PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=96843}

Tajemnice domu na wzgórzu

The Tenant of Wildfell Hall
7,1 838
ocen
7,1 10 1 838
Tajemnice domu na wzgórzu
powrót do forum serialu Tajemnice domu na wzgórzu

Bardzo dobra ekranizacja rewelacyjnej książki. Świetne role Ruperta Gravesa i Toby'ego Stephensa, ciut słabsza Tary Fitzgerald. Piękny zimny klimat który uzupełnia idealnie dobrana muzyka i jak zwykle w tego typu produkcjach BBC wspaniała sceneria i kostiumy.
Na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę i polecam wszystkim fanom tego typu produkcji.

użytkownik usunięty
beksi

Podobnie oceniam od strony gry aktorskiej. Co do samej ekranizacji, trochę za duże skróty w scenariuszu. Tzn wiadomo, że nie da się ich uniknąć i nie uważam, że np trzeba było bardziej rozwinąć historię jej małżeństwa, bo to akurat zostało pokazane znakomicie mimo skrótów. Raczej miałam niedosyt jeżeli chodzi o pokazanie rozwoju znajomości z Gilbertem Markhamem. Ale z drugiej strony nie wiem, na ile można było to bardziej rozwinąć - może po prostu było mi trochę za mało Toby'ego Stephensa;) (którego swoją drogą ubóstwiam za jego późniejszą rolę w 'Jane Eyre'). Inna sprawa, że jestem zachwycona książką, a wtedy zawsze trudno być całkowicie usatysfakcjonowanym adaptacją. Zawsze wydawało mi się, że Anne Bronte jest uważana za najmniej istotną z trzech sióstr, tymczasem powaliła mnie tym, w jaki sposób podjęła trudny (a właściwie niemal zakazany w jej czasach) temat. Do tej pory przeczytałam tylko trzy książki sióstr Bronte: Wichrowe Wzgórza, Jane Eyre i właśnie tę, ale na tej podstawie widzę, że twórczości żadnej z nich nie można lekceważyć.

Jeszcze co do muzyki, mam małe zastrzeżenie, że jest moim zdaniem sama w sobie przepiękna, ale momentami zbyt narzucająca się. Być może to przez te chórki, bo jednak zawsze muzyka wokalna przyciąga uwagę bardziej niż instrumentalna. Ale to moje osobiste odczucia.

Zgadzam się jeśli chodzi o Toby'ego, odkąd obejrzałam go w Jane Eyre, jest to jeden z moich ulubionych aktorów i niemiałabym nic przeciwko gdyby było go tu dużo więcej. Jeśli chodzi o skróty to nie jestem dużą purystką kiedy chodzi o adaptacje moich ulubionych książek, dlatego nie przeszkadzało mi to. Największe znaczenie ma dla mnie uchwycenie klimatu oraz ducha książki i w tym serialu moim zdaniem to się udało.

Zgadzam się również ze wszystkim co napisałaś o tej książce, ja przeczytałam prawie wszystkie powieści sióstr Brontë, została mi tylko Villette. Uważam że The Tenant of Wildfell Hall to obok Shirley napisanej przez Charlotte, najbardziej niedoceniona książka sióstr.
Przy okazji polecam ci Shirley bo uważam że jest naprawdę rewelacyjna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones