłuściochach i musieliby zatrudnić dość sporo zawodników sumo do produkcji ;) (żartuję)
Chociaż nie wiem dokładnie czy byli otyli bo można znaleźć rzeźbę przedstawiającą Spartakusa i wg niej spaślakiem, to on nie był. No i w starożytności był jednak kult ciała przejęty od Greków. Skoro mieli walczyć i pokazywać się ku uciesze gawiedzi ,to chyba prawdopodobnym jest, że byli wypięknieni na takie okazje i po cięzkim treningu chyba mogli też wyrzeźbić sylwetki (nie wiem, tak mi się zdaje), a że odbywali treningi, to powszechnie wiadomo, bo jak nie ,to po co byłaby jakaś tam szkoła gladiatorów? Przecież widzimy różnicę pomiędzy gladiatorami, a tymi nieszczęśnikami których wystawiono za karę na arenę.

ocenił(a) serial na 8
LordNeo

1 To jak Ty oglądasz ten serial? Wnioskujesz tylko z komentarzy czy jak? Skoro tego nie zauważyłeś to śmiem wątpić czy oglądałeś ten sezon bo jeszcze parę szczegółów ci umknęło.
2 Aby walki wyglądały bardziej dramatycznie i widowiskowo.
3 Ważne, że nie zaniedbano blizn z domu batatiusa. To podpisuje się do kosmetyki i realistyki. Równie dobrze mogli mieć próchnicę, braki uzębienia ,być owłosieni czy tłuści jak prosiaki.
4 hueuhe Tu powinna przemówić żeńska cześć.
6 Jakoś broń zawsze mieli to tyle udało im się uzbierać. Jak wiadomo broń też niszczeje.
7 Nie wiadomo gdzie ta villa była jak blisko innych domów. Ludzie Ashura działali z zaskoczenia to też działo na ich korzyść.
8 To nie był brat Ashura ! Widzisz jak oglądasz.. 2 lewych i jedną bi. W ich czasach pozwalano sobie na więcej.
9 To napisz w tamtym sezonie.
10 Masz rację z tym, że taka cizia trafiła by prędzej do burdelu. Była też lekko oszpecona i nie wiadomo czy ja nie pamiętam czy czegoś nie przeskrobała. Crixusowi się spieszyło więc nic konkretnego nie planowali.
11 i 12 http://www.womeninislam.ws/pl/woman-in-ancient-rome.aspx
13 Ashur miał też asa w rękawie wiedział, że uratowanie xeny to bujda i coś razem knuli. Teraz zapomniałem co.
14 Mi to nie przeszkadzało czy nawet nie było tego dużo.
15 Piii**ieprzył się z rzymiankami to dlaczego nie miał odmawiać sobie przyjemności z mira. Ta żałobę może celibat.
16 http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Wezuwiuszem
17 Obóz Spartacusa był ograniczony kadrowo góra 20 - 30 ludu. Pewnie przez braki w aktorach i statystach dlatego to tak wygląda. Nie jest aż tak głupio z katapultami w miarę wyszło. Zasiali panikę i resztki razem wybili.

ocenił(a) serial na 3
jukatos


1. Dokładnie to czego nie zauważyłem, że jakaś trzecio planowa postać burknęła zdanie czy dwa po germańsku, tak rzeczywiście przegapiłem. Który odcinek?
2. Dramatyzm i widowiskowość mają wynikać ze śmierci? To raczej wynika z walki.
3. Jedyny który nosił widoczne konkretne blizny to Doktore, a Kriksos poharatany jak prosie po walce z Cieniem Śmierci, Spartakus po walkach w podziemiu, o reszcie już nie wspomnę. Także nie wiem gdzie ty widzisz brak zaniedbań. A co do reszty może właśnie tacy powinni być.
4. A co ma żeńska część do warunków pogodowych. Jak mi jest zimno to się ubieram, widocznie oni przez 3 sezony mieli non stop upały, nawet w nocy i po deszczu.
5. Tu zgubiłeś numer.
6. To kiepsko zbierali i sporo niszczyli, ciekawe tylko że jakoś nie przypominam sobie żadnego złamanego miecza podczas walki, chyba że łamali je dłubiąc w zębach, czego nie pokazali.
7. Jak nie raz były zdjęcia niby z miasta dodam że też w którymś momencie były z lotu ptaka, to było widać że domki są napchane jedne na drugich, zresztą tak było w rzeczywistości w wszystkich rzymskich miastach. Wiec skoro willa znajdowała się w mieście to raczej nie była otoczona lasem, bagnami czy boiskiem piłkarskim, a do tego nikt jeszcze ze służby nie przeżył, nie uciekł, nie ukrył się. Na siłę zatykasz tą dziurę kolejnymi nie trafianymi teoriami.
8. Może i nie brat a było takich więcej po prostu musiał bym obejrzeć ten syf jeszcze raz. A tak na marginesie to nawet jak zdobywali wille gdzie uwolnili obecnego kochanka pomagiera Spartakusa (kolejnych dwóch homo) to jego Pan właśnie kazał mu się zapiąć (kolejny komo).
9. Wole tutaj absurdy się mnożą i przewijają przez wszystkie części, nie będę dublował tematów.
10. Jak ja bym miał ryzykować własne życie i kilkunastu ludzi którzy w końcu zginęli przez ten absurd z kopalniami to bym jednak coś zaplanował, a nie taką wiochę odjebał.
11i12 Nie wrzucaj pierwszych śmieci co ci z Google wyskoczy i to jeszcze z takiej tendencyjnej strony. Chcesz czegoś sensownego przeczytaj Iza Bieżuńska-Małowist Kobiety Antyku a nie 8 zdań na krzyż które są tendencyjne i przekoloryzowane.
Zresztą ten txt dotyczy kobiet posiadających opiekuna a ani Xeny to nie dotyczy (mąż, ojciec męża, brak rodzeństwa ostatnia z rodu) ani żony Glabera (sytuacja podobna jeśli by dała zabić męża, a go nie ratowała), tak więc żadna opiekuna by nie posiadała i była by Panią własnego losu, aż do kolejnego zamążpójścia.
13. A co to miało do rzeczy że Ashur czegoś chciał czy coś planował, kogo to obchodzi skoro był niewolnikiem, o czym tak łatwo w serialu zapomniano.
14. Mnie tak i było bardzo dużo.
15. Co innego dmuchać jak ci karzą, co innego z własnej woli.
16. Danuta Musiał "Historia Starożytna" str. 469-71 niezbyt szczegółowo ale to akurat mam na półce i tam wyraźnie napisane że zeszli po linach wszyscy (1 spadł), dodam że jest to podręcznik akademicki. A jak czerpiesz wiedzę z Wikipedii gdzie każdy głąb może pisać to tak później wychodzi. Tak więc jak już podpierasz swoją wiedzą Wikipedią i chcesz podawać to za fakty to je najpierw skonfrontuj z innym źródłem, najlepiej pisanym bo ten błąd pewnie został już nieraz powielony na necie. Dodam że błędów na Wiki jest pełno znałem nawet grupkę gnojków co te błędy specjalnie wpisywała. Np do biografii na wiki jednego z moich byłych profesorów że był agentem KGB i członkiem KCPZPR. Google nie zastąpią zawsze książki.
17. W miarę wyszło znaczy że co 4 ludzi jest w stanie obsługiwać kilka katapult naraz gdzie normalnie to by ledwie starczyło na obsługę jednej, nie wspominając już że raczej sobie nie przypominam jak przeszli szkolenie z obsługi onagerów.

Jak ci się serial podoba to w porządku, ale nie zatykaj tych dziur na siłę.

ocenił(a) serial na 4
LordNeo

Ja ze swej strony polecę starą, ale bardzo dobrą merytorycznie i pisarsko pracę Lidii Winniczuk - "Ludzie - Zwyczaje i Obyczaje - Starożytnej Grecji i Rzymu" wydawnictwo PWN z 1988 roku. Wydanie dwu tomowe. Gdyby choć taką pracę przeczytali scenarzyści, uniknęliby wielu absurdów, a i serial stałby się ciekawszy. Ówczesny świat był tak bardzo różny od naszego, że aby zrobić świetne widowisko, wystarczyło to pokazać, niekoniecznie skupiając się na hektolitrach ketchupu i epatowaniu nagością modelek i chippendalesów.

Khair

Dzisiaj ketchupu już się nie wylewa, większość efektów powstaje cyfrowo:)
O ile "Rzym" wchłonąłem w ciągu kilku dni, to tego serialu za cholerę nie mogę. Jest tak przerysowany i podrobiony efektami pod oglądalność, przy jednocześnie nudnej fabule, że kompletnie nie mogę tego strawić.

ocenił(a) serial na 8
slawkobag

A ja rzymu mnie mogłem,fakt ze powinienem obejrzec chociaż kilka odcinków....w tym znowu wszystko jest takie no,po prostu jazda na maksa!I film moze by sie nie bronił gdyby nie zaj... intryga i w miare przekonywujaca gra aktorów.

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

Oprócz blizn itp itd, to nie mogli mieć wspomnianej, w którejś w poprzednich postach próchnicy bo po tak potężnych ciosach toporami obuchami, pięścią i czym się da nie mieliby większości uzębienia :DDD Żresztą co jakiś czas widać jak jeden albo drugi pluje krwią na arenie po ciosie, a potem wychodzi Kriksos z idealnym wręcz garniturem zębów jak z reklamy blend-a-med. Rozumiem najlepsza opieka lekarska bo gladiator kosztował, ale chirurgów plastycznych i doktorów stomatologii, to chyba Rzymie jeszcze wtedy nie było?
Mimo to - Kocham Ten Serial *_*

ocenił(a) serial na 6
LordNeo

Proponuję zapoznać się ze słowem "afrykaner" zanim ponownie go użyjesz. Do reszty się nie odnoszę, bo i tak po tylu latach pewnie niewiele pamiętasz.

jukatos

Nie czytałam wszystkich wypowiedzi więc nie wiem czy ktoś to już zauważył. Wydaje mi się, że po śmierci Batiatusa i ucieczce gladiatorów Lukrecja nie miała pieniedzy na utrzymanie domu. Co moze jedna kobieta bez śrdoków do życia? Glaber i Ilithia zapewnili jej służkę, jedzenie, odnowili dom czego chcieć więcej.

ocenił(a) serial na 3
Qwertyna71

Może sprzedać wille, lub ją wynająć i żyć skromniej.
Może sprzedać Ashura i też si odepchnie.

Na pewno nie musi się dawać gwałcić niewolnikowi.

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

Ashur nią manipulował. Myślę, że nie zdawała sobie sprawy, że może się od niego uwolnić bez konsekwencji. To psychologia.

agnese_poe

Dokładnie

ocenił(a) serial na 9
Qwertyna71

Batiatus miał potężne długi. Nawet jak je spłacił,to resztę pewnie zajumali powstańcy więc mogła zostać bez środków do życia. Albo nawet Ashur jej zabrał resztę.

LordNeo

Moim zdaniem ten sezon faktycznie jest gorszy od poprzednich, ale mimo wszystko trzyma fason. Gra aktorska jest cały czas na dobrym poziomie. Owszem może i nowy aktor wcielający się w postać Spartacusa nie jest tak dobry jak Andy, ale niestety trzeba się pogodzić ze zminą. Uważam, że Liam powinien w następnym sezonie również grać Spartacusa, bo zmiana aktora co sezon nie ma sensu.
PS: Dla mnie dużo gorszą zmianą jest Nevia.

ocenił(a) serial na 10
LordNeo

Miałem napisać więcej, ale moją wypowiedź skrócę do maximum.

1. Jak chcecie zobaczyć ze szczegółami życie w cesarstwie Rzymskim proszę przełączyć się na Discovery History.

2. Zadam też pytanie, jaki film pokazuje relane sytuacje?

To głownie do lordneo

ocenił(a) serial na 7
JLuc

o ile spartakus 1 był mimo wulgaryzmy rypania i zabijania na arenie np 1 na 100 to i tak zawsze wygrywał spartakus, był całkiem znosny i interesująco wciągający na tyle zeby z zaciekawieniem sledzic do konca to w w Zemsta to oglądałem z nudów i nie mogłem sie doczekac kiedy sie skonczy straszna kicha niechce mi sie rozpisywac bo juz wszystko napisane

ocenił(a) serial na 3
JLuc

Skrócić to co najwyżej można do minimum.
ad.1 Wiem jak wyglądało, nie muszę oglądać, a jak bym nie wiedział to wolałbym przeczytać.
ad.2 Żaden

ocenił(a) serial na 7
LordNeo

1. Wytłumacz mi w jaki sposób właściciele porozumiewali się ze swoimi niewolnikami skoro ci pochodzili z różnych części świata?? ; )
2. Powodem powstania Spartakusa było złe traktowanie gladiatorów więc chyba nie żyło im się tak kolorowo
3. Obejrzyj zdjęcia z filmu na film webie a znajdziesz blizny, przynajmniej część ;)
4. Latem na południu Włoch raczej nie będą chodzić w kożuchach
5. Rzymski legionista na służbie nie będzie paradował w tunice
6.. Zatłukli kilkunastu najemników a potrzebowali broni dla niewolników z wilii oraz kilkudziesięciu Germanów
7. W 2 sezonach Rzymu było podobnie
8. Brak wiedzy na temat w którym się wypowiadasz się kłania
9. Podczas suszy studnie i rzeki wysychają
10. Crixus miał wielkie wpływy wśród powstańców. Vorenus też nie wykupił córki z kopalni ; )
11. Po buncie w szkole gladiatorów Lucretia została bez środków do życia i pozostała na łasce Glabera. Lucretia była nadal właścicielką willi i dlatego po ślubie z Ashurem on został by jej właścicielem szkoły gladiatorów
12. Bo chciała naprawić z nim relacje po tym jak zrozumiała że jest psycholem który może zajść wysoko
13.Ponieważ Ashur znał jej tajemnice przez które mogła stracić pozycję cudownie ocalonej przez co straciła by poparcie Glabera i została bez środków do życia
14. Wulgaryzmy były dopasowane do brutalności. nie oczekuj od gladiatorów lub zbirów wysokiej kultury osobistej. W Rzymie też było pełno wulgaryzmów
15. Bo wszyscy wdowcy szczególnie ci młodzi żyją w celibacie do końca życia. Vorenus tak bardzo kochał swoją żonę a musiał przelecieć Gaję i kilka egipskich dziwek ;)
16. Mnie jakoś nie dziwi fakt że w pościgu za garstką niewolników Rzymianie w tym filmie nie rozwijają szyku bojowego. Weź pod uwagą rozluźnienie w szeregach armii wywołane tym że walczą z niewolnikami a nie z regularną armią. Poza tym liczne klęski rzymskich legionistów którzy byli szkoleni długie lata i podbili pół świata w bitwach z powstańcami Spartakusa to fakt a nie wymysł reżysera
17. Dala mnie zejście kilku wojowników i utorowanie drogi reszcie jest lepszym i mniej ryzykownym pomysłem niż spuszczanie się po kilku linach całej armii
18. Tu się zgodzę ; ) Mnie ogólnie zdziwiło użycie katapult w takiej potyczce

ocenił(a) serial na 3
szajen87

Twoje kontr argumenty są tak bezsensowne, a do tego część w ogóle nie pokrywa się z tematem rozpisanym przeze mnie, tak więc nawet nie chce mi się w dawać w kolejną dysputę tego typu bo już to w tym temacie przerabiałem i marnowałem tylko czas. Wyglądałoby to tak ja bym obalił twoje pseudo argumenty ty napisałbyś nowe i tak w kółko, więc napisze ci po prosto to co innym.

Jak serial ci się podobał to dobrze, mnie nie z powodu wypisanych przeze mnie na początku.
W dyskusje się nie wdam ponieważ z niej nic nie wyniknie, tak jak z kilku innych, szkoda mi na to czasu.

LordNeo

Chyba nie masz jednak nic lepszego do roboty skoro pałujesz się w temacie tego serialu nieustannie. Większość Twoich argumentów jest bez sensu, ale mnie właśnie szkoda czasu na ich wymienianie, bo to jak kopanie się z koniem. Polecam zebrać konkretny budżet, dobrą ekipę i samemu nakręcić serial o Spartakusie. Pozdrawiam serdecznie cytując klasyka

LordNeo

mnie się generalnie podobała historia... Ku*wa ludzie, gdzie przyjemność z oglądania czegokolwiek, żeby potem wszystko po kolei krytykować i wytykać błędy.

Takie coś w Twoim stylu :
LordNeo - nie rozumiem takiego nicku..
1. Nie ma on nic wspólnego z niczym i nie ma głębokiego sensu.
2. Twój awatar woła o pomstę do nieba.. Człowiek, który ustawia sobie wizerunek Erica w postaci Hitlera, boże co on ma na myśli.
..
..
19. Wszystko krytykuje i nic mu się nie podoba. Niezły gbur.

No litości, człowieku, po co takie agresje, każdy ma swoje zdanie i tyle, nie musisz nikomu nic udowadniać...

ocenił(a) serial na 3
owdziej

Przyjemność z oglądania zabrali mi scenarzyści którzy po dwóch w miarę sezonach napisali taki badziew.
Ad1 Nicku rozumieć nie musisz, zresztą twój też nic mi nie mówi i zresztą mało mnie to obchodzi, ale za to nigdy jeszcze nie widziałem nikogo kto się do nicka przypieprza, już nie miałeś się czego czepiać
Ad2 Podobnie jak mój nick, mój awatar to nie twoja spraw, jak nie rozumiesz to ja ci tłumaczyć nie będę. Reszta jak wyżej.
Ad19 Nie wszystko krytykuje i dużo rzeczy mnie się podoba.

Na litość człowieku gdzie ty widziałeś agresje z mojej strony, też mam swoje zdanie i mam prawo je przedstawić, nie miałem zamiaru nikomu nic udowadniać. Jak masz dalej takie marazmy pisać to sobie daruj, bo zaraz dojdzie do tego czemu loguje się raz dziennie, albo w ogóle śmiem tu pisać.

LordNeo

Nie o to chodzi, przepraszam.. Byłem zmęczony po 12 godzinach roboty i jak przeczytałem to to jeszcze bardziej mi się humor spiździł

ocenił(a) serial na 10
LordNeo

Do listy skarg i zażaleń mogę dodać jeszcze absurdalnie białe i kompletne zęby u kolesi, którzy regularnie dostają metalem po gębie :P
A tak serio - niemal cała lista jest jak najbardziej prawdziwa i prawie ze wszystkim mogę się zgodzić (no może poza studnią - jak jest susza to nawet najgłębsza studnia ma to do siebie, że zwyczajnie wysycha więc tu pudło).
Masz rację, że Rzym był świetnym i można by rzec "prawdziwym" serialem. Takie było założenie i tak ten serial odebrałam.
Ze Spartacusem jest nieco inaczej. Nie miał on służyć szerzeniu wiedzy historycznej na temat Rzymu i gladiatorów tylko być krwawą rozrywką dla mas czyli można by rzec, że spełnia podobną funkcję co walki gladiatorów kiedyś. Chleba i igrzysk czyli w tym przypadku Przemocy i seksu można by rzec ;)
Jeżeli spojrzymy na Spartacusa przez pryzmat Rzymu to faktycznie widać masę niedociągnięć i przekolorowań. Jeżeli spojrzymy na niego przez pryzmat przemocy i seksu właśnie, zyskujemy znakomitego serialowego fastfooda, na którego od czasu do czasu mam ochotę. Mi smakowało ;)

ocenił(a) serial na 10
LordNeo

Po chwili namysłu:
1. musieli gadać w jednym języku. Na co ci stado niewolników, z którymi nie możesz się dogadać?
7. wybierali domy położone na uboczu. Nie miał ich kto usłyszeć.
8. oni tam mieli trochę więcej luzu w tych sprawach niż my teraz
9. już pisałam
14. i 15. tu już się czepiasz byle tylko się czepić
16. akurat prawdą historyczną jest, że Rzymianie długo dostawali w dupala od powstańców więc wiesz...
17. to też jest prawda historyczna. Jak dużo ich z tej góry zeszło nie wiem ale faktem jest, że tak to zrobili prawdziwi powstańcy.
12. bo Glaber przestał być cipciakiem i zaczął wreszcie coś znaczyć. Głupio tak zostawić męża, który zaczyna odnosić sukcesy. Poza tym Xena robiła jej niezłą wodę z mózgu.
13. Xena daje się pukać Ashurowi bo on za dużo wiedział i za bardzo mógł jej zaszkodzić. W tym momencie mimo, że to on był niewolnikiem miał większe przywileje u Glabera niż ona.

Rozumiem, że może cię to wszystko razić ale do tego serialu trzeba mieć więcej luzu ;)

ocenił(a) serial na 3
haters_gonna_hate

1. Dużo osób było w tamtych czasach polilingwistami. Do obsługi większości niewolników wystarczyło kilka słów, które zresztą wypowiadał zarządca domu, a nie właściciel (w Rome to dobrze widać), a niewolnicy domowi byli z reguły ludźmi wykształconymi, a nie byle bydło z Gali, więc problem języka tu nie występował. Wiem że te różnice językowe byłyby ciężkie do pokazania, ale np. w Shogunie to się udało, w Rome też próbowano.
7. Tu chodziło o dom w którym Ashur wymordował przeciwnika Glabera i on znajdował się w mieście, wyżej już o tym pisałem.
8. Mnie to nie przeszkadza, ale trochę tego było dużo, bardziej to greckim klimatom odpowiada :)
9. No nie wiem czy taka duża rzeka jak Volturno by wyschła do zera, zresztą wzmianek o takim przypadku też nigdzie nie znalazłem, a ta susza w tamtym roku to w ogóle wymysł (ale już to olać).
12. Częściowo się zgodzę, ale tą smarkule zabiła w ten sam dzień co ją do tego namówiła, więc czy tak wiele w te kilka godzin się zmieniło?
13. Ashur co najwyżej mógł jej naskoczyć, ona była obywatelką Rzymu a on jej własnością, na jedno jej skinienie poszedł by do piachu, a Glaber mógłby się co najwyżej zapienić, nic poza tym. Prawo własności w Rzymie było bardzo mocno sprecyzowane i przestrzegane.
14. Może, ale mnie to trochę przeszkadza, szczególnie że nieraz miałem wrażenie że przeklinają dla samego przeklinania.
15. Wiesz jak przez cały sezon słucham patetycznych przemów o miłości do żony i tych pierdołach to trochę mnie to śmieszy że chwile później już puka kogoś innego.
16. Że zbierali cięgi to ja wiem, mnie chodzi jak to pokazali w serialu a to jest żałosne. Zamiast żołnierzy mogli stawiać manekiny z kijami, zdolność bojowa podobna.
17. To że tak to zrobili to ja wiem, chodzi o to że beznadziejnie to pokazali, wyżej już to pisałem komuś dokładniej nie będę się powtarzał

Moim największym błędem było że do Spartakusa nastawiłem się że zobaczę dzieło pokroju Rome, a tu taka żałość. Pewnie gdybym najpierw kilka razy Rome nie oglądał, łatwiej ten chłam byłoby mi przełknąć, podstawowe błędy by mnie tak nie raziły.

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

1. Powiedz mi jak sobie wyobrażasz serial, w którym postaci nie mogą się ze sobą dogadać? Każdy nawija po swemu, nikt z nikim nie może się porozumieć, w końcu fabuła donikąd nie zmierza, bo niby jak ma coś ruszyć skoro oni siebie nie rozumieją? Takie sceny jak rozmowy Batiego ze Spartakusem to była rewelka, oglądało się to świetnie, również było napisane bardzo sprawnie.
Sam fakt, że Bogowie Areny powstały, z takiego a nie innego powodu tylko pokazuje, że pomysł z wprowadzeniem innych języków (syryjski) przyszedł do DeKighta z czasem i dopiero później postanowił to wykorzystać jeszcze w drugim sezonie.
Oczywiście, ja osobiście, oglądając Zemstę i Niemiaszków, żałowałam, że jeszcze w ludus Agron i Duro nie rozmawiali ze sobą po ichniemu, ale koniec końców rozumiem, że to serial a jego scenarzysta jest człowiekiem i nie jest nieomylny.
7. To serial. Fikcja. Zresztą, chyba wyraźnie widać, że Glaber wpada tam zamaskowany (równie dobrze świadkowie mogli go wziąć za przebranego Spartakusa) a i ludzie Ashura nie wyglądali na rzymskich żołnierzy. Sąsiedzi może i słyszeli, ale Ty na pewno od razu byś biegł prosto w bój, walczyć z bandą gladiatorów? Bo ja nie. A może sąsiad Seppiusza za nim nie przepadał i było mu na rękę, że ktoś go wybija? Sam się schował, z rodzinką i czekał aż łomot się skończy.

Ogólnie teraz nie mam czasu odpisywać na więcej, ale z tego co czytam to prezentujesz zwykłe czepialstwo a nie konstruktywną krytykę. I chyba najwyraźniej nie podchodzi Ci stylistyka tego serialu.

ocenił(a) serial na 3
Kasiek_haz

Takie zatykanie dziur (może, gdyby, jakby, a co jeśli ....) jak ty prezentowali już inni to też na takie wypociny odpowiedziałem wyżej, nie chce mi się powtarzać.

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

a mi się twoich wypocin wyżej nie chce czytać :)

ocenił(a) serial na 3
Kasiek_haz

To poco zawracasz du... ? Idź jadzić gdzie indziej.
[Zdanie zaczyna się z dużej litery]

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

te "Neo" w nicku to nieprzypadkowo, widzę :)

ocenił(a) serial na 3
Kasiek_haz

Aha super, masz racje , tak jak mówisz ... jakże ja się myliłem, bije się w pierś aż braknie mnie słów żeby odpisać na tak konstruktywny post jak twój. Tak więc wygrałeś ten spór który tak mocno uargumentowałeś że słoma z butów mi wypadła, pokonałeś mnie na internetowym forum, tak mocno, że już weź mnie nie gnęb bo się nie mogę pozbierać, a przerwa w gimnazjum mnie się kończy, a jeszcze Zmierzchu nie skończyłem bronić na forum Zjebyiinni.pl. Tak więc zlituj się i nie pisz więcej, nie pogrążaj mnie, ponieważ nie mam siły na takie argumenty odpowiadać.

[Zdanie zaczyna się z dużej litery]

ocenił(a) serial na 9
LordNeo

i jeszcze płeć po drodze zmieniłam, wow
http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2012/01/oh-stop-it-you.png

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones