PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=769361}

Terror

The Terror
7,4 14 712
ocen
7,4 10 1 14712
7,5 8
ocen krytyków
Terror
powrót do forum serialu Terror

rzeczywistosc

użytkownik usunięty

wiadomo co naprawde zaszlo? jak wszystko sie skonczylo? zachowaly sie jakies dzienniki pokladowe?

"Long story short": oba statki/okręty - HMS Erebus i HMS Terror - utknęły w lodzie na dwie zimy, próbując zbadać oddziaływania magnetyczne oraz przepłynąć "przejściem północno-zachodnim". Zapasy paliwa (dopiero co wyposażono oba w silniki parowe) wystarczały maksymalnie na 12 dni; mniejsza o większość szczegółowych zapasów zabranych przez załogi. Wszystkim 130 członkom załogi zaczynały dokuczać zapalenie płuc, gruźlica, zatrucie ołowiem (na skutek źle zakonserwowanej żywności z puszek oraz wad w filtrach wody na statkach) - i inne przypadłości, wkrótce wycieńczenie i głód. Część ludzi z obu załóg postanowiła udać się na południe, do oddalonego o 600 mil (970 km) Fortu Resolution, należącego do Kompanii Hudsońskiej. Część załogi HMS Terror prawdopodobnie próbowała statkiem zawrócić (przypuszczalnie pod rozkazami Croziera), gdyż wrak odnaleziono ok. 100 km od HMS Erebus. Nikt nie przeżył z całej ekspedycji; na niektórych szczątkach ludzkich, jakie odkryto, zachowały się ślady kanibalizmu - doniesienia o tym zachowaniu płynęły już wcześnie od Innuitów. Podejmowano wiele wypraw poszukiwawczo-ratunkowych; niejednokrotnie natrafiano na szczątki ludzi lub obozowisk nie-Inuickich, sporadycznie na notatki Franklina. Dopiero jednak w 2014 r. zlokalizowano obydwa wraki, w całkiem dobrym stanie, w pobliżu Zatoki Terror (nazwa od statku) i Wyspy Króla Williama. W stosunku do serialu więc sprawa całkiem świeża :) No i przez ponad 150 lat te statki i ekspedycja Franklina przewijały się w różnych dziełach kultury - m.in. u J. Conrada czy J. Verne'a; Franklin sam, mimo porażki wyprawy, jest w UK uważany za bohatera. mam nadzieję, że pomogłem trochę :)

użytkownik usunięty
IndianaKingston

dziękuję bardzo, przygnębiająca sprawa. Coś czuję, że dziś łatwo nie zasnę :)

ocenił(a) serial na 9

Miałem dokładnie tak samo. Pamiętam, że nie mogłem spać kiedy 2 lata temu czytałem 'Terror' Simmonsa i gdy byłem pod koniec książki okazało się, że odnaleziono wrak HMS Terror.
Dobrze pamiętam jak czytałem o tym na portalu National Geographic i mój wzrok wędrował to na książkę, to na pulpit. Oczy jak 5 zł i szczęka na biurku :D

użytkownik usunięty
Lukas_Art

o.O niezły zbieg okoliczności :)
Fajnie, że w ogóle tutaj tak dużo czytelników

ocenił(a) serial na 9

Wielu ludzi czekało na ten serial. Bo i w Polsce jest cała masa maniaków Simmonsa i samego 'Terroru'. Wbrew pozorom Polacy - kiedy już czytają - czytają dobre rzeczy :)

użytkownik usunięty
Lukas_Art

prawda, dało się zauważyć na paru rankingach :)

ocenił(a) serial na 9
IndianaKingston

Ciekawe dokumenty (ale po angielsku):
https://youtu.be/89Bwy-Pz7JI
https://youtu.be/Wg9Z3EyJ5DU

użytkownik usunięty
Ksiadz_Pistolet

o, dziękuję. Są eng suby, super :)

IndianaKingston

Warto wspomnieć że John Rae wykazał niepowodzenie wyprawy Franklina i wyznaczył końcowy odcinek północno-zachodniego przejścia. Niektórzy do dzisiaj wierzą w sukces Franklina. Siła oddziaływania angielskiego odkrywcy nie przetrwała jednak próby czasu w starciu z faktami jakich dostarczył John Rae. To szkocki lekarz podróżnik jest dzisiaj bohaterem na Wyspach

ocenił(a) serial na 7

Żaden z członów wyprawy nigdy nie powrócił. Liczne wyprawy poszukiwawcze odnajdywały jedynie szczątki załogantów, same statki odnaleziono dopiero w 2014 (Erebus) i w 2016 (Terror) na dnie morza przy pomocy robotów.
Więcej na ten temat:
http://www.focus.pl/artykul/czlonkowie-ekspedycji-johna-franklina-zjadali-swoich -towarzyszy
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/tego-nikt-sie-nie-spodziewal-state k-hms-terror-odnaleziony-po-168-latach
https://zeglarski.info/artykuly/slyszeliscie-o-wyprawie-franklina/

Jestem właśnie w trakcie czytania książki "Terror" na podstawie, której jest serial, polecam przeczytać, bo książka jest naprawdę niezła. Zawiera wszelkie zebrane informacje jak i legendy Eskimoskie...

użytkownik usunięty
Ageha

Dziękuję bardzo, tajemnice takich historii mnie zawsze dręczą i fajnie jest co nieco wyklarować.
Thx za polecenie książki :)

ocenił(a) serial na 4

Myśle, ze na pewno ciągnęli po kamorach łodzie pełne porcelany i sztućców :p. Książka, zapewne, jest dobra, sama historia-świetna. Ale serial....dla mnie totalna porażka. Skopany temat. Brak logiki na każdym kroku, wątek 'potworka'...masakra. Ani to straszne, bo wygląda toto jak jakiś potworek z filmowego wiedźmina (równie udany) ani śmieszne. I pełno nuuuudyyyy. Straciłem 10h życia na to "dzieło".

poziom

rozumiem że Vikingowie to "dzieło" które bez koloryzowania pokazuje życie wikińskich plemion serial w 100
% logiczny na każdym kroku skoro oceniasz na 8

ocenił(a) serial na 4
guga_buzka

Nie, źle rozumiesz i mylisz pojęcia. To samo można zresztą napisać o równie wysoko przeze mnie ocenianych Grze o Tron czy Stranger Things. Tylko w tych serialach jest jakaś akcja, postaci są wraziste i, tak, mimo że to fantasy/sci-fi występuje jakieś minimum logiki. To samo w wikingach. Nie zauważyłem jakoś, żeby był aż tak nielogiczny jak Terror. I, oczywiście, jest tam też sporo fantastyki itd. ale ma to wszystko ręce i nogi, czego w Terrorze nie widzę.
Ale to nie znaczy, że komuś (np. Tobie) nie może się podobać. Napisałem to, co napisałem tylko po to, żeby ktoś kto jeszcze nie oglądał a po 2 odcinkach ma podobne odczucia, nie łudził się, ze dalej będzie lepiej. Jak komuś się będzie podobało, to moje odczucia i tak będą mu obce. I dobrze.

poziom

serial jest swietny, a ty gustujesz w kaszanach i tyle

ocenił(a) serial na 4
guga_buzka

Bo ty tak mówisz...hahahah, dziecko, wiesz co to znaczy mieć swoje zdanie? Nie? No to ja mam swoje.
A jak wg Ciebie takie Black Mirror, Dark, Fargo i wiele innych, które wysoko oceniam, to 'kaszany' to wiedz, że jesteś w mniejszości, a czy tego chcesz czy nie, decyduje większość.

ocenił(a) serial na 5
guga_buzka

guga - nie zabieraj głosu.

Bokciu

Bokciu - morda w kubeł

Bokciu

idz z tego forum oglądąć sobie BOTOKS

ocenił(a) serial na 5
guga_buzka

Botoks to wbrew pozorom bardzo prawdziwy film, w przeciwieństwie do prymitywnego CGI bestii, oraz totalnego braku realizmu w kwestii niskich temperatur panujących na zewnątrz.
I nie bądź taki cham...

użytkownik usunięty
poziom

dla mnie tez bardzo nudne. Zmarnowany potencjał tematu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones