PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10021511}

Velma

2,2 3 412
ocen
2,2 10 1 3412
Velma
powrót do forum serialu Velma

A teraz zrobili ją czarną lesbijką? WTF? Oglądałem Scoobiego jako szczeniak i serio jestem odrobinę zdezorientowany teraz. Amazon chyba za mało pieniędzy wtopił na forsowaniu poprawności politycznej by reszta się nauczyła że to się nie opłaca. Mała Syrenka - ten sam temat. Go woke, go broke. To teraz w ramach tej samej poprawności Czarną Panterę niech zagra Robert Downey Jr. Bo czemu nie? Jak w tamtą stronę to działa to niech działa i w tą.

Nie neguję tego że to może być udany serial, ale może zamiast ingerować w ucementowaną już charakterystykę danej postaci może lepiej jest po prostu stworzyć nową i oryginalną?

Sportwell

Niestety nietrafiony argument. W przeciwieństwie do Velmy i Arielki, kolor skóry Czarnej Pantery ma znaczenie dla samej postaci. Bardziej pasowałoby obsadzenie Downeya np. w roli Falcona.

Star_Man

Robert już grał czarnego w Tropic Thunder. Dałby sobie radę i jak najbardziej pasowałby do roli Czarnej Pantery.

ocenił(a) serial na 1
Star_Man

rasista czarna pantera może być biała ty rasistofobie 1!

Star_Man

No kto by pomyślał, że dla "Czarnej Pantery" jest ważny, ale już postacie historyczne można przerabiać pod afroamerykanów.

Bilet95

No cóż, Ben Affleck zagrał meksykanina, wielu białych aktorów grało Jezusa(!) etc., więc najwyraźniej postaci historycznych się to nie tyczy.

Star_Man

No faktycznie, meksykanie to są przecież czarni. Tak samo jak żydzi.
Ale jakoś nie przeszkadza wam robić listy, jak to "czarne postacie grali biali", choć większość waszych zarzutów nie dotyczy zmian czarnych na białych.

Bilet95

"Wam"?

Star_Man

A przepraszam, twierdzisz, że te wszystkie teksty o whitewashingu, to jedna osoba piszę?

Bilet95

Pewnie nie, ale ja nigdy takiego tekstu nie napisałem.

Star_Man

Powyżej tak, napisałeś.
Ale to klasyka, bronić zmieniania koloru skóry z białego na czarny, ale krytykować w drugą stronę.

Bilet95

Żydzi są czarni?? Nieźle XD

leszek_kw

Zgodnie z lewicą z USA, tak. W końcu się burzyli, że Jezusa powinni grać czarnoskórzy.

Star_Man

. . . Co do czarnej pantery, mogli go zastąpić Hunterem (White wolf'em) . . . I zrobić białego królem wakandy.

Star_Man

W przypadku Arieli kolor skóry ma właśnie ogromne znaczenie. No chyba, że wierzysz w to, że osoba żyjąca całe życie pod wodą, jest w stanie posiadać pigment, który czyni ją czarnoskórą mimo tego, że pod wodą raczej upałów nie ma.

Nekros97

W sumie idąc tym tokiem rozumowania, to Arielka powinna być trupio-blada. Czyli nie posiadać wcale pigmentu w skórze.
Z drugiej strony trochę śmieszny argument, bo jak Arielka oddychała pod wodą? Dlaczego miała tak nie hydrodynamiczną anatomię? Po kiego grzyba były jej te włosy? Gdyby naukowo wziąć Arielkę na warsztat, to historia nie ma sensu.

ocenił(a) serial na 1
argonium40

Niebieska by za to pasowała jak ulał xD

Sportwell

Może świrowała z Kudłatym, ale niewątpliwie ciągnęło ją też do Johnny'ego Bravo ;)

ocenił(a) serial na 6
Sportwell

Najlepiej by wyszło gdyby była bi. A sam serial nie jest zły choć postać velmy jesr najgorsza z „głównych bohaterów”

ocenił(a) serial na 1
Sportwell

Dokładnie czemu nie stworzą coś własnego tylko muszą psuć klasyki :d (i już walić kolor skóry, ale żeby w tym serialu nie było Scoobiego to jakiś żart XD)

Alan_46

No właśnie reżyserka podobno przyszła z pomysłem na serial animowany, który NIE był w uniwersum Scooby'ego. HBO miało się przestraszyć, że nikt tego nie obejrzy i puściło serial pod warunkiem, że zostanie podpięty pod jakąś znaną markę z gotową widownią. Efekt znamy, bo trudno oczekiwać w takiej sytuacji, że będzie coś takiego zrobione dobrze. Może w końcu po ostatnich przykładach Hollywood się nauczy, że powinno się chociaż ogarniać DLACZEGO dane uniwersum jest lubiane. Szczególnie gdy zmiana koloru skóry trzech postaci na niebiały to najmniejszy problem (większy, gdy jedyną białą karze się za bycie białym facetem), choć sądzę że gdyby to w drugą stronę miało zadziałać, byłby straszliwy krzyk.

ocenił(a) serial na 1
Gandalf13

myślę iż niedocenili widzów i myśleli iż fanbase scoobiego doo jest nieliczny

a do tego woke-culture w#$ierd3la się wszędzie z swoją ideologią. w skrócie woke-culture to ideologia hipokryzji, seksizmu i rasizmu

Sportwell

To nie Amazon, tutaj HBO się popisało.

ocenił(a) serial na 1
Yoszu33

Przecież to właśnie napisał przygłupie.

Sportwell

Ale pie"dolenie xD W filmografii od dawna jest znany tzw. whitewashing, czyli właśnie osadzanie białych ludzi do ról które powinny zostać odgrywane przez czarnych, czy Azjatów. Nie przypominam sobie, aby wtedy ktoś z was miał problem, że biali ludzie odgrywają rolę które powinni grać ludzie innej rasy.

Trossard

Mógłbyś to podeprzeć jakimś przykładem?

argonium40

Było parę westernów i filmów.

toyminator

Nie to miałem na myśli "jakimś przykładem", bo "Było parę..." to nie jest żaden argument.

argonium40

John Wayne - Czyngis Chan (w sumie podobny).

argonium40

Pierre Brice w rolach Winnetou.
A także nagminne granie Indian przez białych aktorów. "Jesień Czejenów" (np. Ricardo Montalban jako wódz) i chyba wszystkie westerny o Indianach produkowane do lat 80. włącznie.
Jednym z pierwszych westernów o Indianach, w których faktycznie przed kamerą pojawili się Indianie, był "Tańczący z wilkami" z 1990.

ocenił(a) serial na 1
Trossard

to podlinkuj takie filmy, chętnie będę widział w nich problem, nie jestem hipokrytą. Jak by blade'a miał biały zagrać to też miałbym problem. Także naginasz rzeczywistość

Edward_Acki

Chociażby Angelina Jolie w filmie Wanted gdzie grała Fox, która oryginalnie (W komiksach) była czarnoskóra. Takich przykładów jest tyle, że ciężko byłoby mi przytoczyć każdy z nich.

Trossard

Gdybyś znał ich tak wiele, to potrafiłbyś bez problemu rzucić kilkoma, a dałeś dosłownie jeden, pisząc, że jest ich wiele, no i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że zrobiłeś to z dużym trudem.

ocenił(a) serial na 2
argonium40

https://www.health.com/mind-body/health-diversity-inclusion/whitewashing

proszę tu artykuł, znalazłam, bo mi się jęzora strzępić nie chce

ocenił(a) serial na 1
beczka_diogenesa

Serio? Podsyłasz mi artykuł w którym ktoś płacze przez tak zwany Whitewashing? Podaje przykłady, opisuje jak bardzo jest to złe i krzywdzące, ale nie widzi problemu gdy to samo dzieje się w drugą stronę? Czy to jest zemsta taka za te wszystkie lata? ;) Ja przynajmniej nie jestem hipokrytą jak wy i nie popieram ani black, ani whitewashnig i sprzeciwiam się temu. Wy musicie toczyć ze sobą wojny bo was poszczuli :)

ocenił(a) serial na 1
Trossard

To teraz patrz na mnie.
Co za profanacja, jak mogli dać białą Angeline w roli czarnoskórej bohaterki komiksu. Nie lubię takich zmian i bojkotuję ten film z Angeliną. Dam mu zaraz 1 za to, że tak zrobili. Nawet nie wiedziałem, że taki film istnieje, ale za takie coś dostanie pałę.
Widzisz? Także, żadna hipokryzja jak sobie próbujecie dopisać. Nie obejrzałbym blade'a, gdyby nagle miał go zagrać biały. Tak samo by mnie raził jak czarna velma, więc nie wmawiaj mi i innym, że w drugą stronę to nie działa.

ocenił(a) serial na 1
Edward_Acki

Ty, ale w komiksie ona mocno opalona, ale biała, bo sprawdzam właśnie, że nawet włosy proste, także fajny przykład :)

ocenił(a) serial na 1
Sportwell

Czy Wy naprawdę nie sięgacie na filmwebie dalej niż kolor skóry czy orientacja seksualna? Naprawdę to Was (a przynajmniej dość sporej części) najbardziej mierzi w tej produkcji? Ten serial ma tyle wad, że zmiana koloru skóry czy seksualności to w tym przypadku najmniejszy problem, naprawdę. Oczywiście Velma to jakiś obrzydliwy żart, 1/10. Owszem, masakruje markę Scooby-Doo, ale nawet jako osobny twór zasługuje maksymalnie na 3/10. Jest jeszcze szansa, że w późniejszych odcinkach będzie lepiej, jednak po obejrzanych przeze mnie 1,5 odcinka naprawdę chcę zapomnieć o tej produkcji. Nawet netfliksowy spinoff Wiedźmina tak mnie nie obrzydził.

Mac Cry

Obawiam się, że to nie widzowie sprowadzają wszystko do poprawności politycznej lecz showrunnerzy, dla których owa poprawność i pouczanie widza jest priorytetem, z kolei reżyseria, scenariusz i aktorstwo są sprawami drugorzędnymi. Jako dziecko lat 90, które również oglądało Scoobiego, wydaje mi się że te priorytety należy przywrócić na swoje miejsce, nawet jeśli oznacza to że rzekomo uciskana mniejszość będzie tym urażona.

Deakon_Black

A rzekomo uciskana mniejszość nie może sobie kręcić własnych filmów? Kreować własnych marek i bohaterów tylko kraść cudze i przemalowywać? Dziwne to.

ocenił(a) serial na 1
Deakon_Black

Kiedy oglądałem scoobiego jako dziecko, nie domyślałem sie, że scooby i kudłaty byli wiecznie najarani i na mega świni wciąż szukali jedzenia, a Fred z Daphne pukali się po kątach. Umknęło mi to.

ocenił(a) serial na 1
Edward_Acki

Z tego powodu osamotniona Velma została femi rasi lesbi. Nikt na nią uwagi nie zwracał to teraz wraca z takimi problemami psychicznymi, że zgarnia całą uwagę :)

ocenił(a) serial na 1
Deakon_Black

Ujmę to inaczej: nie zwracam zbyt dużej uwagi na flagę LGBT namalowaną na samochodzie, który ma kwadratowe koła, odwrócono kierunki skrętu, a fotel kierowcy jest obrócony bokiem. Może i ta flaga nie pasuje do tego samochodu, ale to nic w porównaniu z wymienionymi udziwnieniami.

Mac Cry

"Owszem, masakruje markę Scooby-Doo, ale nawet jako osobny twór zasługuje maksymalnie na 3/10." - piszesz to jako osoba która dała 1...

ocenił(a) serial na 1
Radek_Traczyk

No i? Masakruje markę S-D, więc dałem 1. Użytkownicy fw potrafią do*ierdolić się dosłownie do wszystkiego...

Sportwell

Wytłumaczcie mi coś ludzie. Jeśli ty oglądałeś, i ja oglądałem, różne wersje Scooby doo, to na gle nie może być innej, bo ty pamiętasz inną? Co to za głupie rozumowanie? Że coś było takie i siake, to nie znaczy że nie mogą zrobić innej wersji, nie związanej z poprzednimi. Przecież stare bajki istnieją i mają się dobrze. To jest po prostu inna wersja. Traktujcie to jako inna rzeczywistość. Wiecie, gdyby świat był normalny od lat, to Velma mogła być czarna zawsze. Ale że t oUSA zawsze decyduje o tym, jak ma wszystko wyglądać, to logiczne że kiedyś czarnych tak nie pokazywano, a teraz są czasy inne, to jest większa różnorodność. Też mi średnio leży, robienie tego samego, tylko inne kolory skóry oraz inne płcie czy orientację, ale cóż, to najmniejszy problem, bo to po prostu inna wersja, stare bajki dalej są, nikt wam nie każe tego oglądać. Pomijając już to, że ta bajka jest po prostu słaba.

toyminator

Ależ oczywiście, że mogą se robić inną wersję, ale widzowie mają przecież prawo taką wersję oceniać po swojemu.

toyminator

Skoro my nie musimy krytykować serialu który się nam nie spodobał, tak samo tobie jeśli nie podobają się nasze komentarze to nie musisz ich czytać.

Niezależnie od tego czy dzieło jest dobre czy nie, to zawsze każdy ma prawo je skrytykować.

ocenił(a) serial na 1
toyminator

Sęk w tym, że serial jest beznadziejny i obraźliwy nawet w oderwaniu od marki Sooby-Doo, a to, że jest z nią związany przelewa czarę goryczy. Ten serial ma znacznie większe problemy niż orientacja bohaterów czy ich kolor skóry. Jedyne co te postacie moją wspólnego z poprzednimi wersjami, to garderoba.

ocenił(a) serial na 1
toyminator

Kiedyś była wspomniana przez Ciebie "wyższość białych", ale czy nie jest równie zła aktualnie podawana "wyższość nie-białych (zazwyczaj ciemnoskórych)"? Przecież nic zdrowego nie wyjdzie z tego. Są serie które mają i równowagę i dobre oceny. Można tylko żałować że jest ich tak mało

Sportwell

Nie czarną a hinduskę, to nadal brzmi mega biednie ale zwracam uwagę na detal. Być to pomysł żeby zrobić coś aż tak mocarnie złego by nikt w to nie mógł uwierzyć i obejrzał.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones