PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=869049}

Willow

5,0 2 621
ocen
5,0 10 1 2621
5,0 4
oceny krytyków
Willow
powrót do forum serialu Willow

Już sam opis nie wróży dobrze. Niskorosły farmer xD. W oryginale był knypkiem, zdaje się.

Arnoldo

Też mnie coraz bardziej ta globalna cenzura dziwi. Słowa takie jak "karzeł" czy "murzyn" były częścią języka polskiego i nie miały na celu obrażania a jedynie określania. A teraz ktoś sobie ubzdurał jakieś nowe bo stare są obraźliwe. Parodia.

ocenił(a) serial na 5
Archdarameron

"Dziwi" to złe słowo. Jak już mówić delikatnie to "wkurza".

h3b4n

Powstają później takie kwiatki jak Afroamerykanin z Afryki. Śmieszne to jest.
Niskorosły to też jakiś mutant nie słowo, bo za pięć lat znów pewnie będzie obraźliwe.

Archdarameron

W zasadzie to już jest, podobnie jak gej.

Leszy2

Pełna racja, ale Polska powinna trzymać się własnego języka , nie zachodnich trendów i chyba każdy się z tym zgodzi.

Archdarameron

Zapożyczenia językowe zdarzają się od zawsze, i odkąd istnieją poloniści, są potępiane. Ale życie jest życiem i nowych słów się nie uniknie, a wszystko kształtuje praktyka. Pytanie tylko co jest ładne, a co brzydkie, co sensowne, a co głupie (Czesi mają straszny polew z naszego 'samochodu'). Ale to wszystko nie ważne. Żaden Żyd nie wstydzi się powiedzieć o sobie że jest Żydem, choć inni aby kogoś obrazić mówią 'ty żydzie'. Żadem prawdziwy Cygan, na czele Don Wasylem, nie wstydzi się słowa Cygan. Ale słowa rom - nienawidzą. Dlaczego Murzyni wstydzą się być murzynami, a karły karłami?

Leszy2

W pełni się zgadzam z tą wypowiedzią.

ocenił(a) serial na 4
Archdarameron

nastały czasy w ktorych pokrzywdzeni mowia glosno co ich boli a reszta ich słucha

Arnoldo

Tak samo jak o osobie niewidomej nie mówimy od dawna "ślepiec" albo o osobie na wózku inwalidzkim "kaleka" o osobie niskorosłej nie powinniśmy mówić "karzeł". Kwestia kultury i tego jak osoby z taką niepełnosprawnością chcą by się o nich wypowiadać. Na szczęście coraz więcej takich osób pojawia się w mediach i mają przez to platformę żeby ludziom to uświadamiać.

Sabishi

Tak formalnie to byli nelwyni, jak u Tolkiena hobbici - nie karły - tylko mali ludkowie, małe ludy- więc nie rozumiem, akurat w tym przypadku, tej poprawno politycznej nomenklatury.

Sabishi

Co uświadamiać? Że bycie karłem to coś złego? Że należy się tego wstydzić? Za całą tą nowomową stoi fałsz i obłuda. I to nie osoby z niepełnosprawnościami (dlaczego uważasz, że osoba obarczona KOWD to osoba niepełnosprawna? Potrafisz zrobić szpagat albo salto?) chcą aby się o nich tak wypowiadać tylko aktywiści politpoprawności. Ja mogę się wypowiadać o takich osobach jak sobie życzą, ale jak będę chciał obrazić to zrobię to intonacją zarówno mówiąc 'karzeł' jak i 'niskorosły', a nawet 'gigant'.

Sabishi

A ile znasz osób, którym rzeczywiście przeszkadzają takie określenia w stosunku do nich samych? Swego czasu na zajęciach języka migowego dowiedziałem się od ludzi niesłyszących, że wolą określenie "głusi" od wszelkich wymysłów ludzi, którzy lubią obrażać się za innych.

Nabuchodonozom

Mają nawet taką organizację Polski Związek Głuchych. W czym słowo ślepy jest gorsze od słowa głuchy?? "Jak leziesz ślepy jesteś?" "Mówię do ciebie! Głuchy jesteś?" - TO SĄ RÓWNE SŁOWA!

Sabishi

Tak samo jak o osobie niewidomej nie mówimy od dawna "ślepiec" albo o osobie na wózku inwalidzkim "kaleka"


a co jest złego w słowie kaleka czy kaleki ? akurat ślepiec to zawsze było bardziej negatywne słowo, a dziś chyba czesciej oznacza ślepego na coś, np jakies zjawiska, aniżeli niewidomego lub chorego na oczy. od dawna mamy słowo niewidomy, które dobrze zastąpiło słowo ślepy. ale niepełnosprawny i kaleki to nadal to samo słowo. tyle że IMO niepełnosprawny napiszesz w jakimś papierku urzędowym, ale aby wzbudzić emocje w darczyncach możesz w TV powiedziec o np kalekim dziecku emigranta. I nie widzę w tym nic gorszącego. :)


Kwestia kultury


IMO raczej kwestia tego, jak indoktryna polityczna podmienia język na swoją nowomowe :D


o osobie niskorosłej nie powinniśmy mówić "karzeł".


kiedy następnym razem będą robić polskie tłumaczenia Eddy i sag islandzkich przypomnij im, by wszystkie karły zamienić na niskorosłych :D

Arnoldo

Ja padłem, gdy tylko przeczytałem niskorosły - przyznaję, że mimo dość wysokiego wykształcenia pierwszy raz spotkałem się z takim określeniem- początkowo myślałem, że to dla jaj ale w dzisiejszych czasach...

Arnoldo

Nelwynem, "knypkiem" nazywał go Madmortigan

Arnoldo

W sumie jakby tak się zastanowić... przecież jak to tak dalej pójdzie w "ta strona" to niedługo, żadna zajadle rozhisteryzowana femina nie zarzuci facetom, że to oni są winni wojen, agresji, krwawych podbojów chyba, że jako sprężyny kobiecych namiętności i ambicji. Tak samo jak po kolejnych filmach kostiumowych, nikt nie zaryzykuje stwierdzenia, że istniał rasizm, handel niewolnikami i segregacja rasowa.

ocenił(a) serial na 1
Arnoldo

get woke, go broke!

ocenił(a) serial na 2
Arnoldo

Co sie dziwisz. Spotkalem sie juz z "dyplomatka", "betoniarka" i "kierowczynia". Oni sa tak tepi, ze nawet nie maja pojecia jakich niedosztalconych durni z siebie robia. Kompletny brak znajomosci podstawowego slownictwa, sloma z butow az wypada. Smrod taki, ze oczy lzawia.

TrashO2

Dobrze gadasz, zgadzam się w zupełności

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones