PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=832293}

Szukając Alaski

Looking for Alaska
7,5 7 483
oceny
7,5 10 1 7483
Szukając Alaski
powrót do forum serialu Szukając Alaski

Looking for Alaska

użytkownik usunięty

„Looking for Alaska” to historia zawieszona pomiędzy „Anią z Zielonego Wzgórza” i „13 Reasons Why”. Od pierwszego tytułu bardziej współczesna, ale i swobodniejsza — jeszcze trochę dziecięca. Od drugiego znacznie mniej drastyczna i bardzo niewinna co jest pokłosiem wciąż obecnej beztroski towarzyszącej dorastaniu głównych bohaterów.

I choć nie ma tu spektakularnych aktów przemocy, brutalnych przestępstw na tle seksualnym, seansów narkotycznych etc., od których młodzieżowe kino nie stroni, a są jedynie tanie wino i papierosy serial ukazuje różne osie ucisku znaczenie bliższe przeciętnym odbiorcom i odbiorczyniom: walkę klas pod postacią różnic i antagonizmów pomiędzy grupą Colonela mieszkającego z matką w niewielkim, acz przytulnym baraku a dzieciakami z zamożnych i szanowanych domów (akcja dzieje się przecież w dość elitarnym high school) czy uprzedmiotowienie kobiet ukazane w różnych niestosownych a często i wulgarnych określeniach chłopców o ich szkolnych koleżankach.

Wspomniany Colonel już na początku zaprzyjaźnia się nerdowatym i wrażliwym Pudge — niedoszłym (może przyszłym) intelektualistą zresztą jak niemal wszyscy w tej kilkuosobowej bandzie — który wprowadza widza i widzkę do całej tej opowieści pojawiając się w nowej szkole, do której przyjeżdża aż z Florydy. Śledzimy intensywny, nadganiający proces socjalizacji nowego ucznia i jego relację z tytułową Alaską jeszcze bardziej zaburzoną niż jej koledzy z klasy. To buntowniczka, rewolucjonistka, która chce zmieniać świat, burzyć patriarchat, przeczytać setki książek, ale przede wszystkim wyrwać się ze swojej nieciekawej pozycji klasowej i rodzinnej, która stanowi bolesną tajemnicę tej na pozór zawsze wesołej dziewczyny. To właśnie elitarny Culver Creek jest dla nastolatki szansą na awans i lepsze życie co zmusi ją desperackich czynów niezgodnych ze szkolnym i jej własnym kodeksem etycznym.

Cały stworzony tu obraz młodych ludzi którzy, choć nie żyją w celibacie i nie są abstynentami, to mają jednak swoje wartości, cele i (dość zinfantylizowane) intelektualne zacięcie wygląda bardziej zachęcająco i mniej jednowymiarowo niż w innych serialach o adolescentach. Jako że bardzo ważnym jego punktem jest właśnie walka o klasowy awans (śledzimy historię głównie z perspektywy uczniów wywodzących się raczej z warstwy robotniczej i spauperyzowanej klasy średniej) jesteśmy skłonni do zastanowienia się o przyszłości tych sympatycznych dzieciaków. Może faktycznie rewolucyjne zacięcie Alaski Young ma szansę zmienić Amerykę, Miles Halter będzie częścią nowego pokolenia amerykańskiej inteligencji, a Chip Martin kupi mamie wymarzony dom?

Wszystko to dzieje się w czasach kiedy nie było jeszcze smartfonów, mediów społecznościowych a internet służył tylko do wysyłania e-maili, w szkole przypominającej raczej letnią kolonię, której uczniowie żyją w uroczych daczach niżeli typowy kampus innych tego typu instytucji. Wszystko przy zachowaniu pełnej reprezentacji genderowej, etnicznej etc. Jest imigrantka z Europy Środkowo-Wschodniej, dziewczyna z rodziny dysfunkcyjnej, nieśmiały chłopak z typowego amerykańskiego domu, wychowywany przez samotną matkę przedstawiciel mniejszości rasowej. Jest to niewątpliwe rozszerzenie naszych perspektyw. To atut — choć dziś również i standard — całego serialu.

Tak napisane, że aż mnie zaciekawił ten serial.

ocenił(a) serial na 9

Fajnie napisane. Dodałbym jeszcze wątki egzystencjalne, które stanowią ważną oś filmu, szczególnie w dwóch ostatnich odcinkach. Dzięki nim obraz zyskuje refleksyjność, niezależnie od poziomu, na jakim się to dzieje (jak by nie było, jest to film przede wszystkim dla młodzieży). Polecam tym, którzy chcą podumać, czym są życie, przyjaźń czy miłość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones