PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119350}
5,5 30 377
ocen
5,5 10 1 30377
4,0 3
oceny krytyków
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin

Ponieważ po wielu latach rozłąki z serialem "Wiedźmin" postanowiłem go sobie odświeżyć,
napiszę tutaj co o nim myślę. Moje wrażenie jest o dziwo pozytywne. Przed oglądaniem
nastawiałem się na coś o wiele gorszego

Co prawda efekty specjalne są do niczego, jest ich zresztą mało, więc nawet nie ma co ich
oceniać. Nie psują zbytnio mojej ogólnej oceny serialu, ale dla sprawiedliwości wliczę tę wadę do
końcowej oceny.

Historia i scenariusz za to jest świetny, a to dlatego, że bazuje na opowiadaniach Sapkowskiego.
Jedyny dość spory mankament to niezgodność z tymi opowiadaniami xD Ale traktowałem to jako
film bazujący na opowiadaniach, a nie jako ich wierne odwzorowanie, dlatego nie będę go oceniał
przez pryzmat książek.

Muzyka nadaje filmowi niesamowity, słowiański klimat, a do tego krajobrazy, które są po prostu
swojskie czyli to też na plus.

Gra aktorska - w wielu miejscach miałem wrażenie, że podstawiali przypadkowych ludzi co nigdy
nie grali w filmach (pewnie tak było) i odgrywali swoje role niesamowicie sztucznie. Jest za to dużo
innych postaci, które zostały dobrze zagrane, a Żebrowski jako Geralt to naprawdę trafiony wybór.
On ratuję kwestie aktorstwa w tym filmie. Na tą chwilę nie wyobrażam sobie nikogo innego, kto by
mógł lepiej odegrać tę rolę.

Efekty specjalne - 2/10.
Fabuła - 8/10
Muzyka - 8/10
Gra aktorska - 7/10 (za rolę Żebrowskiego)
Klimat całokształtu - 8/10

Średnia = 33 / 5 = 6,6
Zawsze staram się oceniać filmy obiektywnie. Tak jest i w tym przypadku. Subiektywna ocena jest
jednak w małym stopniu wliczana, dlatego dla całego serialu daję z czystym sumieniem ocenę
7/10 z sentymentu do Wiedźmina i miłego zaskoczenia, mimo złych opinii. W Wiedźminie był ten
klimat, którego oczekiwałem.

Polecam serial każdemu kto jeszcze nie oglądał i zalecam oglądanie go z lekkim dystansem,
biorąc pod uwagę, że to stary, polski film oraz nie patrząc zbyt bardzo na książki. To tyle

Qyzu

Gdzie obejrzałeś serial, jeśli wolno wiedzieć? Jak był emitowany, miałam 8 lat i nie mogłam go oglądać :) (rodzice...), a z chęcią bym obejrzała.

ocenił(a) serial na 7
achuga94

Na youtubie są wszystkie odcinki ;)

Któryś z odcinków miał jednak dźwięk opóźniony do obrazu, więc obejrzałem go gdzie indziej. Szukałem w googlach, ale już nie pamiętam strony dokładnie.

ocenił(a) serial na 5
Qyzu

Z ciekawosci zacząłem oglądać ten serial i póki co oceniam go 6/10, początek był na prawdę niezły i jestem dopiero w połowie 1 sezonu. Książki to nawet nie ma co do tego porównywać niemniej jednak uważam, iż wszelkie konwersacje i gra aktorska na prawdę mogą się podobać, przynajmniej w pierwszych odcinkach (dalej nie wiem jak to leci). Szkoda, że potwory są zrobione w tak beznadziejny sposób, ale cóż poradzić...
Mam nadzieję, że kiedyś HBO weźmie się za powieść Sapkowskiego i nagra ją z rozmachem,

achuga94

jest na zalukaj...tv :)

achuga94

Tu jest serial w jakości HD. No przynajmniej dźwięk i obraz jest dużo lepszy od pierwotnego no ale wiadomo jakość hd to nie jest :)
https://www.youtube.com/watch?v=dqPZNRhIIQ4&index=1&list=PLI07qEX7yyuCeAwwTT4IHA CsXcmC2q4i8

Co do serialu, jak najbardziej polecam dokładnie tak jak to napisał Qyzu. Serial jest dobry o ile nie patrzy się na niego na wierne odzwierciedlenie książek ale na film bazujący na opowiadaniach. Z czystym sumieniem 7/10. Muzyka jak i gra Żebrowskiego i Zamachowskiego jest świetna. I choć Jaskra w opowiadaniu sobie inaczej wyobrażałam to Zamachowski do tego serialu świetnie pasował i odtwarzał swoją rolę. Plus brawo za śpiew :D

Qyzu

Wlasnie skonczylam ogladac (po paru latach przerwy) i rowniez bardzo pozytywnie, az zaluje, ze nie ma wiecej odcinkow. :D

Dreamsnaina

Mam to samo. Nastawiłam się na "łagodną żenadę" (i o tym samym uprzedziłam chłopaka, który nigdy Wiedźmina nie oglądał), a ze zdziwieniem spostrzegliśmy, że świetnie się bawimy i serial nam się szczerze, autentycznie podoba. Jeśli tylko przymknąć oko na słabe efekty specjalne i dać sobie spokój z fanatycznym porównywaniem do książek, to wtedy serial ogląda się świetnie. Mozna z czystym sumieniem docenić klimat, świetną muzykę, w większości zadowalającą grę aktorską i to, że na ekranie przewijają się same znane twarze w zapomnianych rolach (Olbrychski jako elfi król, "Badura z Kiepskich" jako diabeł, Agata Buzek jako tragiczna księżniczka, nawet znany i kochany Paździoch się przewija), co tylko dodaje uroku. Ludzie odpowiedzialni za casting się spisali, także stroje są ok (choć trochę mnie raziło, że wyglądały jak idealnie nowe, czyste i gładkie), plenery swojskie i klimatyczne. Zamachowski urodowe braki nadrabia wokalem i niewątpliwym wdziękiem ;)
Ogólnie jak najbardziej na +

ocenił(a) serial na 7
Dreamsnaina

po latach przerwy zacząłem oglądać serial w tv i powiem że jest naprawdę niezły i wart obejrzenia

Qyzu

Przyszedłem tutaj własnie żeby napisać, że patrząc na to ile lat temu ten serial powstał i uwzględniając żenująco niski budżet to serial naprawdę dawał rade. Ale widze ze ktos wstawil posta z dokladnie takimi samymi odczuciami co moje. Ogladalem ten serial w tamtych czasach w tv. (czekalem na kazdy odcinek bo wiedzmina wszystkie 7 ksiazek pochlonalem w kilka dni, a konczylem ostatnia część jakoś o 3-4 cały podniecony)

Nie daruje im tylko yennefer, bo grazyna wolszczak W OGOLE TAM NIE PASOWAŁA.
A muzyki slucham do dzis czytajac po raz enty wiedzmina :)
https://www.youtube.com/watch?v=q9XJMuiybqQ
https://www.youtube.com/watch?v=IDmJXOjDBFM

Muzyka była naprawdę genialna.

użytkownik usunięty
Qyzu

Muszę na samym wstępie napisać, że w swoim czasie czytałem prozę Andrzeja Sapkowskiego, zaś na filmie byłem nawet w kinie. Co prawda słyszałem, że film jest dość żenujący, ale mimo to bardzo chciałem go obejrzeć... No cóż, nie zrobił on na mnie dobrego wrażenia i niech będzie to najłagodniejsze określenie. Jednak co do serialu, mam zdanie nieco odmienne... Rozumiem, że każdy kto czytał Sapkowskiego złapie się za głowę od samych zmian fabularnych w stosunku do książki. Ciężko zrozumieć, czemu z wiedźminów w dwóch pierwszych odcinkach zrobiono samurajów; ciężko przyjąć do wiadomości, że oto pojawili się wiedźmini płci żeńskiej, trudno nam przełknąć, że Geralt jest przedziwnym eksperymentalnym wiedźminem-hybrydą (choć to akurat wcale jest głupie), itd... O licznych zmianach fabularnych między opowiadaniami o wiedźminie a fabuła serialu nie ma co wspominać, jest ich wiele, być może zbyt wiele. Jestem to jednak w stanie przeżyć. Serial, podobnie jak film pełnometrażowy, razi nas kiepskimi efektami specjalnymi, no ale takie jest właśnie polskie kino i chyba też muszę się z tym pogodzić. Denerwują też niektórzy aktorzy, nieco źle dobrani do ról. Tym nie mniej serial mi się podobał. Najgorsze, że sam do końca nie jestem w stanie powiedzieć czemu. Postaram się jednak wyszczególnić, to co mi się podobało:

- muzyka
- kreacja postaci wiedźmina jako osobnika zgorzkniałego i doświadczonego przez życie
- całkiem fajne, moim zdaniem, role Żebrowskiego, Kozłowskiego, Zamachowskiego, Chyry, Dymnej i Ilgner

No i w sumie bardzo przyjemnie oglądało mi się ten serial.

użytkownik usunięty
Qyzu

Mi też się podoba nawet Żebrowski jest w nim do zniesienia

Qyzu

Muzyka, plenery, część aktorów - na plus,
Efekty praktyczne - tragiczne, z komputerowych - smok nie był taki zły, jak na swoje czasy :)
Fabuła - nie do końca. DWA odcinki (o smoku i o diabole) są NAPRAWDĘ wzorowane na opowiadaniach i są świetne, pozostałe zaś próbują się układać w spójną historię którą scenarzysta w kiepski sposób sklecił z kilku innych opowiadań i wątku Ciri z powieści oraz własnych pomysłów (straszliwe dwa pierwsze odcinki o młodości Geralta, zwłaszcza drugi jest przerażający).

mutant6

"Smok nie był taki zły" No nie wiem, mniej więcej równolegle kręcony był "Władca pierścieni", w którym efekty świetnie bronią się do dzisiaj. Wiem, że to nie na nasz budżet, ale już lepiej było zrobić wielką kukłę, niż animację.

ocenił(a) serial na 8
Qyzu

Tak, w 2002 roku na świecie powstawały filmy/seriale z lepszymi efektami specjalnymi niż w Wiedźminie, ale nie o efekty tu przecież chodzi. Zamiast tego skupić się należy na złożonej przemianie głównego bohatera i jego wiedźmińsko-ludzkich dylematach.

Pięknie ogląda się fantasy w naszym polskim krajobrazie. To nie muszą być wypieszczone (często przesłodzone) plenery z LOTR - aż chce się od nich odpocząć. Wiedźmin przemierzający nasze lasy, nasze góry i zamki - coś wspaniałego i pobudzającego wyobraźnię.

A kto zwrócił uwagę na sceny walki? Żebrowski wszystko robi sam (chyba, że coś mi umknęło).

Muzyka wspaniała, niczym wyjęta z gier serii Gothic.

Wydaje mi się, że ten serial jak wino, zostanie doceniony po latach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones