PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=778964}
7,1 6 993
oceny
7,1 10 1 6993
Wojenne dziewczyny
powrót do forum serialu Wojenne dziewczyny

Witajcie, właśnie obejrzałam pierwszy odcinek. Już na początku podczas sceny "ewakuacji-wypuszczenia" z Pawiaka zaskoczyło mnie słownictwo bohaterki: "Spokojna twoja rozczochrana, w tych łachach na miasto nie wyjdę" - serio, tak wyrażały się dziewczyny w tamtych czasach? Nie wydaje mi się;/ Scena z wypasionym autem jadącym między uciekającymi przed bombami mieszkańcami, bardzo prze kolorowana.
Pierwsze wrażenie jakie zrobiła na mnie bohaterka Ewa, to próba osadzenia współczesnego sposobu mówienia, zachowania w wojennych czasach. Już nie wspomnę o kuriozalnej scenie na dworcu.
Irka podczas rozmowy z swoim ukochanym, też używa zbyt luźnego słownictwa.
Brak mi w tym filmie tej przedwojennej klasy, którą miało pokolenie Kolumbów: w mówieniu, zachowaniu, modzie. Średnia gra aktorska.
Zobaczymy jak akcja potoczy się dalej, na chwilę obecną bohaterowie wydają mi się zbyt współcześni. Rozumiem chęć pokazania młodemu widzowi, że tamto młode pokolenie miało podobne dylematy, mentalność. Jednak bez przesady, oni byli "inni" niż my. Wychowani w totalnie innych czasach, z inną mentalnością, ogromnym umiłowaniem do świeżo odrodzonej ojczyzny. Nie można tego ubierać w chęć zabawy, czy równouprawnienia w walce.

ocenił(a) serial na 5
Ania_Kaczor

I tak i nie. Nie kazdy Polak wowczas poslugiwal sie tuwimowska polszczyzna:) Przeciez wiekszosc spoleczenstwa to byli prosci chlopi. Na pewno powsciagliwi i skromni, ale uzywajacy dosc swobodnego jezyka. Z tego co sie zorientowalem to ta blondyna ma na koncie pobyt w wiezieniu (kilka lat odsiadki), wiec trudno zeby deklamowala jak jakas diwa.
Podzielam watpliwosci jednak co do samego jezyka, ktory wydaje sie zbyt uwspolczesniony.

ocenił(a) serial na 5
Qjaf

A czy to nie były stylizacje na gwarę mokotowską i grypserę?

ocenił(a) serial na 5
Hominus_nocturnus

Zalezy czyja:) Poza tym znam co najwyzej gware lodzka;)

ocenił(a) serial na 5
Qjaf

Ewki naturalnie (oba rodzaje żargonu, grypsera w więzieniu). Inteligencja spod Warszawy gwary warszawskiej raczej nie używała, a Żydo-burżuazja włókiennicza już prędzej gwary łódzkiej, o ile w ogóle jakiejkolwiek.

Ania_Kaczor

Albo " dawaj kasę"...
Przepraszam ale Ewka to mi na taką żywcem wyjętą z trudnych spraw wygląda

ocenił(a) serial na 5
flapper_girl

Prędzej z "Policjantek i policjantów" albo innego "W-11" :D. Tam takich złodziejaszków było na pęczki.

Ania_Kaczor

Jestem pewna, że słowo "łachy", (a już na pewno "łachmany") było wtedy w użyciu. Pierwsza część zdania też mnie zastanawia.

Ania_Kaczor

Co na pewno wiem po 1 odcinku i odnosząc się do słownictwa, to serial powinien mieć tytuł ,, Serwus" :-\

ocenił(a) serial na 5
Ekranizacja

Akurat "serwus" był jak najbardziej na czasie.

Ania_Kaczor

polecam przeczytać książkę "Dziewczyny wojenne" Ł. Modelskiego

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones